Hradčiatko Hradčiatko komentáře u knih

Shirley Shirley Charlotte Brontë

Vybrala som ju z police Hviezdoslavovej knižnice, ktorú som zdedila po dedkovi a po cca 50-70 stranách prvotného boja som bola vážne šťastná, že som vytrvala v čítaní, pretože vystavanie charakterov sa kryštalizovalo pozvoľne, ako sa vytvárala krajina a menilo sa chovanie. Spokojná som bola.

29.04.2024 4 z 5

Návrat z nicoty Návrat z nicoty Martin Pistorius

Tu sa nedá nebyť osobná a neodvolať sa na vlastný koment k Než som ťa poznala a Hvězdy nám nepřály, keď som videla tú obálku, musela som knihu mať - dívala som sa do tváre môjho Willa, môjho Augusta a Martina, ktorý sa vrátil ku mne z nicoty a jeho cesta je síce zdanlivo omnoho jednoduchšia, ale úskalia duša nemožno merať slovami. Ponorila som sa a uvedomovala si a rezonuje to vo mne, čím všetkým si obaja museli a musia prechádzať, kričať bez slov, komunikovať milimetrami zreníc, sledovať pohyb slnečných lúčov v chvení prachových častíc. Myslím, že túto tvár mi nik nevymaže z pamäti a srdca, aj keď na obálke nie je hlavný hrdina, ani knižný, ani ten môj, ale tá podoba, tá línia mlčiacich pier... to nejde zabudnúť.

28.04.2024 5 z 5

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Neexistuje ospravedlniteľná vojna, ani správna, ani oprávnené straty, ani v mene "vyššieho" dobra. Tu je vykreslené prečo na výpovediach účastníkov...

28.04.2024 5 z 5

Čítala som skoro všetky knihy z tejto série a sú úplne úžasné. Príbeh Anny Klévskej ma pohltil od začiatku do konca - od mladosti s jej (možným, historicky nedokázaným ako autorka vysvetľuje a čestne priznáva, ale výborne rozpracovaným) prešľapom až po záver života, kde sa láska snúbila s utrpením a opätovným stretnutím a zmierením (čo by vysvetľovalo historické pramene závetu), vzťah s kráľom bol tiež veľmi dobre vystavaný. Hlboko sa skláňam pred autorkou!

27.04.2024 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Čím to bolo, že to... nebolo... Žeby čítaním v origináli? Asi ani nie, to by nebolo po prvý raz ani posledný, ale... nejak to neklaplo, aj keď vlastne nie je čo vytknúť, no predsa ma to tak nevtiahlo, ako som očakávala.

25.04.2024 3 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Pre mňa obrovská nostalgia, lebo film som videla ako novinku na vysokej škole, v "kine" v aule a dostal ma natoľko, že knihu som si musela kúpiť z minima peňazí z brigády, čo zostávali na radostné útraty a stála za všetky tie peniaze a pár týždňov na rohlíkoch... Doteraz ju mám doma a rada som si prečítala znova. Doporučujem po všetkých stránkach!

25.04.2024 5 z 5

Sedm dopisů z Paříže Sedm dopisů z Paříže Samantha Vérant

Málokedy mám výhrady voči autobiograficky inšpirovaným dielam, ale tu toho bolo asi trochu moc... v jej veku v tak komplikovanej finančnej situácii a rieši miesto vyrovnávania dlhov hlúposti v štýle, či mi ladí obrus s girlandou, alebo akú budem mať predsvadobnú párty a či mi miláčik dal takový alebo makový prsteň? Asi som veľmi prakticky založená, ale Sam ma rozčuľovala celú dobu týmto prístupom, popismi ladiaceho oblečenia a lahodného jedla, pričom reálne problémy odsúvala... Milostná časť veci bola milá, Francúz sympaťák, fandila som im, ale druhú časť už asi neprečítam...

25.04.2024 2 z 5

Za vším hledej Bridgertonovy Za vším hledej Bridgertonovy Julia Quinn

Mne sa to páčilo :) Príjemné čítanie, dej odsýpal, nenudil, moc fajn víkendovka.

