Hrad ve Skotsku

Hrad ve Skotsku https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501260/bmid_hrad-ve-skotsku-48N-501260.jpg 4 1221 267

Na Skotskou vysočinu se pomalu snášejí první sněhové vločky a předvánoční závod s časem začíná. Izzy McBrideové se ani nesnilo, že zdědí skutečný hrad. A teď se z ní díky odkazu prastrýce Billa stala hradní paní s velkými plány a mizivou hotovostí. Její excentrická matka Xanthe naštěstí sehnala první dobře platící hosty, jejichž peníze pomohou prostory zvelebit. Střechou sice stále ještě zatéká, ale počet obyvatel hradu nečekaně roste. Zbývá už jen maličkost – během pár týdnů před Vánoci proměnit chátrající hrad v kouzelný hotel. Naštěstí má k ruce pár pomocníků, kteří se pustí do renovace spolu s ní. Jedním z nich je i Ross, na kterého Izzy myslí víc, než by se jí líbilo. Vždyť ona přece musí chystat sváteční menu, a ne dumat nad tím, co se tomu tajemnému spisovateli honí hlavou…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

The Christmas Castle in Scotland , 2022

essene
24.01.2024 4 z 5

Moc milá knížka,přesně se mi trefila do nálady když je venku tak pochmurno

anej
21.01.2024 4 z 5

Po dlouhé době jsem četla další díl z této série. Příjemné, oddechové čtení i přesto, že příběhy jsou dost na jedno brdo. Co se mi líbí, že jednotlivé postavy z různých dílů jsou propojené a už se někdy potkaly, má to nějakou spojitost.

Janča1532
20.01.2024 5 z 5

Pěkná romantika ve vánočním čase.

Niki.N
19.01.2024 4 z 5

Tak tenhle díl asi zatim předčil všechny ze série. Kniha měla zápletku a trochu říz. Vánoce na hradě musí být krásné. Romantické úryvky ikdyž Ross by někdy potřeboval trochu proplesknout aby se vzpamatoval. Matka s potenciální tchýni tomu daly i veselí kde jsem se od srdce zasmála jak jsou praštěné. Knihu můžu jenom doporučit

Noisette73
15.01.2024 4 z 5

Další z romantických útěků mám za sebou. Líbilo se mi to, bylo to vlastně dost vánoční, což v Lednu ještě není na škodu i když už to není ono. Líbil se mi motiv přátelství a sounáležitosti, pomoc jeden druhému. Ale Izzy mi zase tak moc nesedla. Ještěže tam byla Fliss a Hattie, i Duncan byl moc fajn, ale Ross ? No nevím, nevím.
Romantika tentokrát nic moc a Skotsko taky není má srdcovka, přesto to bylo milé čtení. Přesto se na Vinici těším daleko víc.

Luna5000
07.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Krásný a milý romantický příběh. Zasazen do zimy do Vánoc, takže k (předvánoční) atmosféře jen přispěje. Řekla bych, že tento příběh patří do těch méně romantických (méně romantických scén) a i celkový popis země byl méně obsáhlý, než je tomu u jiných příběhů této úžasné autorky. Myslela jsem, že se o Skotsku dozvím více informací, ale nevadí. Jak už jsem psala, je to milý a oddechový příběh od nadané autorky. Z čeho jsem tedy "kvetla" byla matka Izzy, tu jsem nemusela hned od začátku až do konce. Nesympatická postava. I když všichni víme, že hlavní postavy (žena a muž) spolu nakonec budou, autorka nás napínala až do poslední chvíle a některé části jsem nečekala- například že Carter Jonesovi nepřijeli vůbec a nebo že Ross je autor bestselerů. Kniha se mi ale velmi líbila (jakož to i ostatní tituly této autorky) a vřele doporučuji.

KnihoSny
06.01.2024 5 z 5

Oddychový příběh Izzy byla skvělá musela jsem se pořád culit :) Caplin je prostě dobrá volba

Alienn
04.01.2024 4 z 5

Další skvělá oddechová kniha z této vydařené série. Tento příběh mě zaujal o něco méně než některé jiné, ale přesto pořád splnila svůj účel - nenáročná kniha, u které se člověk odreaguje, pobaví, odpočine si.

