Populární knihy
Nové komentáře u knih Filip Titlbach
Byli jsme tu vždycky
„"Hlavne je potrebné si uvedomiť, že queer ľudí nedefinuje len ich sexualita alebo identita. Každý z nás je komplexná osobnosť s rozmanitým životom, v ktorom zastávame celý rad rolí. Sme niekoho priatelia, deti, sme tiež rodičia, kolegovia alebo trebárs športovci. Máme rôzne názory a pohľady na svet. Redukovať človeka na jeho sexualitu a odvodzovať tak príslušnosť k nejakej skupine ľudí je asi rovnaké ako myslieť si, že deti zo 4. A. budú rovnaké, pretože všetky spolu chodia do jednej triedy."
V rozhovore pre Denník N, konkrétne pri otázke, čo autorovi dala práca na tejto knihe, uviedol: "V prvom rade množstvo nových znalostí. Aj ja sám som sa dozvedel veľa vecí, začal som rozlišovať viac rôznych nuáns v identitách a sexuálnych orientáciách a zároveň mi to dalo hlbší pohľad do prežívania identít, ktoré ja sám nemám, napríklad do identity transrodového človeka."
Obdobne to mám aj ja ako čitateľka. Určite mi kniha rozšírila obzory a v ideálnom prípade aj srdce. Samozrejme, jej charakter nebol len informačný, ale aj formačný, čo nemusí vyhovovať všetkým/mnohým, no ak mám hovoriť za seba, človeka formovaného v oblasti queer tém katolíckou náukou a rôznymi jej (dez)interpretáciami (a často, žiaľ, aj dezinformáciami), bola táto kniha pre mňa slušnou lekciou empatie a tolerancie.
K obsahu a rozsahu toľko, že oboje sa mi zdali primerané, vyvážené a aj celková grafická úprava knihy a sadzba super.
Samozrejme, s niektorými respondentmi by sa dalo veľa a dlho polemizovať, niektorí z nich mi pripadali, že tejto knihe (témam) robia skôr medvediu službu, ale to je OK, alebo teda aspoň normálne, že sto ľudí rovná sa sto chutí a sto názorov.
"Omnoho ľahšie sa utláčajú ľudia, ktorých nie je vidieť. Omnoho ľahšie sa vytvára strach z neznámeho. (...) Prieskumy ukazujú, že pokiaľ ľudia poznajú aspoň niekoho queer zo svojho blízkeho okolia, sú až niekoľkonásobne priateľskejší k LQBTQ ľuďom a sú častejšie otvorení rovnosti. Vizibilita je jedna z najdôležitejších vecí v ceste za rovnoprávnosťou."“... celý text
— Starmoon
Byli jsme tu vždycky
„Za mě jsou to takové rozhovory s různými lidmi o ničem a o všem okolo gayů, leseb, transgenderů, nebinárních osob, drag queens apod. Osobně by mě třeba zajímal rozhovor s gay párem, který má děti v pěstounské péči apod., a podle všeho jich není málo, ale nic takového tu není.
Jedinou změnou oproti tomu, kdy byly rozhovory vedeny a kniha byla vydaná, je, že Ústavní soud (kupodivu) přistoupil konečně ke zrušení problematického paragrafu se sterilizací transgendrových osob. Ale nebýt rozhodnutí ESLP z roku 2017, nemyslím si, že by k tomu došlo (i s ohledem na předchozí produkci NSS). Jsem zvědavá, jak to dopadne s manželstvím stejnopohlavních párů v ČR. Já osobně proti tomu nic nemám, ani proti případným adopcím. Úprava rodinného práva je v českém právu neměnná snad od šedesátých let minulého století, nový občanský zákoník na tom nic moc nezměnil. Tahle oblast vykazuje odolnost vůči změnám a neříkám, že je to principiálně špatně, spíš naopak.
Obecně je mi v zásadě jedno, jak kdo žije. Ale někdy ´tlačit na pilu méně je lepší´, čímž mířím na propagaci různých témat těchto menšin či přímo těchto menšin v kultuře či zábavě.“... celý text
— BlueMind18
Byli jsme tu vždycky
„Nemusíte být queer, abyste si tuhle knihu přečetli a něco vám dala. Stačí mít v sobě lidskost.
