Frederik George Pohl Jr.
Frederik Pohl · pseudonym
americká, 1919 - 2013
Populární knihy
/ všech 16 knihNové komentáře u knih Frederik George Pohl Jr.
Obchodníci s vesmírem
„Před několika lety jsem se s nadšením vrhl na sérii Gateway od Frederika Pohla a zděsil jsem se, jak dokázal autor promrhat potenciál a nepodařilo se mi dodnes sérii dočíst. Když jsem náhodně koupil před několika dny Obchodníky s vesmírem v antikvariátu, bál jsem se do toho začíst. Během několika dní jsem snad pětkrát přečetl první kapitolu, protože jsem vždy zapomněl, o čem to bylo. Až jsem se začetl a dostal se cca na padesátou stranu, nemohl jsem se odtrhnout a chtěl jsem pořád pokračovat dále a dost mě to chytlo.
Je poznat, že to bylo napsáno někdy začátkem padesátých let. Odehrává se to někdy kolem roku 2050. A v tom světě budoucnosti všichni chodí pro informace do knihoven, neustále kouří, píší na psacích strojích ale hlavně žijí v přelidněném světě, který ovládají reklamní společnosti, které dávají své inzeráty (ve stylu reklamy z první republiky v Československu) i do knih a nebo je promítají na okénka v letadle, aby se cestující jen tak nemohl kochat pohledem ven.
Mitch Courtenay je reklamní šéftextař a dostává od svého šéfa zakázku snů. Nalákat lidi na kolonizaci Venuše. A tím proti sobě postaví druhou velkou reklamní společnost, která v rámci obchodních praktik je odhodlána ho zavraždit. Ale také po něm jdou i vlastní kolegové z firmy a najednou se mu celý život bortí.
Manželka Kathy je odtažitá a více se zajímá o trpaslíka Jecka O´Shea, který díky svým třiceti kilogramům váhy byl prvním astronautem, co doletěl na Venuši. Kolegové projekt sabotují, flákají se, vymýšlí si údaje. A když se to Mitch snaží napravit, najednou padá na společenské dno, pod cizím jménem se stává sběračem chlorelly v Kostarice, setkává se s tzv. konzouši, kteří jsou proti konzumní společnosti, proti všemu, co dosud Mitch uznával. Po večerech studují speciální spisy a jsou jak bolševici v evropském meziválečném období.
Z Kostariky se Mitch dostává až na osídlený Měsíc a tam odhaluje, kdo je ve skutečnosti jeho odtažitá manželka, dostává se zpět do své kategorie a odhaluje spiknutí, které ale dále pokračuje.
A pak přichází překvapující závěr, který mi přišel až překombinovaný, ale tak nějak ve stylu utopistických levicových myšlenek v 50. letech minulého století v USA.
Ani to nebylo tak sci-fi, ale spíše dost dobře napsaná satira na kapitalismus, na konzumní společnost. Člověk má jen svou cenu tím, že kupuje další a další zboží, čím více vydělává, tím více kupuje a dává vydělat svým bratřím. Čím nižší IQ, tím lepší, protože se nechá krásně ovlivnit reklamou.
A protože se musí prodat všechno, máme tu i reklamu na dětské cigarety Šlučík. Čím dříve děti budou kouřit, tím více budou kouřit v budoucnosti jako dospělí.
Za sebe rozhodně doporučuji a hodnotím čtyřmi hvězdami.“... celý text
— Adapa
Za modrým horizontem událostí
„Trosku tazko sa mi pise koment. Pre mna subjektivne, stiedali sa tu linky postav menej putave a pre mna zaujimavejsie a nezaujimavejsie. Hoci uznavam, ze ta nezaujimava linka rodiny v tovarni (meno sa mi okamzite vyfukalo z pamate) je pre pribeh dolezita, az ked pride na kapitoly s Broadheadom, znova je to zavan prveho dielu. Ktory sa mi paci velmi. Postava Wana mi prisla ako uplne otravna a najcastejsi zdroj erotickeho rozpaku. U Pohla vo svojich romanoch som si vsimol par zaujimavych spolocnych znakov. Dost vyrazny ekonomicky dopad vsetkeho na vsetko. Vsetko to ma svoju cenu vyjadrenu aj ciselne. Dost casty motiv sexu. Aj ked nikdy nie explicitneho. Wanovu lod plnu skvrn od semena si musite domysliet aj ked tazke to z naznakov nie je. Snaha zakomponovat do svojich romanov prisne realisticku fyziku, aj najnovsie (v tom case) teorie a objavy. Nieco sa casom pozmenilo, nieco upravilo, ale na citatelskom zazitku to neubera. Nieco sa zda pritiahnute za vlasy, a v svetle dnesnych vedomosti uz nerealisticke, ale to skratka patri k sci fi folkloru, napr cesty nadsvetelnou rychlostou ako bezna vec, hoci uznava ze pre ludi nedosiahnutelna technologia, prave toto stoji v jadre celej serie Heechee. Pohl vsak poctivo skusa vysvetlit aj tuto u inych autorov len beznu barlicku. V druhej knihe sa dozvedame uz aj dost o pozadi a tajomnych tovarnach, novo sa objavivsich starych, novo sa objavivsich mrtvych, novo sa objavivsom este starsom, nieco o tom kto su ti Heechee, a ze asi bude aj nieco vacsie dalej v pozadi :)
Inak, pokojne si viem predstavit seriu postavenu na tom, co bolo v prvej knihe. Nove a nove pribehy riskujucich prospektorov v dobe pociatkov pouzivania Gateway. To by sa ale trosku podobalo serialu Star Trek s casto tragickymi koncami kozmonautov samovrahov :)
