Setkání s Rámou zajímavosti

Setkání s Rámou
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500502/bmid_setkani-s-ramou-QjF-500502.jpeg 4 1118 1118

Ráma série

1. díl >

Poté, co bylo v roce 2077 v Itálii zničeno meteoritem území o několika stech kilometrech čtverečních, rozhodli se nejvyšší představitelé lidstva vytvořit systém radarů a teleskopů, které by monitorovaly všechna tělesa prolétávající naší soustavou. V roce 2130 zachytily radary těleso o mimořádných rozměrech. Pohybovalo se po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostalo jméno Ráma a na čas se na něj zapomnělo. Teprve když se přiblížilo k Marsu, byla k němu vyslána sonda. Kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma byl válec o délce padesát kilometrů a průměru dvacet kilometrů. Jeho povrch byl úplně hladký a podle slabého gravitačního pole se dalo tušit, že je také dutý. Lidstvo se chystalo uvítat první návštěvu z hvězd… Klasická science fiction sira Arthura C. Clarka, za níž získal neuvěřitelnou řadu literárních ocenění, se vrací v původním českém překladu Zdeňka Volného.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Argo
Originální název:

Rendezvous with Rama, 1973


více info...

Zajímavosti (2)

A.C.Clarke vymyslel pojem Spaceguard pro knihu Setkání s Rámou jako název pro fiktivní zařízení, jež identifikuje objekty v blízkosti trajektorie Země, jež by Zemi mohly ovlivnit či ohrozit.
Tento pojem se později vžil a stal se součástí názvů skutečných projektů s podobnými účely, jako například projekt americké agentury NASA "Spaceguard Project", či v roce 1996 založena nadace "The Spaceguard Foundation" (Woro)


V návaznosti na tradici pojmenovávání hvězdných objektů podle mytologických postav, objekt 31/439 byl v knize pojmenován jako Ráma - a to podle hinduistického boha. Clarke řekl, že v té době (roku 2130) byla již všechna jména z řecké a římské mytologie použita. (paulhunter)