25.04.2024 5 z 5

Guvernantka Guvernantka Arnette Lamb

(SPOILER) Prišla ku mne sama, prečítala som za jeden deň a v zásade za tento žáner splnený účel veľmi pekne - vrátane dodržania historických reálií, príjemných popisov a dialógov, čo neťahali svojou naivitou uši a miestami boli "hubujúco" vtipné aj poznámky dievčatiek ma bavili, i keď ako mama a učiteľka trochu pochybujem, že by až takto pohotové, široko-slovne-zásobové a u Sarah detailne deklamujúce dlhé odborné texty mohli byť v ich uvedenom veku. No ale za čo strhávam hviezdičku: za záver, ktorý by sa dal rozviesť omnoho zaujímavejšie, posledná kapitola bola tak nejak uzavretá v štýle "achjaj, dochádza mi papier" a pritom som čakala na rozuzlenie, ako to bolo s Lilian a mamami Agnes a Lottie (dobre, pri písaní recenzie vidím, že je to séria, možno si autorka nechala priestor v ďalšom diele, v tom prípade pardon), lebo toto mala byť nosná linka príbehu a že Julie cestovala polku sveta a obetovala mesiace hľadaniu pravdy a potom cvak, už ju to nezaujíma a nechce to vedieť... ak nie ona, čitateľ dosť chcel... A potom (a môže to byť "vina" prekladu) za "jediné pohyby" hlavného hrdinu :D Bolo priam neuveriteľné, čo tento človek jediným pohybom zvládol :D :D Aj keď v červenej knižnici je živočíšny druh "samec homo sapiens dám-ho-tam-jediným-pohybom" často sa vyskytujúci a inak (asi bohuvďaka) pomerne raritný, ale tuto to Lachlan (a mala som čo robiť, aby som to meno podvedome nečítala Lachtan) dotiahol do dokonalosti, lebo jediným pohybom si napravil nos, pretáčal o 180° niekoľko tiel (obvykle dve) naraz, dvíhal dosť staré a asi aj vážiace dcéry a ešte hromadu ďalších vecí :D :D Výzva pre budúcich čitateľov, kto spočíta jediné pohyby pána vojvodu, platím mu whiski! Aye! :)

23.05.2024 4 z 5

Inkoustová stopa Inkoustová stopa Mel Starr

(SPOILER) Pôjdem proti prúdu väčšiny a možno to je tým, že som nečítala prvé dva diely a zhodou okolností sa táto kniha u mňa stretla s Ve znamení lva (historická, prakticky životopis Jana Luxemburského, stredovek) a tým pádom hodne pohorela v mojom ponímaní. Nie, žeby to bolo zlé, ale ono to nebolo nijaké. Postava ma nezaujala ani jediná (možno boli popísané v minulý dieloch a aj sa nejak vyvíjali, či prejavili predtým, čím si získali publikum pre sériu), ale hlavný hrdina akurát utekal, premýšľal a čakal na konanie iných (to by v stredoveku ďaleko nedožil) a k vyriešeniu prípadu prispel len nepatrne (osobný názor); žeby skutočne hradný pán Gilbert zakaždým všetkého nechal, aby zachraňoval a odprevádzal správcu? žeby v závere ani jeden zloduch neklamal a stačilo sa opýtať, aby veci zapadli jedna do druhej? žeby mnícha ani nepotrestali, akurát si opát povzdychne, že snáď to nepredali a nesiahne na hotovosť? a láska medzi hlavnými hrdinami... nemastná-neslaná (nepotrebujem výbuchy vášní, na to ľud pospolitý v tej dobe ani nemal čas, ale o nej som sa dozvedela akurát, že dve oči vidia viac ako jedny). Najradšej som mala realistické popisy oblečenia a stolovania, o čom svedčí vysoké vzdelanie autora a málokto sa tomu venuje (obvykle literárne hrdinky nemávajú periódu, ani pri polročnom úteku v jediných šatách cestami-necestami sa nespotia a na záchod sa proste nepotrebuje chodiť, ale to ani vo filmoch nie, pravda :D). Takže celkovo... nebolo to zlé, ale zrejme po ďalších v sérii nesiahnem ;)

