Kladivo na čarodějnice zajímavosti

Kladivo na čarodějnice
https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72365/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abbd0dc720b.png 5 2815 2815

Smutný příběh začíná roku 1680. Vernířovická žebračka Maryna Schuchová je obviněna farářem Schmidtem z čarodějnictví poté, co byla odhalena, že si v kostele schovala posvěcenou hostii do šátku. Slíbila ji Dorotě Groerové pro její krávu, která nedojila. To jí poradila podle staré pověry "stará Davidka". Všechny tři ženy byli nakonec převezeny na zámek Velké Losiny, kde byly uvězněny a souzeny inkvizitorem Bobligem z Edelstadtu. Ženy samozřejmě nebyly žádné čarodějnice, ale po výsleších, ve kterých je Boblig nařkl z toho, že létaly na Petrovy kameny (hora v okolí), "obcovaly tam s galány" a mnoha dalších věcí, a také po tortuře (mučení), se ke všemu doznaly a byly upáleny. Tohle byl teprve začátek. Postupně začal Boblig se svým hrbatým pomocníkem Ignácem obviňovat další a další občany Velkých Losin a později i Šumperka. Zálusk měl hlavně na bohaté, protože získal vždy část jejich majetku. Procesy probíhaly vždy velice pomalu, aby z toho měl co nejvíc peněz. Po mučení se přiznal i ten nejsilnější a nejodvážnější člověk k čemukoli. Boblig chtěl také odsoudit děkana Lautnera, který už od počátku odhalil jeho zájmy a ostře proti němu vystupoval. Nejdřív Boblig obvinil a následně i odsoudil k smrti mladou kuchařku Lautnera i jeho nejlepší přátele. Všichni pod tlakem mučení potvrdili Bobligova obvinění proti Lautnerovi. A tak nakonec, i přes návštěvu děkana u biskupa olomouckěho, kde mu řekl o všem co Boblig provádí, byl i Lautner zatčen. Dlouho vzdoroval, ale po těžkém mučení na skřipci se i on přiznal k hrůzným činům, které nikdy neudělal a byl upálen. Až po 8 letech končí Bobligovy inkviziční procesy a na hranici umírá poslední nevinný člověk. Mezitím zabil asi 100 dalších lidí. 4. vydání Pozn.: Informace o dotisku (viz Edice) není v tiráži uvedena. 22-105-77... celý text

Zajímavosti (9)

Vyšlo v nezkrácené podobě i v audio verzi, načetl Pavel Rímský. (lioncel)


„Ferdinand III. v Rakousku vyhlašuje r. 1653 tzv. Placetum regium, které stanoví, že všechna papežova rozhodnutí, týkající se Rakouska, musejí mít schválení panovníka, rovněž tak biskupské nominace měly být přednostně státní záležitostí. ... Procesy proti heretikům vedly zvláštní vyšetřovací komise, složené ze zástupců jednotlivých biskupství a státní justice. ... Přitom terminologie v těchto věcech je nejednotná a matoucí. Čato se termínem „inkvizice“ označuje příslušný vyšetřovací orgán biskupa, ačkoli biskupská inkvizice už v té době oficiálně neexistovala, nejsou výjimkou ani případy, kdy ryze světští soudci, laikové, se nazývali „inkvizitoři“, jako např. smutně proslulý čarodějnický soudce Boblig z Edelstadtu, který s církevní inkvizicí, konkrétně římskou, neboť jiná v té době už nefungovala, neměl absolutně nic společného.“ (Radomír Malý: Je dovoleno bránit inkvizici?) (Garik)


Toto propracované dílo je kromě historicky velmi přesné rekonstrukce čarodějnických procesů na území severní Moravy také poukazem a alegorií na monstrprocesy v 50. letech v komunistickém Československu. (Seeker)


Knihu v roce 1969 zfilmoval Otakar Vávra. (chaera)


Některým obětem byl na hranici při upalování zaživa na krk zavěšen pytlík se střelným prachem ke zmírnění útrap. (chaera)


Vykonání popravy stětím hlavy či upálením katům vynášelo 11 zlatých a 40 krejcarů. (chaera)


Název knihy je odvozen od jména latinského spisu Malleus Maleficarum, v překladu Kladivo na čarodějnice, sepsaného v roce 1486 dominikány Heinrichem Institorisem a Jakobem Sprengerem. (chaera)


Při čarodějnických procesech inkvizitor Boblig vycházel z knihy Disguisitionum magicarum libri sex španělského jezuity Martina Delriuse, vydané v roce 1599 v Lovani. (chaera)


http://www.csfd.cz/film/9455-kladivo-na-carodejnice/ (zahadum)