Hovory k sobě zajímavosti

Hovory k sobě
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479684/bmid_hovory-k-sobe-OIG-479684.jpg 4 534 534

Hovory k sobě jsou jeho jediným, zato nesmírně významným spisem a patří mezi skvosty kulturního dědictví antiky. Jedná se o netradiční formu aforistických zápisků, které si císař pořizoval příležitostně kdekoli, a tak se nám naskýtá zajímavý náhled do myšlení tohoto velkého člověka, který bývá právem nazýván jako „filozof na trůně“. Marcus Aurelius byl oddán své filozofii, a proto pohlížel na svá neštěstí jako na prověrku osudu, v níž lidé prokáží svou vnitřní sílu tím, jak svůj osud dokáží přijmout a jak se s ním vyrovnají.... celý text

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Nestor
Originální název:

Ta eis heauton


více info...

Zajímavosti (2)

Je ironií, že císař, který tolik času své vlády strávil válčením, se nejvíce přiblížil typu krále-filosofa, jaký kdy západní svět poznal. Marcus Aurelius byl jedním z nemnoha panovníků, jejichž činy předčilo a přetrvalo to, co napsali. Toto odhalení hlubokých, nejniternějších myšlenek, určené "sobě", je nejslavnější knihou, jakou kdy nějaký panovník vytvořil. Aurelius neměl rozhodně v úmyslu tyto hluboce osobní záznamy, které vycházejí ze sebezpytování a vnitřního povzbuzování, někdy zveřejnit. Zveřejněny však byly, a vyjevily tak jeho ušlechtilé a ve své prostotě a odříkavosti posilující myšlenky.
Michael Grant, Římští císařové (braunerova)


První filosofické dílo, které vzniklo na půdě bývalého Československa, nyní Slovenska. Pod titulem knihy stojí: „Psáno v zemi Kvádů u řeky Hronu“. (HTO)