Životopis
Karel Bartošek pocházel z dělnické rodiny, v mládi vstoupil do KSČ a napsal několik velice tendenčních prokomunistických knih, především publikaci Američané v západních Čechách (1953), která pojednávala o „řádění a protilidové činnosti“ amerických vojáků (označovaných za okupanty) v Plzni a v okolí po osvobození tohoto regionu. Vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, stal se zde profesorem a v letech 1960 až 1970 byl členem Československé akademie věd. Ve své odborné práci se zaměřoval především na novodobé české dějiny.
S ortodoxním komunismem se ale postupně rozešel. Významně se angažoval v Pražském jaru 1968, byl z KSČ vyloučen, pracoval jako pomocný dělník u Vodních staveb a v roce 1972 byl šest měsíců vězněn. V roce 1977 se stal signatářem Charty 77. Roku 1982 poté, co StB poslala jeho rodině domů rakev s tím, že je mrtev, emigroval do Francie, kde se připojil k CNRS. Následující rok byl zbaven československého občanství. Ve Francii byl do roku 1996 vědeckým pracovníkem Ústavu pro soudobé dějiny v Paříži.
Roku 1999 se podílel jako jeden ze spoluautorů na vydání Černé knihy komunismu, která se pokouší shrnout rozličné zločiny (vraždy, deportace, mučení atd.), jejichž pachatelem jsou orgány komunistických států.
(zdroj životopisu: wikipedie)
Ocenění (2)
1999 -
Kniha roku Lidových novin
- kniha Černá kniha komunismu 1.
1999 -
Kniha roku Lidových novin
- kniha Černá kniha komunismu 2.
Karel Bartošek knihy
Žánry autora
Literatura česká Literatura naučná Biografie a memoáry Historie Politologie, mezinárodní vztahy Sociologie, společnost
Štítky z knih
druhá světová válka (1939–1945) gulagy rozhovory odboj komunismus propaganda normalizace (1969-1989) Sovětský svaz ruská revoluce političtí vězni
Bartošek je 0x v oblíbených.