Petass
02.01.2024 1 z 5

(SPOILER) Moje čtvrtá kniha ze série a asi si dám pauzu, dlouhou. Autorka opakuje schéma, jak to skončí jsem tentokrat věděla snad už na třetí straně, zase tu máme partu podivínů, kteří všechno umí a zachrání hrdinku, popisy sklouzly na nulu. V Kodani jsem stala na molu a seděla v kavárně s hrdinkou. Tady byly stále všechny pokoje “opravdu nádherné". Když autorka nevěděla kudy kam, přihodila odkaz na Jamieho z Cizinky. Chtěla jsem knihu odložit v okamžiku, kdy Izzy během cesty ve sněhové kalamitě šlápla do louže - cože?!! Musela jsem si to přečíst 5x, abych se ujistila, že tu situaci chápu správně. Nakonec jsem zatnula zuby (stejně jako Ross na každé druhé straně) a četla dál. Vrcholem bylo, když si hrdinové po všech těch popisech “úžasného jídla", udělají kávu z kapsle Nesspreso, hlavně, že chceme být lokální a kupujeme ekologické svíčky. Katastrofální byl i překlad a chyby v textu. Časem sáhnu nejspíš po dalším díle, až budu potřebovat opravdu jen vypnout mozek a neočekávat vůbec nic.

LiliDarknight
02.01.2024 4 z 5

Spisovateľka Julie Caplin opäť berie svojich čitateľov na ďalšiu zaujímavú cestu spojenú aj s varením a pečením. V tomto prípade zavíta na snehom zaviatu škótsku Vysočinu. Aby svoj príbeh ešte ozvláštnila, jeho dianie priblížila k Vianociam. Pretože nie je nič krajšie ako biele Vianoce. Vďaka tomu získava rozprávanie krásnu pokojnú a radostnú atmosféru, ktorá na čitateľa doslova dýcha. Čím sa ešte umocňuje hrejivý pocit, ktorý má čítanie vyvolať.

Postavy dokážu chytiť za srdce podobným spôsobom. V hlavných úlohách sa predstavia Izzy a Ross, ktorí sa zdajú byť úplne rozdielni. Izzy je opatrná a triezvo uvažujúca. Vždy o všetkom premýšľa, ale zároveň je aj spoločenská a naučila sa, že občas skrátka musí dať veciam voľný priebeh. Lebo niektoré zmeny sú skrátka nezadržateľné. Naproti tomu Ross sa občas správa ako taký pštros. Vopchá hlavu do piesku a dúfa, že sa všetko čoskoro vráti k normálu.

V oboch prípadoch toto správanie odštartovalo to isté. Obaja majú totiž pomerne divoké matky. Xanthe a aj Alicia sú excentrické a energické ženy, ktoré viac ako čokoľvek iné pripomínajú prírodné živly. Čím dokážu strhnúť aj tých vo svojom okolí. No na druhej strane je náročné žiť s nimi. Izzy si na to zvykla. Ross už o čosi menej. Napriek tomu ich to môže spojiť alebo rozdeliť – podľa toho, pre čo sa nakoniec rozhodnú.

Aj vďaka týmto dvom energickým postavám v príbehu nie je núdza o všakovaké prekvapenia a takmer až dejové zvraty. Nie je to však tak, že by išlo o nepremyslené činy, ktoré by vyvolávali chaos. Hlavne Xanthe je povýšená do úlohy sily, ktorá hýbe dejom. Vďaka nej sa Izzy rozhoduje rýchlejšie a snáď aj efektívnejšie. Nehovoriac o tom, že sa práve pre matkinu neutíchajúcu energiu pohýna vpred a jej cieľ je zrazu na dosah ruky. Čo na tom, že k tomu cieľu vedie neraz vyčerpávajúci šprint.

Ale aj o tom sú vianočné príbehy. Pretože bez ohľadu na to, ako veľmi sa sami snažíme, sviatočné obdobie je hlavne obdobím zhonu. Horúčkovitých príprav, neočakávaných zmien a občas rovnako prekvapivých kríz a následných krízových riešení. Lenže príbeh je zároveň aj o tom krajšom, a tým sú určite aj medziľudské vzťahy. Nielen preto, lebo sa stretávajú rodiny. No takisto sme v tomto období láskavejší, čo nám, podobne ako postavám, do života privedie nových ľudí, ktorých nakoniec nazveme priateľmi.

