Populární knihy
/ všech 8 knihNové komentáře u knih Jaroslav A. Polák
Apokalypsa
„Za mne trochu slabší díl. Méně fantazie, za to více napětí“
— Poeta.kno
Bizarní atraktor
„Neprávem neznámá záležitost. Některé z recenzovaných knih bych si s chutí přečetla... i když. Kdo ví, jak bych pak dopadla.“
— PollyJean
Apokalypsa
„Je to neuvěřitelné, ale série JFK si stále udržuje svou životaschopnost - často se objevují kvalitní díly a stále se čtenář může setkat s další originální zápletkou. Nejinak je tomu v této Apokalypse, kde se ocitáme ve světě odsouzenému k záhubě, ve světě, kterému vládne antikrist ve stylu "po nás potopa" - ostatně pro inspiraci nemusíme chodit daleko, není tomu dávno, co tuto praktiku realizovala jistá populistická strana v naší zemi. Náš Kovář se účastní akce inkognito, supluje mu Andrea Villefort a cílem je, aby se antikrist nedostal k X-Hawkovi, který by ho jistojistě využil pro nedobré účely. Suma sumárum, na čtyři hvězdy si tato kniha sáhla... (72%)“... celý text
— Yarwen
Míjím se s měsícem
„Pestrá ukázka haiku od českých a slovenských autorů.
Tato antologie mě příjemně překvapila svou kvalitou a vyvážeností. Téměř všechny ukázky jsou nápadité, vtipné a inspirativní.
Pro mě jsou haiku o náladě, pocitu který evokují a obrazu, který mi při čtení naskočí jako první.
v srpnovém žitě
chrpa blankytně shlíží
rudne vlčí mák
(Jarda Čampulka)
všechny dny země
v jediném stéble trávy
mezi dvěma rty
(Vít Erban)
Vzpomínky voní
jak posekaná tráva.
Nezůstalo nic.
(Zdeněk Škrabánek)“... celý text
— tami1
Bizarní atraktor
„Když jsem přečetl několik prvních „recenzí“, byl jsem nadšen: přímo skvělé. Bohužel autor nevydržel s dechem ani na tak krátkou trať, jakou představuje tato útlá knížečka, konec mne už tak moc nezaujal – snad to bylo tématy, pro mne méně zajímavými, ale určitě i tím, že „recenze“ těchto dalších knih, které „objevil“, už nebyly tak dobře napsané. Jde samozřejmě o mystifikaci – takové knihy nikde nedohledáte, ale ani nemusíte hledat: autor sám nenápadná přiznání vsouvá do textu (kniha „vydána“ nakladatelstvím Miskatonické university), já považuji za vtipné přiznání, jak to s těmi objevenými „zvláštními“ knihami je, jeho popis, jak knihy, sehnané vlastně po celém světě a vyšlé v nejrůznějších jazycích, od portugalštiny přes norštinu až po hebrejštinu, bohorovně překládal. Z (staré) hebrejštiny dokonce tak (zde jedinkrát přiznal neznalost jazyka), že vysoce náročný filozoficko-mystický starověký text (700 stran!) překládal zapnutím překladače v počítači …
Tedy, pěkná mystifikace, dobrá myšlenka (i když Stanislav Lem, například, něco takového napsal dříve, ale to autor připomíná v poslední kapitole sám), autor je však originální ve výběru námětů těch svých bizarních atraktorů… Zajímavé je třeba porovnat dva názory na „předlidské“ civilizace na Zemi (téma, kterým se zabývají autoři sci-fi, hororu i záhadologové) ve dvou „knihách“: v první naši civilizaci předcházela prvohorní civilizace obřího hmyzu a druhohorní inteligentních dinosaurů. Obojí ze Země zmizely, přešly do vyšších dimenzí časoprostoru … A proti tomu jiné „odhalení“ minulosti v jiné „knize“, minulosti v souladu s Lovecraftovým Necronomiconem: příchod „Starých“ na Zemi před nějakou miliardou let, jejich boje s tvory uctívajícími Cthulhu a jejich bohy („Prastaří“) i s jejich vlastními výtvory, „shoggothy“ … Obojí jsou zde dodnes s námi. Zde se autor ale poněkud od těch Necronomiconů, inspirovaných Lovecraftem, odchyluje, pro lidstvo jsou podle něj smrtelným nebezpečím jak Staří (dnes zamrzlí pod ledem Antarktidy) tak Cthulhu z města R’lyeh, potopeného do hlubin moře. V současnosti vrcholí jejich nelítostný boj o to, kdo z nich získá vládu nad planetou Země zpět. Na jedné straně stojí výtvor, který tu zbyl po „Starých“, Shoggoth, který má zájem o globální oteplení a podporuje po celou historii lidstva činy, které ho způsobují (v dnešní politice, abychom si situaci přiblížili, pak politiky jako je Václav Klaus, hlásající, že žádné oteplení neexistuje), zatímco Cthulhu naopak mají zájem na zachování současného stavu (zamrzlá Antarktida) a v současnosti tedy podporují názory, že je třeba dělat něco proti oteplování (vyvolali tedy celé hnutí okolo Gréty). Skutečně zajímavý a vtipný výklad nejen současných politických střetů (dokonce celých dějin lidstva včetně třeba vzniku velkých náboženství)… V Necronomiconu, jeho zaklínací knize, je ovšem nebezpečné hlavně vyvolávání „prastarých bohů“ Cthulhu, „Staří“ jsou k lidstvu spíše přátelští…
Tedy sci-fi, horor v Lovecraftově stylu, ale kniha Bizarní atraktor přináší i další náměty, hodné zamyšlení – například zda při pátrání po předlidských civilizacích skutečně víme CO hledat nebo zajímavý názor na kulturní setkání neandertálců a lidí Homo sapiens v jiné „recenzované“ knize. Či o virové podstatě našich emocí a citů. Nechybí ani ironické vypořádání se se stoupenci spikleneckých teorií. Autor píše v úvodu: „vydejme se na cestu k branám imaginace“. Knihu tedy lze, jako podnět k „brainstormingu“, doporučit i těm čtenářům, kterým neříká nic žánr sci-fi, horor či Lovecraft. Přes slabší konec, už jen kvůli prvním 4 či 5 recenzovaným „knihám“, hodnotím plnými 5 hvězdičkami.“... celý text
— Arminus
Jaroslav A. Polák knihy
2020 | Eschaton |
2013 | Míjím se s měsícem |
2010 | Apokalypsa |
2011 | Bizarní atraktor |
1998 | Cimmeřan a ohňodárce |
1996 | Conan a nefritový amulet |
2000 | Conan: Třetí krok do hlubin |
2012 | Divný obraz a divní vězňové |
Štítky z knih
magie česká literatura okultismus haiku fiktivní knihy experimentální literatura slovenská poezie česká poezie
Polák je 1x v oblíbených.
Osobní web autora