Rick Remender
americká, 1973
Nová kniha
Agent strachu - Rick Remender
Huston. Heath Huston. Hrdina, drsňák a hláškař. Ale taky zoufalec, ožrala a sprosťák. Je čas na sklenku toho nejlepšího, co máte doma, protože zabránit emzákům ... detail knihy
Související novinky
Mrtvá říše, Mrazení a další knižní novinky (18. týden)
Vítáme vás u nového článku připravovaných knižních novinek na přelom dubna a května.
V aktuálním týdnu se na pultec... celý text
Populární knihy
/ všech 6 knihNové komentáře u knih Rick Remender
Amazing Spider-Man: Pavoučí ostrov. Část druhá
„Tento příběh je zbytečně prodlužovaný“
— Luigi1
Amazing Spider-Man: Pavoučí ostrov. Část první
„Klonování se povedlo ale jinak nic moc“
— Luigi1
Venom
„Taková lepší průměr Venoma mě docela zklamala“
— Luigi1
Agent strachu (sběratelská verze)
„Anotace příběhu o hlavním hrdinovi v principu říká, že je prý drsný hrdina a současně vymletý alkoholik, což se na první pohled vylučuje. Zjednodušeně: Heath Huston je člověk. S ním a jeho lidskostí celý příběh stojí a padá. Koná skutky, o kterých věří, že jsou správné - a které se velmi často obrátí proti němu. V jednom bodě příběhu jsem si dokonce říkal „hergot, tohle začíná vypadat nějak moc sluníčkově, to bude děsnej průser!“ Protože pokud je v tomhle komiksu situace velký špatný a vesmír není fér, máte jistotu, že se hlavnímu hrdinovi daří. Právě tohle hledání optimismu v nihilismu mi bylo sympatické. Je to temný příběh, ale neztrácí nadhled.
Dávkování akční i příběhové linky, kde se často jedno prolíná s druhým, má velmi vyvážené tempo. Místy si však vzala dovolenou fyzika, biologie a řada dalších vědních oborů; hard sci-fi rozhodně nečekejte - tady jde o to vypnout a užít si to. Pokud přepnete na logiku příběhu, všechno je provázané a dává dokonalý smysl od začátku až do konce. Současně je to příběh, který se nebojí nechat postavy prohrát nebo rovnou zemřít. V principu je to skládačka, která je sice primárně vesmírným sci-fi plným různých druhů mimozemšťanů (díky za děsivé Neavisiviány), občas ale přepne do postapa (hodně mi to připomnělo román Bitevní hranice země) nebo třeba nečekaně sklouzne do westernu. Popravdě jsou zde do jednoho celku propojeny snad všechny ingredience ze scifáren a nějakým zázrakem to jako celek pořád funguje. Nešlo se odtrhnout!
Dalo by se toho ještě napsat a pitvat mnohem více (pár výhrad k různým oblastem komiksu stále mám), ovšem Agent strachu byl vydán vzhledem ke své rozsáhlosti ve dvou svazcích - a já dosud hovořil pouze o prvním. Druhá kniha je pak v podstatě komiksová antologie, sestavená z bonusových příběhů ústřední postavy. Ty mají často humorné ladění, ovšem vtipy jsou poměrně jednoduché. Případně jde o příběh spočívající v likvidaci nějakého monstra, často nepříliš překvapivý. Pár kusů, které mě zaujaly kresbou, příběhem či pointou, by se ale určitě našlo. Jmenoval bych zejména příběhy CESTA DO KANÁLU, PRINCEZNA Z RONGARU, MAMUTÍ OPERACE, ZABROUČENO a V ÚTROBÁCH VESMÍRU. Čestnou zmínku si zaslouží HEATH2O pro svou bizarně-brutální alko pointu.
Agent strachu potěší čtenáře vesmírného sci-fi, optimistické nihilisty a příznivce zlomených hrdinů, (ne)vzdávajících se navzdory mizivým šancím na úspěch.“... celý text
— Morbidus
Agent strachu
„Tahle kniha je pro mě tak trošku splněným snem. Fascinuje mě vizuální stránka pulpových sci-fi. Od typického tvaru kosmických lodí, až po přiléhavé kombinézy s obrovskými skleněnými koulemi na hlavách. Bizarní pistole střílející nejrůznější paprsky nevyjímaje. Líbí se mi, jak to kreslili Wally Wood a jeho kolegové v EC Comics. Silně jsem postrádal tento styl v komiksech, které vyšly u nás. Sem tam se něco našlo, jako třeba Plukovník Bizár v Černé Palici, ale celkově toho moc nebylo. Na takovýto vizuální styl mě nalákala kresba komiksu Black Science, se kterým jsem se poprvé dostal k Rickovi Remenderovi. Asi nepřekvapí, že jsem poté zatoužil i po nedostupném Fear Agentovi. Když Image oznámil dotisk, tak jsem se zaradoval. Když dva měsíce před dotiskem oznámili vydání i Mighty Boys, byl jsem nadšený. A to jsem ještě netušil, jak moc vymazlené toto vydání bude.