Byli jsme tu vždycky jsem si chtěla přečíst už dlouho, ale teprve na letošním Světě knihy jsme si ji (spolu s dalšími asi třemi tituly z Edice N) s mým mužem koupili. Četla jsem ji pomalu a pozorně, protože téma postavení LGBTQ lidí v naší společnosti považuji za důležité.
Filip Titlbach si pečlivě vybral 16 osobností, které k tomu mají co říct, a s nimi pak vedl 13 rozhovorů. V nich se postupně věnovali řadě oblastí života queer lidí. Některé byly velmi osobní, některé spíš odborné, ale každý z nich mě něco naučil. Někdy jsem se naštvala (třeba když jsem četla o právním postavení queer lidí nebo o tom, jakému nepochopení museli v konkrétních případech čelit), jindy jsem se dojímala, hodně mě to nutilo přemýšlet…
V průběhu jsem uvažovala především o jazyku, který používáme, a o možnostech, jak ho transformovat do podoby, v níž nebude (pokud možno) pro nikoho zraňující. Kromě toho mi přišel vhod také přehledný slovníček: když se v rozhovoru poprvé objevil nějaký pojem, který bylo třeba dovysvětlit, našli jste vše potřebné při okraji stránky. Totéž se týkalo i osobností, případně organizací, na které někdy odkazoval i QR kód.
Když to shrnu, bylo to pro mě zásadní čtení. A moc ho doporučuji!
Něco pro mě tuhle knihu ale dělá ještě trochu osobnější…
Fakt nepatřím k těm, kdo na ulici dobrovolně někoho osloví, ale letos v květnu jsem udělala výjimkou. Cestou ze Světa knihy naproti nám kráčel Filip Titlbach a já byla najednou jako ta můra, která se táhne za světlem. Tahle kniha je pro mě teď ještě cennější, když ji v ruce držel sám Filip!“... celý text
— SlamLenka
Byli jsme tu vždycky
„Tahle kniha přináší řadu rozhovorů na témata točící se kolem odlišné orientace - z pohledu queer lidí s různými profesemi (terapeut, novinářka, právnička, jáhen, atd.). Rozhovory jsou vedeny velmi citlivě, zároveň jsem měla pocit, že jsem se tu dozvěděla řadu nových věcí a ještě v souvislostech. Což považuji za hlavní přínos této knihy. Předat informace, vzdělávat a díky tomu přispět, aby v naší společnosti byl bezpečný prostor pro všechny.
Musím říct, je mi smutno z toho, že ještě v dnešní době musí někteří lidé obhajovat svoji orientaci a vlastně bych si přála, aby tahle kniha v první řadě nemusela vůbec vznikat. Aby to přijetí LGBTQ+ lidí bylo u nás v naší společnosti samozřejmostí.
Filipu Titlbachovi určitě patří dík, že tyto rozhovory vedl a vydal je. Kniha je cenná v tom, že přináší autentické rozhovory s lidmi, kteří byli ochotni se podělit o své osudy, a přináší tak reálnou sondu do aktuálního tématu - čtenář má tak možnost pročítat reálné zkušenosti skutečných lidí - přímo z první ruky dá se říct. Myslím, že tak kniha má potenciál lidem otevřít oči, spoustu věcí objasnit či některé věci naopak vyvrátit. Zároveň velký dík patří všem, kdo dané rozhovory autorovi poskytli, že se o své zkušenosti podělili.
Knihu za sebe mohu určitě doporučit.“... celý text
— sgjoli
Byli jsme tu vždycky
„Cením si snahy informovat, emotivitu a empatii vloženou do všech rozhovorů . . .
Ale.
Stejně jako roxy9413 mi chyběla větší nejen hloubka, ale i nadhled a protipohled.
Fajn jako úvod do aktuální problematiky, ale škoda některých až extrémních pólů, které zmiňuje třeba tomnathaniel: "bojujme za svou hrdost civilně prosím, ne s výstředností a úchylkami.."
Kniha určitě není špatná, ale mohla být ještě lepší a LGBTQ+ prospěšnější.“... celý text
— JamaicaJo
Filip Titlbach knihy
2022 | Byli jsme tu vždycky |
2020 | Živly české vědy |
Žánry autora
Literatura česká Literatura naučná Sociologie, společnost Věda Přírodní vědy Žurnalistika, publicistika
Titlbach je 6x v oblíbených.