A to sú prvky, na ktorých stojí táto kniha. Neponúka žiadne veľkolepé dejové zvraty alebo prekvapenia. Skôr epizódne krízy a občasné zakopnutia. Vo výsledku však ostáva stále príjemným hrejivým zážitkom a núka čitateľovi nejedno posolstvo. Napríklad o sile medziľudských vzťahov, o dôležitosti priateľstva, ale aj o tom, že by sme sa nemali snažiť zmeniť niekoho len preto, lebo to považujeme za jednoduchšie. To všetko navyše prisladené o vianočnú pohodu – hoci tá príde ako zaslúžená odmena po vyčerpávajúcom zhone.

Kniha Hrad v Škótsku láka čitateľa nielen na nové kulinárske dobrodružstvo, ale aj na zasneženú Vysočinu a takmer romantický starý kamenný hrad. V príbehu navyše Caplin píše o tom, čo na Vianociach mnohí z nás považujú za to najdôležitejšie. O rodine, o priateľstve, o zvláštnej súdržnosti, ale aj o malých naschváloch, ktoré nás môžu viac spojiť, alebo aj rozdeliť, ak im to dovolíme. V skratke teda ide o ďalšie príjemné oddychové čítanie, ktoré poteší nielen vo vianočnom období.

aneta.giraffe
01.01.2024 4 z 5

Super příjemné čtení.
Po dlouhé době jsem vyměnila žánr - vraždy za romantiku. Na Vánoce ideální. Určitě si přečtu nějaké další autorčiny knihy.
A že to bylo “umělé, jak tady někdo píše? Bylo. No a co? Nic jiného jsem od knihy takového druhu ani nečekala.

Nelly
31.12.2023 4 z 5

Dokonalá oddechová romantika na vánoční čas.

LenkaVrbatova
31.12.2023 4 z 5

Knihy JC se čtou samy, Hrad ve Skotsku to jen potvrdil. Krásná vánoční romantika se základními skotskými reáliemi si mě zase získala od prvním stran. Navíc začínám milovat, jak se knihy proplétají a objevují se znovu postavy, které v jiných knihách byly vedlejší. Doporučuji číst před/vánočním období ;-)

Iris30
29.12.2023 5 z 5

Oddechovka, která mě navnadila na Vánoce.
Je to prostě odpočinkové čtení, za mne pěkná kniha, i když popisů Skotka mohlo být více.

mekkejla
26.12.2023 3 z 5

Fajn oddechovka. Vánoční atmosféra byla pěkná, ale u této série jsem zvyklá na lepší popisy dané země, přírody a tak. Tady to bylo hlavně o jídle. Jinak romantická zápletka průhledná jako vždy, ale tady to byl snad rekord - pan dokonalý se objevil snad hned na první stránce.

TeraBla
24.12.2023 3 z 5

Ohodnoceno jedním slovem - klišé. Postavy nijaké, nedokázala jsme k ním najít vztah, děj byl předvídatelný, romantická linka trapná. Jediné plus je Skotsko, a to, že se v knize neobjevuje žádná záporná postava. Hodně velká pohádka.

