Modlitba za Černobyl – kronika budoucnosti zajímavosti
Světlana Alexandrovna Alexijevič
Modlitba za Černobyl - šokující pohled na jednu z největších nukleárních katastrof v historii lidstva v podobě výpovědí těch, které výbuch černobylské jaderné elektrárny zasáhl a ovlivnil nejvíc. Autorka Světlana Alexijevičová, audioknihu vypráví Lucie Kožinová a Zdeněk Mahdal. 26. dubna 1986 zničila série výbuchů reaktor a budovu 4. energobloku černobylské atomové elektrárny, nacházející se nedaleko od běloruských hranic. Tato událost se stala největší technologickou katastrofou 20. století. Pro malé Bělorusko (má 10 milionů obyvatel) znamenala národní neštěstí. Za Velké vlastenecké války zničili němečtí fašisté na běloruském území 619 vesnic i s obyvatelstvem. Po Černobylu přišla země o 485 vesnic a osad. Za války zahynul každý čtvrtý Bělorus, dnes žije každý pátý na zamořeném území. To představuje 2,1 milionu lidí, z toho 700 000 dětí. Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi, jejichž život černobylské neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora. Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral a svou nečinností a nekompetentností zapříčinil smrt tisíců lidí. Řada ruských historiků a politologů je přesvědčena, že otřes, jenž černobylská katastrofa způsobila v ruské společnosti, byl jednou z hlavních příčin rychlého pádu komunistického režimu o pět let později.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: 2019 , Pistorius & OlšanskáOriginální název:
Чернобыльская молитва (Černobyľskaja molitva), 1997
Interpreti: Lucie Kožinová , Zdeněk Mahdal , Eliška Beňová , Matěj Macháček
více info...
Zajímavosti (2)
Vyšlo také jako audiokniha (vyd. Audiotéka) - čte Lucie Kožinová, Zdeněk Mahdal, Eliška Beňová, Matěj Macháček. (deninka1516)
V súčasnosti žije približne päť miliónov ľudí v oblastiach Bieloruska, Ruskej federácie a Ukrajiny s úrovňou rádioaktívneho žiarenia cézia viac ako 37 kBq/m2. Z nich približne 270 000 ľudí naďalej žije v oblastiach klasifikovaných sovietskymi úradmi ako prísne kontrolované zóny (SCZ), kde kontaminácia rádioaktívnym céziom presahuje 555 kBq/m2.
Výbuch v Černobyle uvoľnil do atmosféry Zeme 400-krát viac rádioaktívnych látok ako atómová bomba, zhodená na Hirošimu. (onRock)
Štítky knihy
smrt ochrana životního prostředí atomová energie radiace Černobyl zamoření Bělorusko zločiny komunismu radioaktivita
Autorovy další knížky
2017 | Modlitba za Černobyl – kronika budoucnosti |
2015 | Doba z druhé ruky |
2016 | Zinkoví chlapci |
1986 | Válka nemá ženskou tvář |
2018 | Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas |