Populární knihy
/ všech 7 knihNové komentáře u knih Ian Kershaw
Hitler. II. díl, 1936–1945: Nemesis
„Stejně jako první díl, fascinující čtení. A není to zdaleka jen popis průběhu druhé světové války nebo suchý životopis jednoho diktátora. Je to vlastně životopis celého válečného Německa, spojeného osobou Adolfa Hitlera a "s Vůdcem v duši" pracujícího na své vlastní sebevraždě.
Myslím, že jsem si jen těžko mohl vybrat na tohle složité téma lepší knihu.“... celý text
— Finn69
Hitler. (I. díl), 1889-1936: Hybris
„Na stará kolena doháním resty a tak jsem se pustil do životopisu Adolfa Hitlera. Zatím jsem žádný nečetl a upřímně řečeno mi vždycky vrtalo hlavou, jak se mohl tenhle nenápadný človíček za tak krátkou dobu dostat až tam, kam se dostal. Jestli máte chuť se o tom ledacos dozvědět, bude tahle opravdu podrobná a informacemi nabitá kniha zajímavá i pro vás. Je to dobře napsané a přestože vás budou brzdit stovky poznámek pod čarou, dobře se to i čte.
Hybris je hlavně o té cestě k moci, a je to místy až děsivé čtení. Jak málo stačilo, aby se z potůčku stala řeka, která zatopí celou Evropu, jak neuvěřitelně rychle se to seběhlo. Vždyť ještě když se stal Hitler v roce 1933 kancléřem, měla NSDAP jen okolo 30% voličských hlasů. Kancléřem se stal vlastně jen proto, že jeho političtí konkurenti nepochybovali o tom, že se jim ho podaří využít pro svoje vlastní cíle. A do měsíce poté se rušily občanské svobody, do dvou měsíců se rušily odbory a do půl roku už nebyla v Německu legální žádná politická strana kromě NSDAP. A pak se začaly otevírat první koncentrační tábory.
Takže pozor na hnutí, co jsou pravicová i levicová, to podle toho co se jim zrovna hodí, a která mají v čele velkého šéfa, který všechno řídí. Abychom si náhodou nezvolili něco, co nechceme a pak už nebylo pozdě.
A já jdu na Nemesis.“... celý text
— Finn69
Konec: Německo 1944-45
„Kniha rozebírá poslední 2 roky třetí Říše. Začíná nepovedeným atentátem na Hitlera v červenci 44. Víc než samotné bitvy řeší fakt proč Němci bojovali až do samotného hořkého konce. Totální represe německého lidu ze strany NSDAP v čele s Bormannem. Proč německé vrchni velení Wehrmachtu nekapitulovalo, když bylo víc než jasné, že válka se nedá vyhrát. Už jsem toho o 2. světové válce přečetl hodně proto se mi líbilo, že autor nahlíží na poslední dny druhé světové války z pohledu obyčejných Němců, kteří ztratili víru v konečné vítězství a nechali si své poraženecké názory pro sebe, protože jim jinak hrozilo pronásledování a smrt.“... celý text
— Akademik93
Konec. Německo 1944–45
„Kniha je zajímavá úzce zaměřeným tématem. Autor s pomocí četných zdrojů sleduje a hodnotí důvody, proč nacistické Německo na sklonku války nevzdalo svůj marný boj dříve. Využívá k tomu dopisy vojáků, hlášení a sleduje i výpovědi vysokých představitelů režimu. Bohužel však svá tvrzení často opakuje a používá velmi obecné fráze, které se časem v knize již přejídají. Lepší by mohla být i koherence knihy. Hodně se skáče. Ocenil bych naopak kladený důraz na vztahy mezi režimem a obyčejnými lidmi. Čímž se však autor často dopouští zobecňování. Knize by slušelo krácení. Klidně na polovinu.
Celkově velmi přínosná kniha období konce 2. sv války. Výborný obraz postupného institucionálního rozkladu. Autor je, dle mého názoru, dobrým historikem, bohužel však o trochu horším spisovatelem.“... celý text
— PeterSch
Příběh Operace Valkýra
„Velmi zajímavá kniha. Vše, co se Hitlera týče, mě velmi zajímá.“
— cleopatra11
Ian Kershaw knihy
Štítky z knih
první světová válka (1914–1918) druhá světová válka (1939–1945) nacismus Adolf Hitler 20.-21. století Německo atentáty úpadek popravy dějiny Evropy
Kershaw je 17x v oblíbených.