21.05.2024 2 z 5

Lágr Lágr Angela Rohr

Vybrala som z domácej knižnice manžela na jeho doporučenie a bolo to silné, brutálne, iné - iný lágr než len väzenský, iný pohľad na bolesť a hrdinstvo, silu a schopnosť prežiť. Štýl rozprávania, ktorý mnohí zmieňujú, mne osobne nevadil, asi ma o to viac poznačilo čitateľsky, s akým vyrovnaním sa a odstupom už k tomu autorka pristupuje, pretože jej očividne iné nezostalo, aby si zachovala útržky zdravého rozumu, len si vytvoriť sklenenú stenu okolo seba a chrániť to vnútorné, čo ešte ostalo nerozbité. Veľa momentov by stálo za zmienku, ale nechcem prezrádzať...

02.05.2024 5 z 5

Ďábel nosí Pradu Ďábel nosí Pradu Lauren Weisberger

Vďaka výzve som zistila, že autorka je novinárka a keďže som už v minulosti pomocou filmu vyučovala a ozvláštňovala anglické konverzácie na tému móda a oblečenie, povedala som si prečo nie. Knižné spracovanie sa mi v mnohom páčilo ešte viac než filmové (ale to nie je nič nové pod slnkom, je to dosť obvyklé :D), no videla som (ako aj mnohí iní čitatelia) pred sebou tváre filmových predstaviteľov. Hviezdičku som ubrala za niektoré (pre mňa osobne ako fashion ignoranta a vlastný tunel si kopajúceho, do rozpadnutia veci nosiaceho exota) nelogické rozhodnutia a zvraty a... a toto mi prepáčte, ja som si nemohla pomôcť, pretože osobná skúsenosť nepustí - nedať si opraviť boľavý zub kvôli práci???!!! Somarinka, ja viem, ale to ma dvihlo z gauča, pretože čo by iní za to dali, aby mali peniaze na naj zubára v meste a v knihe to síce neoľutuje, ale v bežnom živote by zaplakala nad výdělkom... (zub nepokladám za spoiler, lebo sa tam objaví v jednej vete ;)).

02.05.2024 4 z 5

Kým budeme žiť a dýchať Kým budeme žiť a dýchať Nicholas Sparks

Bola som výrazne ovplyvnená životným príbehom kamarátky (ak by ste si chceli prečítať v knihe: Na Afriku zapomeň), ktorá sa zamilovana a vydala do Angoly, tým pádom tento príbeh nepokladám za nemožný, vzhľadom k tomu, že ona je so svojím Truom / Ikom šťastná dodnes, im to proste vyšlo ostať spolu. Oceňujem veľkú snahu autora zarámovať príbeh aj zo strany Zimbabwe, roviny pred a po milostnom románe, dotiahnutie osudov ostatných postáv, je to obdivuhodné, ako sa to príbehu ponoril, takmer by som verila, že inšpirácia sa odohrala v reálnom živote (aj keď trebars len schematická) a že isté výskumné cesty podnikol, a to je samo o sebe pre účely romantickej knihy na hlbokú poklonu. Uverila som mu to, aj keď to bolo neuveriteľné :)

02.05.2024 4 z 5

František Ferdinand František Ferdinand Friedrich Weissensteiner

V niektorých pasážach sa nečítalo úplne ľahko, keďže mne čím novšia história, tým menší prirodzený záujem a vcítenia sa (ale to má každý nastavené úplne inak, samozrejme ;)), no napriek tomu sa mi dielo mimoriadne páčilo, otvorilo mi iné perspektívy a priviedlo ma k zamysleniu, že novodobá rozprávka veru nekončí hlaholmi svadobných zvonov, že mnohokrát sa princ musí ešte len stretnúť s väčšinou drakov a princezná čeliť čarodejniciam a útlaku "škaredých sestier"...

