Lady Greystoke Lady Greystoke komentáře u knih

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Čtenářská výzva 2017 - Oblíbená kniha rodičů/prarodičů. Díky mami byl to obohacující zážitek. Tato kniha skrývá hlubokou pravdu, lépe řečeno mnoho hlubokých pravd. Zprvu bylo čtení trochu náročnější, protože jsem měla vydání z roku 1968 a sloh úplně neodpovídal tomu současnému. Docela by mě zajímalo, jestli jsou nová vydání přepracována do současné češtiny. Pokud ano, je to skoro škoda, protože lehce archaická čeština dodává dílu patřičnou atmosféru. Již podruhé jsem letos sáhla do knihovny mých rodičů a podruhé mě uchvátily barevné ilustrace. Ne snad proto, že by byly tak krásné, spíš proto, že tam vůbec byly. Miluju barvičky. Když vezme člověk do ruky jakoukoliv současnou knihu, pokud tam vůbec nějaké ilustrace jsou, tak jen černobílé. Podle mě je to škoda. Barvičky jsou dnes asi drahé.

30.07.2017 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Původně jsem měla pro kategorii "Kniha se zvířetem v názvu" v Čtenářské výzvě 2017 vybraného Psa baskervilského, jelikož jsem ho měla v knihovně. Pak jsem si ale řekla, že jelikož jsem kočkomilka, je pro mě zcela naprosto nezbytně nutné mít knihu, v jejímž názvu je kočka. Nebo kocour. A tak volba padla na Boba. A nelituji. Krom toho, že je to naprosto fascinující příběh, se mi už dlouho žádná kniha nečetla tak lehce.

16.07.2017 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Bohužel tato kniha a potažmo i Meyrink pro mě byly velkým zklamáním. Těšila jsem se na mystický příběh o Golemovi ale místo toho se na mě valily nesrozumitelné výplody chorého mozku, který v jednom kuse neví, co dělá a kde je. A Golem? Ano, párkrát tam to jméno také padlo ale to je asi tak vše. Snad toto dílo má své kvality (soudě podle zdejších hodnocení), ale já je neobjevila. Laskavý čtenář promine, ale mě se to nelíbilo. Za mě zbytečná ztráta času i peněz.

13.07.2017 2 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Smutné, neutěšené, leč mistrovské dílo. A mistrovský překlad. Též mě velmi potěšily barevné ilustrace v knize. To se dnes už snad ani nevidí.

06.07.2017 5 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Já dělím sci-fi literaturu na dvě skupiny - do první patří to, co chápu a do druhé to, co nechápu. Obecně mám tento žánr ráda, ovšem pokud je kniha kvalitní a kvalitní je pro mě jen to, co patří do první skupiny. A tahle knížka do první skupiny patří. Místy to bylo docela dobré a místy to bylo úplně krásné. Musela jsem žasnout, co si ten Simak dokázal vymyslet - přesahuje to hranice fantazie běžného člověka a zároveň to není úplně blbé.

28.01.2017 5 z 5

Okna vesmíru dokořán Okna vesmíru dokořán Jiří Grygar

Moji oba rodičové byli astronomové, ve společnosti těchto lidí jsem vyrůstala, pana Grygara jsem několikrát potkala a vesmír mě vždycky zajímal. Takže bych ani nečekala, že budu muset dát této knize takto nízké hodnocení, leč já nijak zvlášť nadšená nebyla. Když pominu fakt, že mnohé údaje jsou zastaralé a že k pochopení většiny informací je zapotřebí aspoň základní znalost fyziky (a ta mi nikdy nešla, to minimum co jsem náhodou ve škole pochytila jsem už dávno zapomněla :-)), tak mě vadila jedna věc a to, s jakou arogancí se pan Grygar navážel do Danikena a a potažmo "všech těch Danikenů". Já neříkám, že vše co tvrdí je pravda, ale za a) šlo to napsat jinak. a za b) že by to všechno byly úplné nesmysly si nemyslím. Od člověka jeho (Grygarova) formátu bych očekávala trochu větší nadhled. Ale jak něco nezapadá to astrofyzikálních lajniček, tak je to "nevěda" a "pavěda" a "nesmysl". No trochu mi v tomto chlapec zklamal.