Nejsem znalec pulpových sci-fi komiksů. Je to spíše jen má představa, co by takové komiksy měly po příběhové a vizuální stránce obsahovat. Mají tu výhodu, že už dopředu víte, že u nich nemusíte, možná dokonce nesmíte, moc přemýšlet, jestli by to všechno po technické stránce fungovalo. Umožňuje to vyprávět dobrodružství, které by se v hard sci-fi vyprávět nedaly. V pulpových sci-fi je zřejmě možné úplně všechno. Agent Strachu naplňuje všechno, co jsem od něj očekával a v co jsem doufal. Moc dobře se to čte, má to spád, je to nahláškované, je to vtipné a emzáci jsou úžasní. A hlavní hrdina je takřka shakespearovská postava.
Kniha 1 - hlavní příběh
Heath Huston je správný chlap. Je to legenda a hrdina boje o planetu Zemi. Je to ale také ztroskotanec a alkáč. Hlavně je to ale nesobecký paličák, který udělá cokoliv, jen aby ochránil své milované a lidstvo celkově. Skoro ve všem, co dělá, je překvapivě úspěšný. I přes neustále vysokou hladinu alkoholu v krvi. Jenže to vypadá, že se každý jeho dobrý skutek dříve nebo později obrátí v obrovský průser. To zní jako námět na bláznivou komedii, ale opak je pravdou. Jeho život se zdá být nekonečnou řadou tragédií, které s ním, jako citově zaháčkovaný čtenář, nutně prožíváte. Tyhle věci Remender skutečně psát umí.
Zpočátku to vypadá, že Agent Strachu nemá jasné směřování. Jako čtenáři jste vrženi někam doprostřed celého příběhu a nemáte vůbec tušení, co se děje. Vypadá to jako sled náhodných krátkých eskapád. Heath Huston jde z akce do akce, masakruje emzáky a prokládá to vtipnými hláškami a flaškami chlastu. Vypadá to, že je neustále vláčen událostmi z místa na místo. Postupně se ale začnou přidávat souvislosti a vzpomínky, a celé se to rozroste do jednoho obrovského epického příběhu. Vyprávění nikdy nepřešlapuje na místě. Remender se toho nebojí a někdy přijde s takovým odhalením, nebo zvratem, že vám to vystřelí mozek a vyrazí dech. U Black Science jsem se závěrem příběhu moc spokojený nebyl. Tady mi to ale skoro všechno sedlo.
Kniha 2 - příběhy
Věděl jsem, že druhá kniha jsou příběhy. Nevěděl jsem ale, že to jsou jen velmi krátké příběhy, které byly původně jako bonusy na koncích jednotlivých sešitů Agenta Strachu. Nemám rád takové krátké příběhy. Je pravda, že zde není potřeba pokaždé znovu budovat atmosféru a seznamovat se s postavami. To všechno máme už z první knihy. Jenže potom už ty příběhy nemají moc co nabídnout a já většinu z nich do druhého dne zapomněl. Je tam ale pár výjimek, které mě bavily a které i na chvíli utkvěly v paměti. Stejně je to s kresbou. Něco je pěkné, něco je zajímavé a nečekané a něco je prostě jenom škaredé. Po příbězích je ale skutečně rozsáhlá bonusová část se skicářem a galeriemi obálek. Ty bonusy mě potěšily.
Zpracování
Samostatný odstavec si zaslouží celkové zpracování tohoto vydání, tj. obou knih a boxu. Vazba knih a použitý papír jsou jako vždy prvotřídní. Sice jsem narazil na dva listy s kazem, ale to se stává. Nic, co by kazilo celkový dojem a už vůbec ne čtení. Toto vydání je výjimečné tím, jak je vyšperkované a co všechno na něj bylo použité. Box působí velmi bytelně a má zakulacené rohy, takže obrázek přechází plynule zepředu, přes hřbet, až dozadu. Navíc je na něj použitý parciální pak, který ve tmě lehce svítí. Desky knih mají velmi detailní parciální lak. Osobně používání parciálního laku nemám moc rád, ale uznávám, že tady je to zajímavé. No a poslední ozdobou je použití měňavé stříbrné fólie na logo Agent Strachu. Vypadá to docela cool.
I přes slabší druhou knihu musím dát plný počet hvězdiček. Za první knihu a její příběh, za samotný žánr a za zpracování.“... celý text
— Norri
Rick Remender - knihy
2024 | Agent strachu |
2018 | Winter Soldier |
2015 | Venom |
2017 | Amazing Spider-Man: Pavoučí ostrov. Část první |
2019 | Venom (Flash Thompson) |
2017 | Amazing Spider-Man: Pavoučí ostrov. Část druhá |
Žánry autora
Literatura světová Komiksy Sci-fi Fantasy
Štítky z knih
komiksy superhrdinové superschopnosti Spider-Man Marvel
Remender je 1x v oblíbených.