01.05.2024 5 z 5

Einstein & Einstein Einstein & Einstein Marie Benedict (p)

U kamarátov som známa záujmom o životopisy, tak mi táto knižka pristála ako darček (resp. ja som dostala, ale nie je to moja šálka kávy, veď ty prečítaš radšej). Prečítala som a bola som rada, pretože mi otvorila mnoho otázok a poskytla ešte viac odpovedí, ktoré by som chcela vedieť, či boli historicky podložené alebo viac fikcia, no v zásade na hodnote diela by to moc nezmenilo - je totiž veľmi dobré! Pokladám za umenie vystihnúť vo vyváženej podobe život osobný, citový, výsostne ženský a v tej istej postave zároveň vedecký, racionálny a bojovný duch, aby bola schopná prežiť všetku bolesť a ústrky, čo jej život a ostatní nadelili...

Na Vianoce o jedného viac Na Vianoce o jedného viac Sarah Morgan

Prišla som k nej náhodou, pretože kamarátka si objednala a poprosila ma vyzdvihnúť, cestou domov som si ju v električke otvorila a... nejak som pokračovala a pokračovala až do konca. Vianočné, milé, rodinné, dodávajúce nádej na odpustenie a tiež trochu zamyslenia. Celkovo veľmi fajn, kým vymieňate plechy v trúbe a hrajú koledy.

01.05.2024 4 z 5

Poľovanie pod Triglavom Poľovanie pod Triglavom kolektiv autorů

Vďaka výzve som zalovila v knižkách zdedených po dedkovi a hovorím si... hmmm, od slovinského autora/ov som ešte nič nečítala, krajinu som navštívila, prečo nie... A šokujúco dobré!!! Pútavé, dobrodružné, s veľkým umelecko-vzdelávacím až ekologickým a humanitným presahom, pritom veľmi čtivé príbehy, ktoré je možné čítať ako celok alebo si len vybrať jeden-dva podľa nálady, nenaväzujú na seba, držia sa len spoločnej témy hôr, poľovníctva a hlavne života zvierat (o orloch bol nádherný príbeh z ich perspektívy) a každý autor vniesol to svoje.

Na Afriku zapomeň Na Afriku zapomeň Vladana Gomes Adolfo

Je to iné hodnotiť, keď človek pozná autora, ľudské a silné pozadie vzniku toho diela, detaily, dôvody rozhodnutí, čo všetko si museli tie postavy vybojovať, inak sa to číta a mnohé sa odpúšťa. Proste nedokážem byť asi úplne objektívna, no nadšenie z manga, baobabov, trhu a svadby s princom ma skrátka nadchlo, Vladane som to zo srdca priala a denníkový štýl mi nevadil, bolo to úprimné a keďže viem, ako to bolo ďalej, užite si to, nie je to vymyslené - rozprávky sa dejú, aj tie africké :)

30.04.2024 5 z 5

Pohádky bratří Grimmů (77 pohádek) Pohádky bratří Grimmů (77 pohádek) Jacob Ludwig Carl Grimm

Zvláštne skutočne je, že deti nevnímajú nejaké "nehumánne" rozlievanie sa na kolomaž alebo rozkrájanie na kúsky, ale príbeh dobra a zla ako celok, zato na detskej literatúre počas vysokoškolského štúdia sme do detailu rozpitvali z hororovej aj sexuálnej stránky aj Červenú čiapočku :)

30.04.2024 5 z 5

Záhada stonajúcej jaskyne Záhada stonajúcej jaskyne William Arden

Doteraz moja posledná záhada... Ani som netušila, že už ich vyšlo toľko, pánačky. Ďakujem za to databáze, že jesto čo doháňať, ale Stonajúca jaskyňa bola vynikajúca a ako sledujem poradie vyskočila po dlhom komplexnom rade nejak o pár neprečítaných pred ňou a hodne neprečítaných (zatiaľ) za ňou, ale mala pôvab Ostrova kostier a Miznúceho domu, proste klasík, pre ktoré človek Pátračov miloval a neopustil, nádherná séria, azda ju raz celú dočítam!

29.04.2024 5 z 5