Jindřich Šimon Baar životopis

Jan Psohlavý · pseudonym

česká, 1869 - 1925

Životopis

Jindřich Šimon Baar (7.2.1869 – 24.10.1925) byl český katolický kněz, básník a spisovatel, představitel realismu, tzv. venkovské prózy a Katolické moderny, též sběratel pohádek. Je autorem próz z chodského prostředí. S hlubokou znalostí rodného kraje vytvořil ve svých prózách národopisný obraz Chodska.
Byl bratrancem a přítelem Josefa Fišera.

Pocházel ze selského rodu. Základní školu navštěvoval v Klenčí, gymnázium v Domažlicích. Vystudoval gymnázium v Domažlicích (1880–1888), poté teologii v Praze. Chtěl studovat filozofii, ale vzhledem ke špatné finanční situaci rodiny vstoupil roku 1888 na pražskou bohosloveckou fakultu, kde přispíval do studentských časopisů.

V roce 1892 byl vysvěcen na kněze a potom působil na různých místech v Čechách. Roku 1899 byl jmenován farářem v Kloboukách u Slaného, ale po deseti letech se vrátil jako farář do Ořechu u Prahy.

V 90. letech 19. století se připojil k hnutí Katolické moderny a pravidelně přispíval do časopisu Nový život. Podnikl několik cest po Čechách a střední Evropě.

Jako kněz bezúspěšně usiloval o reformu církevních řádů. Roku 1919 se dal penzionovat a závěr života strávil v rodném Klenčí.

Pohřben je na hřbitově zvaném Na Soutkách v rodném Klenčí pod Čerchovem. Jindřich Šimon Baar si nepřál, aby na náhrobku bylo uvedeno jeho jméno a proto je na něm pouze verš:

Čtenáři!
Též tvá cesta k hrobu běží,
tož se netaž, kdo zde leží,
které bylo naše jméno,
jaká práce – žití, věno.
I své kvítí i své hloží
odnesli jsme na soud Boží,
pokoj máme v tomto hrobě,
Bůh ho jednou dej i Tobě.
Pane, smiluj se nad námi!

Po jeho smrti v Klenčí bylo zřízeno Muzeum Jindřicha Šimona Baara. Nedaleko Klenčí, v malé vsi Výhledy, mu byl zřízen památník se sochou v nadživotní velikosti. Na jeho zbudování se podílely okolní obce a některé další spolky. (zdroj životopisu: spisovatele.cz; https://bit.ly/3pZ5mMW)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.