Vysněná smrt zajímavosti
Leena Krohn
Satirický román Vysněná smrt Leeny Krohnové patří k filozoficky nejambicióznějším počinům finsky psané prózy posledních desetiletí. Odehrává se v dystopickém světě, kde si člověk může zaplatit designovou smrt na míru, když ho omrzí žít, nebo naopak investovat do vidiny věčného života. Nespavostí trpící anestezioložka Lucia pracuje v ústavu jménem Vysněná smrt a současně v takzvané Mrazírně. První instituce nabízí zajištěným lidem „gurmánskou smrt“, kdežto klienti Mrazírny si nechávají zmrazit těla s vírou, že věda v budoucnu najde lék na nevyléčitelné nemoci i smrtelnost. Odtažitá lékařka se setkává s řadou zvláštních případů od problémových outsiderů a psychicky nemocných jedinců přes provinilce až po nešťastníky, které zkrátka zklamal svět. Všímá si také podivných událostí ve městě: plíživé pandemie náhlé staroby i zvláštního přírodního úkazu, kterému lidé říkají „zimní čmelák“. Magickorealistický text hledá odpověď na otázku, jak se vyrovnat s absurditou života i nenaplněnými sny, jak si uchovat zdravý nadhled ve světě přesyceném reklamou a nespravedlností a jak s grácií stárnout, ať už je vám pětadvacet, padesát nebo sto let. Kniha vychází s podporou FILI – Finnish Literature Exchange... celý text
Zajímavosti (5)
Leena Krohnová v románu několikrát cituje poslední sloku básně Ukolébavka pro vlnku (Aallon kehtolaulu) od básnířky Isy Asp (1853-1872). Báseň patří do finského literárního kánonu a je notoricky známá. Celé znění básně si česky můžete přečíst na stránkách antologie Bílé přeludy na vlnách, v překladu Ivany Mendelové Zorn. (ematurku)
Autorem básně „V chumelenici“ (Lumisateella), kterou Krohnová v románu cituje, je Julius Krohn (1835-1888). Jak jméno naznačuje, jedná se rovněž o autorčina vzdáleného příbuzného. Julius Krohn se věnoval výzkumu finské lidové poezie, byl také básník, novinář a překladatel. Poezii publikoval pod pseudonymem Suonio. (ematurku)
Vysněná smrt obsahuje řadu odkazů na starší díla Leeny Krohnové, zejména román Umbra (1990) a Pereat mundus (1998), částečně také Tainaron (1985). (ematurku)
Kapitola „Dvojitý šok“ odkazuje na skutečné video Sex and Death finského konceptuálního umělce Teemua Mäkiho. Ve finských médiích se v souvislosti s tímto dílem diskutovalo o hranicích svobody uměleckého projevu. Leena Krohnová v románu pracuje se skutečnými citáty finských osobností, některé přebírá doslova, jiné pozměňuje. Také karikuje jejich příjmení, a to včetně původce díla Teemua Mäkiho, který je v originálu překřtěn na Käkiho (česky přeloženo jako Kuku). (ematurku)
Zápisky snů v knize jsou autentickými záznamy autorčina pradědečka Leopolda Edvarda Krohna (1871–1948). L. E. Krohn si své sny v letech 1920–1948 zapisoval švédsky, autorka proto jeho zápisky pro potřeby románu přeložila ze švédštiny do finštiny. (ematurku)
Štítky knihy
postmoderna umění satira Finsko finská literatura eutanazie epidemie magický realismus finské podivno, suomikumma spisovatelky