Na západní frontě klid zajímavosti
Erich Maria Remarque (p)
Román Na západní frontě klid, který vyšel knižně v roce 1929, tedy ve stejné době jako Hemingwayův román Sbohem armádo, s nímž má mnoho společného, je realistickým, až dokumentaristicky působícím popisem války z perspektivy mladého vojáka Paula Bäumera, který byl společně se svými spolužáky povolán přímo ze školy na válečnou frontu. Prvotní bojové nadšení se vytrácí už během šikanujícího výcviku; přímo na frontě pak dochází k devastaci života a mladíci se proměňují v "lidskou zvěř". Vražedné boje, zákopová válka, materiální bitvy, plynové útoky, noční hlídky v rozstřílených lesích a tisíceré umírání všude kolem - to vše je líčeno jednoduchým zpravodajským stylem, tu a tam melancholicky zabarveným, ale bez jediného náznaku naděje. I když román sám je zcela nepolitický a chce být - dle autora - pouze "zprávou o jedné válkou poškozené genaraci", byl od začátku vnímán jako protiválečná výpověď. Přes svou rezignativní zahořklost měl román po celém světě neobyčejný úspěch a byl přeložen do 32 jazyků.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1998 , Hynek (Alois Hynek)Originální název:
Im Westen nichts Neues, 1928
více info...
Zajímavosti (10)
Nová adaptace je označována jako "nejdražší německý film". Opět bude naznačeno u nás. A samozřejmě Netflix. (Lenka.Vílka)
Kniha je zmíněna v knize Miloše Doležala: Jako bychom dnes zemřít měli. (milamarus)
Stejnojmenný film byl natáčen koncem 70. let i v tehdejším Československu (milan.krimsky)
Na úvodní straně knihy je vždy autorovo varování/věnování/vzkaz:
"Tato kniha není ani obžalobou, ani vyznáním. Je to pouhý pokus podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou - i když unikla jejím granátům." (chaera)
Na základě knihy byl v roce 1930 natočen stejnojmenný film, který získal Oscara. Režíroval jej Lewis Milestone. Podruhé byl román zfilmován v roce 1979 (chaera)
Nacisté veřejně pálili výtisky knihy, protože autorův popis zbytečnosti války byl pro militantní režim krajně nevhodný. (chaera)
Kniha byla v roce 1930 a 1979 zfilmována. (Šííla)
Tato kniha zvítězila v druhém ročníku ankety Lidových novin - Kniha roku - v roce 1929. (kní)
Během prvních tří let se prodalo neskutečných 3,5 milionů výtisků (vhojta)
Autor zde popisuje své vlastní zážitky z války. (vhojta)
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) humor zfilmováno psychologie německá literatura strach nemocnice, špitály války autobiografické prvky tma smutek Němci mladí lidé zákopová válka podle skutečných událostí západní fronta (1. světová válka) plyn nepochopení
Autorovy další knížky
1967 | Na západní frontě klid |
1962 | Tři kamarádi |
1969 | Jiskra života |
2006 | Čas žít, čas umírat |
2005 | Cesta zpátky |