Konec civilizace zajímavosti

Konec civilizace
https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83263/bmid_konec-civilizace-HzE-83263.jpg 4 1703 1703

Úchvatný obraz enormního civilizačního úsilí, které ve snaze zajistit maximální štěstí umělými prostředky vymycuje veškerý cit a zdokonaluje se pouze v čistě laboratorním zajišťování produkce lidských bytostí a ve vědecké ochraně člověkovy fyzické konstituce. Protiklad k takto okleštěnému a úděsně jednostrannému světu v této románové science fiction tvoří rezervace „divochů“, kde zůstávají zachovány lidské instinkty a původní citová oblast člověka. Vylíčení dramatického střetnutí Divocha s onou nadměrnou civilizací je dokladem autorova mistrného spisovatelského umění a myšlenkového bohatství.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Horizont
Originální název:

Brave New World, 1932


více info...

Zajímavosti (10)

Kniha byla adaptována jako rozhlasová hra pro Český rozhlas: https://vltava.rozhlas.cz/aldous-huxley-krasny-novy-svet-mrazive-sci-fi-o-tom-kam-se-muze-vyvinout-lidsky-8256222 (Teckovana)


Trailer adpatace:
https://m.youtube.com/watch?v=rNCUBPkkg5w
Premiéra: 15.7.2020 (Lenka.Vílka)


Za Konec civilizace sklidil Huxley téměř naprostou negativní kritiku od soudobých kritiků, jeho dílo bylo přijato až později. Dokonce i sympatizanti si neodpustili ve svých kritikách jedovaté poznámky. (chaera)


K napsání Konce civilizace inspiroval autora Herbert George Wells se svým utopickým románem Lidé jako bozi. Wellsova optimistická vize budoucí společnosti vnukla Huxleymu myšlenku na napsání parodie na toto dílo. (chaera)


Dystopická novela byla roku 1932 zakázána v Irsku kvůli zobrazení sexuální promiskuity. (chaera)


Několik amerických států se ji snažilo zakázat kvůli negativistickému vyznění. (chaera)


Sám Huxley označoval Konec civilizace jako „negativní utopii“, která byla ovlivněna další Wellsovou knihou Až spáč procitne a dílem D. H. Lawrence. Někdy bývá román dáván do souvislosti s Koncem civilizace též antiutopický román My od Jevgenije Zamjatina z roku 1921, ale Huxley prohlásil, že v té době tento román neznal. (chaera)


Název Brave New world, který se v češtině dostal až do podtitulu, je inspirován projevem Mirandy z Shakespearovy hry Bouře:
O wonder!
How many goodly creatures are there here!
How beauteous mankind is!
O brave new world
That has such people in it!
Tato pasáž je citována v knize divochem Johnem, když je mu nabídnuta návštěva civilizované společnosti. (chaera)


Myšlenkami této knihy se nechal inspirovat film Demoliton Man (1993), hlavní ženská postava se dokonce jmenuje Lenina Huxleyová (chaera)


Roku 2009 vydali The New York Times seznam 100 nejlepších anglicky psaných knih 20. století, které vybrala odborná porota. Tato kniha se umístila na 5. místě. (chaera)