Příchod noci zajímavosti
Isaac Asimov , Robert Silverberg
Spojení dvou mistrů science fiction přináší nezapomenutelný příběh z podivuhodné planety. Kalgaš je planeta se šesti slunci, planeta neustálého světla a dne, takže v jejích obyvatelích už jen představa temnoty vyvolává nevýslovný děs. A nyní se blíží konec tzv. Roku zbožnosti, kdy bohové mají ztrestat bezbožné lidstvo. Civilizace na Kalgaši je rázem na pokraji chaosu, rozpolcena mezi šílenstvím náboženského fanatizmu a neústupnou racionalitou vědců. Pouze hrstka lidí na planetě je připravena postavit se pravdě – šest sluncí se znovu po více než dvou tisících letech uspořádá tak, že nastane Zatmění. A to podle Apoštolů Plamene znamená příchod Tmy a Hvězd – a hlavně konec civilizace, jak ji všichni znají. Ale ani vědci si nedokáží představit, jaký vliv může na lidi mít Tma. Příchod noci zobrazuje psychologii katastrofy, houževnatost lidského ducha, a, v neposlední řadě, ozdravnou sílu naděje.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2011 , Laser-books (Laser)Originální název:
Nightfall, 1990
více info...
Zajímavosti (2)
Jak vyplývá z Asimovovy autobiografie, redaktor magazínu Astounding Science Fiction John Wood Campbell navrhl Asimovovi námět příběhu, když spolu probírali citát amerického duchovního, básníka a filosofa Ralpha Waldo Emersona:
„Kdyby hvězdy přicházely jedinou noc za tisíc let - jak by lidé věřili a uctívali a uchovávali po mnoho generací vzpomínky na město Boží!“ ("If the stars should appear one night in a thousand years, how would men believe and adore, and preserve for many generations the remembrance of the city of God which had been shown!")
Campbellův názor byl zcela opačný: „Myslím, že by zešíleli.“ (Kmotr99)
Jedná se o Asimovovu povídku „Soumrak“ (v angličtině pod stejným názvem „Nightfall“) z roku 1941, kterou Robert Silverberg rozšířil do románové podoby. (Kmotr99)