29.07.2016 3 z 5

Bohové byli astronauti! Bohové byli astronauti! Erich von Däniken

Däniken mě baví. Akorát mě trochu mrzí, že ve svých pozdějších knihách začíná být docela arogantní a nekompromisně čtenáři podsouvá svůj názor. Ze začátku spíš tak trpělivě vysvětloval, teď mi připadá spíš už naštvaný (jako že vy všichni blbci konečně už otevřete oči ať vidíte, že já a jenom já mám pravdu :-D) Co Herr Däniken káže tak v minulosti být mohlo a nemuselo. To už se dneska nikdo nedozví. Ale samozřejmě respekt a 5*, jak jinak :-)

28.03.2016 5 z 5

Lemprièrův slovník Lemprièrův slovník Lawrence Norfolk

Tak mě to tedy až tak neuchvátilo. Čekala jsem trochu něco jiného (soudě dle popisu zde) a trochu něco lepšího (soudě dle hodnocení zde) Nějak jsem nepochopila, jakou roli v tom všem vlastně ten Lempier hrál. Připadalo mi to složitě vykonstruované a kostrbaté a v místech, kde měl děj do sebe zapadat, až naivně nelogické. A hlavně strašně dlouhé. A neodpustím si připomínku k překladu - my Češi snad měříme v metrech a centimetrech - v těch yardech a stopách jsem se teda dost ztrácela.

18.03.2016 3 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Obdivuji Čapkův pozorovací talent a jeho geniální styl. Jak se praví v doslovu této knihy - "Jeho čeština tvoří nesporně jeden z vrcholů, kam až se vzepjal a rozvinul umělecký jazyk v tomto století." Amen.

16.02.2016 5 z 5

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

Věřím, že autor měl nějakou myšlenku, ale zda se ji podařilo správně zachytit překladateli je otázka, kterou si občas u cizojazyčných děl kladu a na kterou nikdy nenajdu odpověď. Tato kniha pro mě byla proudem slov která nedávala smysl. Chaotické, neuhlazené, kostrbaté, občas někde byla věta která tam vůbec nepatřila. K pochopení smyslu, nebo lépe řečeno stylu, kterým je kniha psaná, je zřejmě zapotřebí nějakých zvláštních schopností, kterými já nedisponuji. Na celé knize se mi líbila akorát obálka (ta filmová) a jedna zajímavá věta: "Veškeré pochybnosti povstávají z minulé zkušenosti".

10.02.2016 2 z 5

Vlk a holubice Vlk a holubice Kathleen E. Woodiwiss

Krásná pohádka pro dospělé z velmi dávných časů. Wulfgara bych docela ráda potkala (nemyslím tím hned být na místě Aislin, ale prostě ho jen vidět a být v jeho přítomnosti) :-)

19.11.2015 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Ano přiznejme si, spousta věcí na tomto díle skřípe. Ať po stránce dějové či po stránce stylistické (což je možná spíš chyba překladu, který nepovažuji za nikterak oslnivý) - na blonďatý culík jsem začala být tak v půlce alergická. Ale to vůbec není podstatné - podstatná je myšlenka, a ta je geniální. Navíc mě velmi baví ta kombinace fikce a kulturně-historických faktů. Další plusové body za čtivost. Pro mě osobně po všech stránkách nesrovnatelně lepší než Ztracený symbol, který jsem četla před Infernem.

27.02.2014 5 z 5

Mucha Mucha Renate Ulmer

Trošku mě mrzelo, že kniha téměř úplně ignoruje Slovanskou epopej a ostatní nesecesní práce. Proto jen 4 *

22.02.2011 4 z 5

Salvador Dalí: Život a dílo Salvador Dalí: Život a dílo Frank Weyers

Tahle knížka se mi dostala do ruky shodou náhod a okolností. Po jejím přečtení jsem však celkem neočekávaně, zato totálně a nezvratně, propadla kouzlu umění malířského génia jménem Salvador Dalí.

Poselství věčnosti Poselství věčnosti Erich von Däniken

Spousta obrázků a moc zajímavé čtení :)

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Tahle knížka se mi dostala do ruky před lety, když jsem chtěla studovat skandinávské jazyky na univerzitě. A tak jsem četla všechno skandinávské, co bylo tehdy k mání. Nečekala jsem nic a dostala jsem hodně. Úchvatné, ÚCHVATNÉ!!!

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Tento světovně známý příběh mě osobně tedy moc nenadchl...

16.02.2011 2 z 5

Špunt Špunt Arkadij Strugackij

Moje nejoblíbenější sci-fi knížka. V devadesátých letech byl podle ní natočen dle mého názoru ohromně zdařilý film s názvem "Nesmluvená setkání". Bohužel ho dávali v televizi jen jednou, alespoň co já vím, a pak se po něm slehla zem. Škoda.

Tarzan a zlatý lev Tarzan a zlatý lev Edgar Rice Burroughs

K této sérii knížek o Tarzanovi bych chtěla dodat, že můj obdiv má nejen autor, ale i překladatel Václav Procházka. Četla jsem i sešitové vydání Tarzana, které měl na starosti jiný překladatel, a vůbec se to nedá srovnat.

16.02.2011 4 z 5

Tarzan z rodu Opů Tarzan z rodu Opů Edgar Rice Burroughs

Možná to bude znít směšně, ale tahle knížka mi ukázala jednu z možných životních cest a pomohla zformovat základní pilíře mého životního postoje.