SBH
22.12.2023 1 z 5

(SPOILER) Strašlivé zklamání. I PET flaška je méně umělohmotná než tento příběh. A to jsem si knihu koupila. Chyba, velká chyba, obrovitánská.
Vzhledem ke zdejšímu vysokému hodnocení uvažuju, jestli jsem divná, nebo má většina ostatních čtenářek tak nízkou laťku. Ale, proboha, vždyť všechno v knize bylo ploché jak žehlící prkno. Autorka nedocílila toho, abych se na ono romantické místo přenesla. Její popisy nevyvolaly žádné pocity.
Ohledně děje v romantické literatuře neočekávám žádné zázraky, vše je předvídatelné a nepovažuju to za zápor. Takže tento bod nemůžu vytknout, ale příjemné překvapení nenastalo. Od začátku bylo všechno zřejmé, třeba v čí náruči Izzy nakonec skončí, přičemž linie se záletným prodavačem taky mohla být nosnější. Úkryt safírů byl zřejmý ve chvíli, kdy bylo ono místo zmíněno poprvé. A to nejsem žádný Holmes.
Ale nejhorší tragédií byly postavy, schématické, afektované, nedůvěryhodné a, ano, to už se zmiňovalo, naprosto ploché. Izzy se vyloupla na první stránce, i jí jako hlavní hrdince scházela jakákoli minulost, teda pardon, samozřejmě opustila zrádného přítele, ale furt do něj byla blbá. Jinak si totiž její extempore s tím ňoumou neumím vysvětlit. Chovala se značně afektovaně, submisivně a hloupě. Když do ledové vody zahučela podruhé, nejradši bych se čtečkou hodila o zeď. A podle hloubky, v níž tonula, došla mimoděk tak nejméně do prostředka jezera.
Ostatní účastníci tragédie byli obdobně nesmyslní, kralovala jim samozřejmě barvotisková a naprosto nesnesitelná Xanthe, jediný s výhradami uvěřitelný byl Duncan, ovšem opět klišé charakter. Brrr.
Pak už mi vadily i naprosto nesmyslné situace, například nucený pobyt ve sklepě. Proboha, kdo by vytápěl sklep? Vždyť tím ona prostora ztratí veškerý smysl.
Celou dobu jsem se trápila a nákupu opravdu hořce lituju.

Katy_vKnihách
19.12.2023 3 z 5

Nevím, jestli už by nebylo lepší s touto sérii raději skončit. Od prvních dílů už to ušlo dlouhou cestu, a pořád se opakuje to samé, což už není zajímavé. Bohužel, tento díl mě ani trochu neoslnil, stále jsem čekala, kdy vůbec začne. A pro mě prakticky nezačal. Četla jsem to kvůli vánoční atmosféře, která na mě taky bohužel nedýchla. Přišlo mi to extrémně popisné, bez pořádné zápletky, pokud to někdo čte kvůli romantice, tak ani ta nebyla velká. Těžko hledám pozitiva. Je mi líto, ale mám pocit, že po 10. díle s Hattie s touto sérií končím. Jako vánoční čtivo, bych určitě doporučila jinou knihu.

Sabulep
16.12.2023 3 z 5

Nenáročná literatura, nepřekvapí a ani extra nenadchne. Prostě odpočinek. Mohlo být trochu víc romantiky, ale i tak byl tento díl povedenější než předchozí.

Wajny
15.12.2023 3 z 5

Knihy Julie Caplin mám velmi ráda, protože jsou oddechové, romantická linka je vždy povedená a díky vyprávění o dané zemi máme možnost ji poznat. Hrad ve Skotsku není výjimkou, ale přesto mi chybělo několik prvků, na které jsem byla zvyklá.

Kniha má neuvěřitelně pomalý začátek, což mě opravdu zaskočilo. Do čtení jsem se musela nutit až do strany 100, než se příběh rozjel. Dynamika se sice zlepšila, ale opakované motivy - hrad, excentrická matka, vaření - se vracely stále dokola.

Atmosféra knihy je hezká, ale chybělo mi více popisů samotného Skotska. Skotsko se skoro neobjevuje, kromě jedné zábavy a výletu do Edinburgu, který působil spíše komerčně. Naopak se opakovaly motivy večeří, popíjení a míchání drinků.

Romantická linka byla nedostatečně výrazná, přebíjelo ji totiž to velké množství vaření . Je velmi pomalá, ale i tak mi přišlo, že vzešla z ničeho nic. Jsou tu náznaky, ale mě chybí víc samotných interakcí mezi Izzy a Rossem. A nesmím zapomenout na tu závěrečnou „romantickou scénu“, která byla vrcholem trapnosti.

Příběh je hodně "rodinný". Všichni mají blízko k sobě, navzájem si pomáhají, pracují téměř zadarmo, což působí až nepřirozeně. Ale co já vím, třeba jsou Skoti opravdu takový.

Hlavní hrdinka Izzy mě štvalou svou naivitou a tím, jak sebou nechala orat, snášela všechny rozmary své matky a neuměla se ozvat a vše v sobě dusila. Ross na mě působil jako nabubřelý studený čumák a srab, který neví, co chce. Takže ideální dvojka

Celkově je to průměrná kniha od Caplin, ale i tak jsem si čtení užila. Před Vánoci se takový typ knihy, i když trochu pomalejší, ukázal být ideálním pro zklidnění a relaxaci.

3,5*

Nikmakbooks