Nové komentáře u knih Raúlo Cáceres
Justina a Julietta (komiks)
„Skvěle výstřední zpracování slavného románu markýze De Sade. Velmi podařené po grafické i obsahové stránce. Hodně lidí odsoudí jako brak, ale de Sade byl opravdu revoluční autor. Tenhle komix mi padl do oka v knihovně a velmi mě zaujal. Hlavní myšlenky Sadova díla jsou vlastně prosté: co je zlo a co je dobro? Dá se zabránit mocným tohoto světa , aby si brali vše po čem touží? Opravdu existuje Boží spravedlnost, když dovolí páchat zločiny na nevinných? Kdo určuje co je správné a co ne?“... celý text
— koubin007
Justina a Julietta (komiks)
„Na tomto ujíždím, 100x zpracované téma Justiny a Julietty v dalším a dalším provedení. V původní verzi není Sade (skoro) vůbec čtivý, nicméně Cáceres je zde absolutně špičkový spisovatel/scénárista, jeho kresba by možná mohla být propracovanější, nedosahuje nebeských výšin Serpieriho či Milo Manara. Oceňuji velký formát. Celkově dílo hodnotím v rámci svého žánru velmi vysoko.“... celý text
— Afilada
Justina a Julietta (komiks)
„Neměl jsem čest čísti knižní podobu tohoto příběhu od toho svérázného markýze, tudíž tento komiks je mé první střetnutí s tímto kontroverzním autorem a jeho dílem. A když hovořím o díle, tak s velkým D! Jsem téměř nadšen nakolik je tento komiks vydařen a obdařen. Nejsem zastáncem BDSM praktik, neprovozuji homosexuální styk, zoofilii, pojídání exkrementů, znásilňování a jiné zvrhlostí, kterými se De Sade s láskou detailně zaobírá, přesto v této (obrazové) podobě, ve které je nám to vše představeno, má něco do sebe a lze ji přiřknout cosi erotického.
Narozdíl od jiného podobného komiksu (Justina), je tento zábavný od začátku do konce. Příběh obou sester napříč časem je pobuřující i neuvěřitelný zároveň (tedy určitě část věnovaná Justině). Ukazuje společenské poměry osmnáctého století a možná se chce říci, že baroko bylo více zhýralé než dnešní otevřená společnost. Lascivnost dob minulých se nemůže rovnat upjatosti současne kultury.
V tomto kontextu nakousnu ještě De Sadeho filozofii naprosté (sexuální) otevřenosti, pokrytectví schovaného za etiketou morálky a víry. Jako takové jde o politický manifest, se kterým se musí aspoň v jistých bodech každý sesouhlasit. Zda však souhlasíme s praktikováním, je otázka jiná. Důvody mohou být prosté: hygiena, strach z bolesti, nulová erotická tužba z dané praktiky atd. Jsou ovšem zaručeně případy, které jsou na pomezí. Za konkrétních podmínek jsme ochotni tuto mez překročit a zakousnout se do zakázaného ovoce, ale obyčejně pro ostýchavost a ze strachu z názoru druhých k tomu nakonec nesvolujeme. Tento komiks dá nahlédnout do hlubin naší temné duše a nastaví zrcadlo vlastnímu strachu.
PS: Na konci se hovoří o závěru prvního svazku, tudíž je nabíledni, že by měl existovat i svazek druhý, leč bohužel žádný v ČR nevyšel. Existuje sic komiks se stejným obsazením zván "Justina", který může dát najevo o pomyšlenem konci, ale nijak závazném.“... celý text
— woita
Justina a Julietta (komiks)
„Na mě je to moc studené, takové odosobněné. Pěkné kresby se sice hemží erotickými výjevy, ze kterých ovšem uchvácená nejsem. Takové chladně odbyté řemeslo, bez duše. Malůvky sice ukázaly, o co si čtenář žádá, ale nemá to sugestivní šťávu, která by se přenesla na konzumenta. Justina v pojetí markýze de Sade v románovém vydání je vzrušující, i když podobným praktikám zrovna neholdujete. U tohohle výtvoru bych to však neřekla, je to vytvořené pro zisk, ne pro zábavu samotného umělce, nikoli s chutí a s přesvědčením. :-)
V úvodu knihy je zmíněno, že komiks obsahuje i neoficiální a zpětně dotvářené verze příběhu. Justýnu markýz zpětně upravoval sám, navíc bylo v minulosti dílo paděláno a napodobováno jinými autory. Samotný de Sade ovšem jako první umělec dokázal, že svou filozofií a přístupem k sexu přímo žije a není to jen umělá hra na něco, nápodoba něčeho. A tohle malované dílko mi trochu umělé přišlo. Sexuální malůvky na zakázku, stroze okopírované nápady někoho jiného převedené do komiksové podoby. Naštěstí je tu jako nadstavba přece jen něco z filozofie markýze, pod jehož myšlenky o nedoceněné ctnosti a nedotknutelné zvrácenosti mocných atd. se podepisuju.“... celý text
— Sidonka3
Justina a Julietta (komiks)
„Inu, markýz de Sade je velice zajímavý autor, jehož dílo je protknuté jistou morbidní filozofií – sic morbidní, nikoliv nezajímavou -, se kterou souhlasit můžeme, či nikoliv. Oproti filozofii bych tvrdil, že erotično je cosi, co se markýzi obloukem vyhnulo a nikdy to s ním nepřišlo do kontaktu, v čemž se nezlepšil ani komiks. Možná to u de Sada ani není možné.
Cáceresovy výtvory jsou celkem pěkné a práce s panely zajímavá, ale například s lidskou anatomií by se měl poněkud lépe obeznámit. Při práci s ženským poprsím by si měl také projít fungování gravitace.
Jinak bych tvrdil, že kresby samotné pěkně zobrazují onu neerotickou brutalitu de Sada; to pro mě důležitější v de Sadově díle, ale postrádají. Právě onu filozofii. Z filozoficko-sexuologického díla se stalo prachsprosté porno, které ani to co dělat má, nedělá dobře.
Nejsem z tohoto díla všeobecně vůbec nadšen, přes to – nebo právě proto -, že mám Juliettu rád. Nejspíše také nejsem objektivní, protože komiksy jsou věc, které se obecně vyhýbám a nemohu tedy soudit v nějakém validním měřítku. Váhám nad dvěma, nebo pouze jednou hvězdou. Jednu hvězdu však dávám nerad a nejspíše bych tím znehodnotil kresby samotné, dávám tedy dvě.
P.s.: Zasmál jsem se u býčího penisu. Pan kreslíř by si měl možná zjistit jak věci vypadají a až poté kreslit. Já si to u této strany zjistil. Ne. Pan Cáceres se vážně netrefil.“... celý text
— Set123