Bratři Karamazovovi zajímavosti
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Ilustrované vydání jednoho z nejvýznamnějších děl zlatého věku ruské literatury s desítkami dosud nepublikovaných obrazů ruského malíře Borise Grigorjeva. Dostojevského román Bratři Karamazovovi, který vyšel česky poprvé již v roce 1894 a dočkal se celkem šesti českých překladů, byl už nedlouho po svém vydání považován za jeden z vrcholů světové literatury a dodnes patří k nejčtenějším dílům vůbec. Na pozadí osudu rodiny Karamazovových, otce a jeho synů, z nichž nejstarší Dimitrij je obviněn z otcovraždy, Dostojevskij rozvíjí a promýšlí nejdůležitější filozofické otázky, které si člověk klade odnepaměti. Toto vydání Dostojevského románu je doplněno unikátní, dosud nepublikovanou sérií šesti desítek ilustrací ruského malíře Borise Grigorjeva (1886–1939), který patří k nejvýraznějším osobnostem ruské malby první poloviny dvacátého století a jehož díla se nacházejí ve sbírkách mnoha muzeí v Rusku i na Západě. Grigorjev byl dobře známý i milovníkům malířství v meziválečném Československu. Pražské veřejnosti se poprvé představil samostatnou výstavou v Mánesu v roce 1926, o šest let později byla jeho díla prezentována ve výstavní síni Francouzského institutu Arnošta Denise ve Štěpánské ulici. Zde byla vystavena i jedna z jeho vůbec nejvýznamnějších maleb, monumentální sedmidílný polyptych Tváře světa (1920–1931), který od Grigorjeva z podnětu prezidenta Masaryka odkoupil československý stát a který se nachází ve sbírce Národní galerie v Praze. V době konání výstavy byl Grigorjev na návštěvě Československa, kam přijel mimo jiné proto, aby vytvořil dnes nezvěstný Masarykův portrét. Josef Richard Marek v komentáři k výstavě v roce 1932 v Národních listech napsal, že „Grigorjev objevil sobě i světu tvář Ruska. Ne čechovovsky oblomovskou, nýbrž zemitě mystickou tvář, jak ji modeloval Dostojevskij nebo Blok. Grigorjev nosí po světě své Rusko všude s sebou“. Grigorjev na karamazovském cyklu pracoval v letech 1916 až 1932. Vystaven byl v roce 1933 v Marie Sterner Galleries v New Yorku. Tvoří jej 58 kvaší, akvarelů a kreseb. Hlavní část představují kvaše, jež Grigorjev hodlal uveřejnit v ilustrovaném vydání Dostojevského románu. Projekt ovšem nebyl nikdy realizován. Po vystavení v roce 1933 byl cyklus zakoupen soukromým sběratelem a široké veřejnosti zůstal prakticky neznámý. Roku 2007 jej tehdejší majitel nabídl k prodeji prostřednictvím aukční síně Sotheby’s. Cyklus byl vydražen a od té doby se opět nachází v soukromé, veřejnosti nepřístupné sbírce. Ilustrované vydání obsahuje přes osmdesát Grigorjevových obrazů. Kromě karamazovské série představuje i dvě desítky dalších děl, které jsou s ní tematicky spřízněné: jde vesměs o ruské náměty z cyklů „Raseja“ a „Tváře Ruska“.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2021 , Rybka PublishersOriginální název:
Братья Карамазовы (Braťja Karamazovy), 1880
více info...
Zajímavosti (7)
Rozhlasová dramatizace románu z roku 1997: https://vltava.rozhlas.cz/bratri-karamazovovi-vrcholne-dilo-f-m-dostojevskeho-se-skvelymi-herci-8620021 (Teckovana)
Nevšední divadelní zpracování tohoto románu v moderním hávu nabízí od února 2015 Činoherní klub, v hlavních rolích s Jurajem Kukurou jako starým Karamazovem a Martinem Fingerem jako Dimitrijem, pod režií M. Čičváka. (růžovámakrela)
Původním autorovým záměrem bylo dílo o pěti částech, jež jeden čas nazýval Atheismus či Život velikého hříšníka. Svůj plán však změnil na pouze dva díly, oddělené od sebe 13 lety. Nakonec Dostojevskij dokončil jen díl první, obsahově i významově vnitřně uzavřené Bratry Karamazovy. (chaera)
Tomáš Garrigue Masaryk o knize pronesl: "Bratři Karamazovi je největší dílo v celé světové literatuře, větší umělecké dílo nikdy nebylo stvořeno". (chaera)
Na motivy knihy natočil režisér Petr Zelenka v roce 2008 film s názvem Karamazovi. Hlavní postavy ztvárnili herci Ivan Trojan, Radek Holub, Igor Chmela a další. (chaera)
Román se dočkal i dramatizace. V Česku se hrála například v roce 1981 v divadle Na zábradlí - Režie: Evald Schorm, Pavel Háša; hrají: Jana Preissová, Libuše Geprtová, Jiří Bartoška - nebo v Divadle Husa na provázku, pod názvem Bratři Karamazovi: Vzkříšení, v režii Vladimíra Morávka s Jiřím Vyorálkem, Janem Budařem a Ditou Kaplanovou v hlavních rolích.
Operu Bratři Karamazovi napsal roku 1927 český skladatel Otakar Jeremiáš (chaera)
Kniha byla zamýšlena pouze jako první, úvodní část většího epického celku s plánovaným názvem "Život velkého hříšníka" (История Великого грешника). Dostojevskij však zemřel několik měsíců po vydání BK, a tak záměr nemohl uskutečnit.
Krásný, hodný bratr Aljoša dostal jméno po Dostojevského synovi - tříletý Aljoša zemřel v roce 1878 na epilepsii, zřejmě zděděnou po otci (což si Dostojevskij také trochu vyčítal). (Bolkonská)
Autorovy další knížky
2004 | Zločin a trest |
2004 | Bratři Karamazovi |
2008 | Běsi |
1958 | Bílé noci |
2020 | Idiot |