Angelika v Quebeku 1 zajímavosti
Simone Changeux , Vsevolod Sergejevič Golubinov
Za dramatických okolností konečně Angelika s manželem a dětmi připlouvá do francouzského koloniálního města Quebec. Postupně si získává srdce nedůvěřivých měšťanů, šlechty a kléru. V davu nových tváří se objevují však i dávno známé, ztracené a znovu nalezené. Ne všechny znamenají pro hraběcí pár klid a bezpečí...
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 1995 , Český spisovatelOriginální název:
Angélique á Quebec 1, 1989
více info...
Zajímavosti (1)
Kniha obsahuje narážku na zatčení markýzy de Brinvilliers, nechvalně proslulé travičky, která pro majetek otrávila svého otce a dva bratry.
Líčení Martina d'Argenteuil odpovídá skutečnému průběhu dopadení markýzy: "Jednal přímo machiavelisticky mazaně. V klášteře v Liege, kde se skrývala, se představil jako opat. Tomu není nic svaté, sehrál jí dojemnou scénu. Protože už byla pět let zavřená mezi těmihle ženskými, nemohla mu přece odolat, víte, jak byla vášnivá! Sehrál jí milostnou scénu a přesvědčil ji, aby s nám uprchla. Jakmile překročili práh kláštera, zatkl ji…“
O markýze (a jejím dopadení) v našem prostředí píše mj. F. G. de Pitaval (Slavné kriminální případy) či V. P. Borovička (Pařížská Sûreté pátrá).
POZN.: V textu je chybně uvedeno slovo "opat". Desgrez do kláštera pronikla jako ABBÉ. Toto slovo původně ve Francii skutečně označovalo představeného kláštera, ale král získal konkordátem z r. 1516 od papeže právo jmenovat přes 200 opatů doporučených, v důsledku čehož se mnoho synů z šlechtických rodin věnovalo duchovnímu stavu, ježto měli obročí již zaručené či spoléhali, že je získají. Počet obročí však nestačil a mnozí z nich se proto zaměstnávali jako vychovatelé (vzpomeňme na vychovatele Angeličiných synků abbého des Lesdiguires!), spisovatelé a nejvíce jako domácí přátelé a společníci v domech velmožů a boháčů. V 17. stol. byl abbé každý mladý muž z dobré rodiny, který měl vyšší nebo nižší svěcení.
O markýze (a jejím dopadení) v našem prostředí píše mj. F. G. de Pitaval (Slavné kriminální případy) či V. P. Borovička (Pařížská Sûreté pátrá). (tatjana1737)