Larry Bond
americká, 1952
Populární knihy
/ všech 5 knihNové komentáře u knih Larry Bond
Rudá bouře
„Z kometářů lidí, co tomu dávají 1-2* je poznat, že prostě nerozumí tomuto žánru - asi jako kdyby si zarytý čtenář fantasy stěžoval na Baudelaira, že jeho knihy obsahují příliš básní a málo mečů.
Tohle není odpolední jednohubka, nebo ucajdaný Remarque, ale epické a dynamické zpracování třetí světové války, kde Clancy naopak mistrně zvládl zkrátit jinak nezbytně masivní rozsah na únosnou míru, aniž by knize ubral na realističnosti. Mentalitu Rusů i jejich obliby v "maskirovkách" vystihl celkem přesně - oni jsou tím historicky známí a ani se nějak nesnaží to moc skrývat, viz třeba napadení Čečny. A maskirovka při napadení Ukrajiny... Putin předtím musel tuhle knihu číst, protože to už je knižní klišé, jak vyšité.
Clancymu se skvěle povedlo vystihnout pohled na třetí světovou jak z hlediska důvodů a počátku, tak i průběh z pohledu hladinového i podhladinového námořnictva, letectva, pozemních sil, partyzánů, rozvědky i s prvky vesmírného boje. Clancy sám přiznával, že nějakou chvilku s Larry Bondem řešili, jak příběh uzavřít, a opět nedávný vývoj s Prigožinem ukázal, že Clancy nebyl vůbec daleko od skutečnosti (byť v knize byl výsledek trošku jiný).
A ano, kniha obsahuje pro někoho hodně popisů vojenské techniky a procesů, ale zas ne nějak nudně encyklopedicky (plus nakonec je to Clancy, od kterého právě tohle chcete a čekáte). Navíc jeho technické, geopolitické i vojensko-procesní znalosti právě dávají jeho knihám velmi realistické vyznění. Nakonec proto tento knižní subžánr psaný i dalšími autory je neoficálně nazýván jako "Clancyovky", kde knihy samotného Clancyho jsou jeho etalonem.
Clancy byl génius a v téhle knize se to projevilo asi ze všech jeho knih nejvíce. Kniha je rozsáhlá, napínavá, zábavná a čtenáře přitahuje po pár letech se k ní opakovaně vracet. Jsem velmi intenzivní čtenář, ale podobný pocit mám jen z velmi mála knih. 5* !“... celý text
— tomas.lizner
Rudá bouře
„Jediné, co se z knihy dalo číst, je úvod, putování po Islandu a závěr. Mezitím se nacházelo moře, co moře, oceán textu, ve kterém se normální čtenář neorientuje a který ho vrcholně nudí. Samé příkazy, navádění torpéd, únik do hlubin, sem tam výbuch a praskání trupů, jalové rozhovory o banálních věcech apod. Knize taky moc nepomáhá, že je ruská technika pojmenovaná anglickými názvy, takže takového beary či backfiry člověk nejdřív považuje za kladné hrdiny a drží jim palce. Jmenovat se hezky srozumitelně medvěď nebo obratnyj effekt, člověk hned ví, s čím má co do činění a může je proklínat hned hezky od začátku. A co se týče logiky, nějak jsem nepochopil, proč bylo potřeba kvůli ropě v perském zálivu nejdříve vyvolat válku s NATO.“... celý text
— Pytlík
Rudá bouře
„Opět kniha, kde jsem měl možnost „číst“ originál (slyšet ho na Audible) a porovnat to s českým překladem, neboť Clancyho si sbírám do knihovny. Příběh je skvělý mix napětí a Clancyho typického popisu vojenské techniky. Tuhle jeho knihu mám velmi rád, ale vždy mi tam chyběla ještě trochu větší a delší eskalace konfliktu. Ale co už :) Je to tak typicky osmdesátkově přitažené za vlasy (hlavně jedno z rozuzlení), ale o tom to právě je.
Knihu od BB artu ze začátku milénia jsem si pořídil v antikvariátu, opět na mě dýchla ta „levnost“ tehdejší doby. A ten překlad... no... jsem rád, že se dnešní překladatelé už někam posunuli.“... celý text
— TomHagen
Rudá bouře
„Příšerný překlad, který kazí dojem z dobré knihy.“
— RAdim339
Rudá bouře
„Začátek trochu zdlouhavý, hlavně ta politika byla nudná, ale od prostředku, to nabralo spád a začala pořádná jízda“
— Sirpredátor
Larry Bond - knihy
2002 | Válečná hrozba |
2000 | Rudá bouře |
2003 | Obchodní válka |
2002 | Den zúčtování |
2003 | Vnitřní nepřítel |
Žánry autora
Literatura světová Romány Válečné Thrillery
Štítky z knih
Bond je 1x v oblíbených.