Ponurý dům I zajímavosti
Charles Dickens
V pořadí devátý román anglického spisovatele Charlese Dickense. Vyšel postupně ve dvaceti měsíčních pokračováních mezi březnem 1852 a zářím 1853. Toto dílo je považováno za jeden z nejlepších Dickensových románů, neboť obsahuje velmi podrobné a mistrně propracované příběhy hlavních i vedlejších postav. Děj líčí několikaletý dědický spor, napadá soudní systém a skutečnost, že veřejnost nepřijímá chudobu a s tím mnohdy související zločinnost. V tomto díle Dickens používá střídání různých vypravěčských poloh. V tomto románu se poprvé v historii objevuje zmínka o neptačích dinosaurech v rámci klasické literatury. Dickens si v první kapitole románu pro dokreslení ponuré atmosféry příběhu vybral tehdy populárního megalosaura, prvního vědecky popsaného dinosaura (1824).... celý text
Zajímavosti (8)
K napsání služebné Hortense se Dickens inspiroval v případu vražedkyně Marie Manningové, jejíž popravě byl v roce 1849 přítomen. (Kozel)
Dickensova zmínka o samovznícení člověka vyvolala v době vydání nejen velkou kritiku od vědecké veřejnosti, ale zároveň rozpoutala veřejnou diskuzi pomocí článků a otevřených dopisů. (Kozel)
V roce 2012 byl nalezen film The Death of Poor Joe, natočený v roce 1901. Trvá jednu minutu a zobrazuje smrt Joa, jak mrzne na hřbitově. Film je nejstarším ztvárněním Dickensovy knihy. (Kozel)
William Searle Holdsworth napsal knihu "Charles Dickens As Legal Historian", v níž označuje Dickensův popis Kancléřského soudu natolik podobný skutečnosti, že lze Ponurý dům brát jako hlavní pramen k dějinám tohoto soudu. (Kozel)
Neurologové tvrdí, že se v rodině Smallweedů mohla objevovat vzácná nemoc zvaná progerie, způsobující předčasný a urychlený rozvoj stařeckého vzhledu. Mezi progerické syndromy patří např. Hutchinsonův-Gilfordův nebo Wernerův syndrom. (Kozel)
Ponurý dům je označován jako předchůdce detektivní fikce a inspektor Bucket jako první detektiv, který se objevil v anglické literatuře. (Kozel)
Ester Summersonová je jedinou ženskou vypravěčkou v celém Dickensově díle. Někteří však její postavu kritizovali, například Charlotte Brontë, která ji označila za "slabou a užvaněnou". (Kozel)
Fráze "Jarndyce a Jarndyce" byla používána v právních kruzích jako označení složitých, táhnoucích se případů. (Kozel)
Štítky knihy
anglická literatura soudní procesy dědictví
Autorovy další knížky
1966 | Oliver Twist |
2010 | Vánoční koleda |
1960 | Nadějné vyhlídky |
2015 | David Copperfield |
1961 | Kronika Pickwickova klubu |