-

Setkání s Rámou zajímavosti

Setkání s Rámou
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537899/bmid_setkani-s-ramou-663773a779381.jpg 4 1122 1122

Ráma série

1. díl >

Jeden z nejslavnějších románů světové sci-fi od spisovatele a nositele titulu „Velmistra žánru science-fiction“, Arthura Charlese Clarka. Z vesmíru se postupně vynořuje obrovský objekt vážící miliardy tun, který astronomové pojmenují Ráma. Proniká nepředstavitelnou rychlostí sluneční soustavou a vesmírné sondy zjišťují, že se v žádném případě nejedná o přirozený objekt. Neuvěřitelné se stává skutkem a jak vědci, tak celé lidstvo se s nadšením i obavami připravují na setkání s vesmírnou lodí. Nikdo netuší, kdo a proč přichází. Odpověď čeká za dosud hermeticky uzavřenými poklopy Rámy. Sir Arthur Charles Clarke (1917 - 2008 Kolombo) Byl britský autor science fiction a vynálezce, nejvíce známý svým románem 2001: Vesmírná odysea. Společně s Robertem Heinleinem a Isaacem Asimovem byli nazýváni „Velkou trojkou science fiction“. Byl předním představitelem hard science fiction a technického optimismu. Počátky jeho díla jsou spojovány s obdobím Zlatého věku science fiction. Martin Myšička (1970) Je český divadelní a filmový herec. Od roku 1997 je stálým členem Dejvického divadla. V roce 1994 získal Cenu Alfréda Radoka Talent roku. V roce 2009 působil i jako režisér.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Walker&Volf
Originální název:

Rendezvous with Rama, 1973


Interpreti: Martin Myšička
více info...

Zajímavosti (2)

A.C.Clarke vymyslel pojem Spaceguard pro knihu Setkání s Rámou jako název pro fiktivní zařízení, jež identifikuje objekty v blízkosti trajektorie Země, jež by Zemi mohly ovlivnit či ohrozit.
Tento pojem se později vžil a stal se součástí názvů skutečných projektů s podobnými účely, jako například projekt americké agentury NASA "Spaceguard Project", či v roce 1996 založena nadace "The Spaceguard Foundation" (Woro)


V návaznosti na tradici pojmenovávání hvězdných objektů podle mytologických postav, objekt 31/439 byl v knize pojmenován jako Ráma - a to podle hinduistického boha. Clarke řekl, že v té době (roku 2130) byla již všechna jména z řecké a římské mytologie použita. (paulhunter)