Tiez zaujimave je ako dalej Pohl pracuje s "programami" ako zivymi postavami. Sigfrieda nahradzaju nove, Albert Einstein je skvely partner. A je vidiet, ze Pohl bol celkom vizionarom vyvoja vypoctovej technologie. Umela inteligencia predsalen nie je az taky stary vynalez. Len ho vyuzivame najviac na generovanie obrazkov nahych hereciek. Nuz ale, hlupy uzivatel, hlupe vstupy :)
Ale predsa len, aby som to zhodnotil, pre mna je dojem a citatelsky zazitok trosku slabsi ako u jednotky. Ta dost komorna dialogovka s postupnym odhalovanim minulosti, sa literarne postupmi zmenila na standardne rozpravanie o sice dost dolezitom zlome v poznani Heechee. Zaver naznacuje velke veci.“... celý text
— Corso
Gateway
„To postupne rozkryvanie az po mrazive finale mi kedysi ucarovalo. Ano ma to svoje slabe stranky, a zaver je uponahlany, ale je naozaj doslova mrazivy. Preto mam Gateway rad, a v devatdesiatkach mi Laser otvaral nove obzory fantastiky a scifi. Preto je tato kniha doslova moja srdcovka. Hoci s nadsenymi poloprofesionalnymi prekladmi, ale tak lahko sa dnes da zohnat aj original. Jeden z prvych romanov (maly spoiler!!) ktory sa vazne zaobera hrami s dilataciou casu okolo singularity. Pomerne na malom priestore vyrozpravany intimny zivotny pribeh, Pohl dokazoval ze zaner moze okrem dobrodruzstiev a inych svetov predviest citatelovi aj vaznejsie zamyslenia.“... celý text
— Corso
Obchodníci s vesmírem
„více než samotný příběh mne zaujal vizionářsky líčený svět budoucnosti (společensky i ekologicky), čte se svižně a s napětím, doporučuju
mladí čtenáři možná nezachytí tu schematičnost bipolárního světa bezohledných kapitalistů vs. spravedlivých socialistů, v němž je Mitchell násilně přesazen na nejnižší pozici mezi vykořisťované a "léčen šokem", že z vykořisťovatelského systému, který sám vytváří, se sociálně slabý jedinec nemůže vyvázat; nejmladší současné čtenáře spíše pohorší dobový diskurz kriminalizované homosexuality či stereotyp žen, které jsou buď mrchy, nebo bezmezně pečující submisivky
mimochodem - baví mě ta příznačná šablona bez výjimky inteligentních dělníků, kteří po celodenní vyčerpávající manuální práci organizovaně zasedají nad "stranou doporučenou odbornou literaturou" a po nocích ji neúnavně studují“... celý text
— los
Svět na konci času
„Představa entit, jež hrají cink s galaxiemi stejně jako mimozemšťani na konci Mužů v černém je lákavá a netradiční (nejde o klasickou dominanci a vyhlazení…) a jejichž vnímaní lidí, pokud je vůbec zaregistrují, je ekvivalentem otravného bzučení komára. Oproti tomu jepičí životnost lidí proti „věčným“ nemá co nabídnout, leda by se dala krátká životnost prodloužit, ať se dá případná konfrontace doslova na konci všeho nějak pěkně vygradovat. A to je relativně problém, protože jednak s hrdinou Viktorem přeskakujeme jednotlivé éry lidské kolonizace, jako by to byla jízda výtahem zážitkovým parníkem, kde každé patro představuje jiný typ zábavy/času/geopolitického uspořádání a jednak kromě Viktora nedostane žádná jiná postava pořádný prostor a hloubku, aby se do vyprávění a celého problému nějak výrazněji otiskla. Takže působení důležitých postav (otec, rodina, děti, milenky…) vyjde do ztracena, protože následující kapitolu jsme o mnoho staletí v budoucnu a často nestojí ani za zmínku, jak dané postavy dopadly. Logické, byť nijak příjemné. Nicméně blížící se finální konflikt mezi Wan-Toem a Viktorem (potažmo lidstvem, které v té době ještě zbude) bude jen načrtnut (stejně jako konec trilogie Problému těles (inspirace zejména ve Vzpomínce je jasná) a zbytek nechť doplní naše fantazie. Cože je škoda, protože kniha má spoustu skvělých momentů a nápadů (např. kolonizační lodě se rozebírají postupně jako základní stavební materiál při kolonizaci…) a chtěl bych si přečíst, jak měl autor finální konflikt s těmi božskými, ale v základu dětskými entitami vymyšlen.“... celý text
— t_gon
Frederik George Pohl Jr. - knihy
1987 | Obchodníci s vesmírem |
2004 | Gateway |
1995 | Svět na konci času |
2004 | Za modrým horizontem událostí |
2006 | Cesta na Gateway |
2005 | Anály Heechee |
2008 | Chlapec, který bude žít navěky |
2010 | Man Plus |
2004 | Setkání s Heechee |
2009 | Poslední teorém |
Žánry autora
Literatura světová Novely Povídky Romány Thrillery Sci-fi
Štítky z knih
antiutopie, dystopie, kakotopie vesmír space opera Měsíc americká literatura budoucnost mimozemské civilizace hard sci-fi mimozemšťané Hugo (literární cena)
Pohl Jr. je 52x v oblíbených.