Robert J. Sawyer
kanadská, 1960
Populární knihy
/ všech 5 knihNové komentáře u knih Robert J. Sawyer
Hominidé
„Původně jsem se do tohoto příběhu pouštět ani nechtěl, ale nakonec mě nalákal fakt, že kniha byla v roce 2003 oceněna v soutěži Hugo za nejlepší román. Námět mi přišel zvláštní, ale tak co…zkusil jsem. A musím se přiznat, že to nebylo vůbec špatné.
Když si přečtete obsah, budete si myslet, že tady někdo hodně hulil. Pak to ale během čtení dává docela smysl. Originální, mnohdy hodně filozofické, někdy až k zamyšlení. Z podstaty věci ale i tak dost čtivé. Ocenění Hugem tu evidentně není žádnou náhodou.
Je zajímavé, jak paralelní dimenze byly v 80. a 90. letech tématem. Mnohdy i filmově. Zatímco dnes u novodobých románů si na ně nikdo už ani pořádně nevzpomene.“... celý text
— Malarkey
Kvantová noc
„Četla jsem po Upgrade od B. Crouche. Podobné téma, hra na bohy ve jménu záchrany lidstva a vyššího dobra. Literárně průměr, obě knihy. Kvantové záležitosti nejsem schopna se svou mentální kapacitou zhodnotit... Nicméně zde mě neskutečně překvapil a potěšil nevídaně obsáhlý seznam zdrojů, ze kterých autor čerpal, díky! To si zaslouží plný počet hvězd. Souhlasím s LenysekC, že na rozdělení 4:2:1 něco bude. Jsem na světě už dlouho a má pozorování mi to jen potvrzují; důkaz vidím i v případě Covid-19, tam se to ukázalo v celé své nahotě. Nebezpečnější než psychopaté jsou davy slepých následovníků, tak to je co svět světem stojí. V blízkém okolí mám dvě zaručené super Q1, už nevím komu jsem o nich vyprávěla, ten člověk mi tehdy řekl, že jim říká lidi bez duše...“... celý text
— finka
Hominidé
„V knize se moc neděje, všechno se vyřeší tak nějak samo. A přesto mě to bavilo a přečetl jsem knihu na dva zátahy. Sawyer umí psát nenuceně.“
— R47
Kvantová noc
„Když po jistém soudním líčení James zjistil, že přišel o určitý časový úsek vzpomínek, zdálo se jako bych byl sám chvílemi mimo. V okamžiku každého z nás byly chvíle, které mohly být rušivé, přesto nijak narušující řád každodenního života, abychom nakonec na něj v poklidu pozapoměli. Jamesovi to i tak nedalo spát a uvrhl se do pátrání po své minulosti z roku 2001, za odhalením absentujíciho půl roku svého života.
Prvotní pátrání po důvodech amnézie nebylo nijak komplikované, ani plné konspirace, přesto odkrylo skrytou skutečnost o složení naší společnosti, která mohla vést k velkým sociálním změnám. Co James nemohl předvídat, byl pozdější souběh událostí; komplikovanějších a hrůznějšíh pro něj i jeho zemi javorového listu. Zcela nenápadně se knihou nesly společenské nerovnosti, které vyvrcholily zcela nemyslitelným způsobem. Bylo s podivem, jak zcela nesouvisející věci doznaly spojení s osobním prožitkem Jamese a jeho blízkých.
Postavu James Marchuka bylo možné každým coulem považovat za akademika. V knize se tento faktor odrážel na mnoha místech formou poznámek z oboru psychiatrie, neurovědy i kvantové fyziky. Na své si mohli přijít i znalci filmů a literatury, jelikož James rád užíval přirovnání a citátů právě z těchto odvětví kultury. Chtělo by se říci, že povětšinu času mě kniha bavila více svým "odborným" přesahem a náhledem do různých vědeckých odborností než příběhem. To změnila hrozba konfliktu mezi supervelmocemi, hrozící nabrat značných rozměrů, a ambiciózní plán Jamese na proměnu celého lidstva.
Kvantová noc je zajímavý titul podobného ražení jako Zhroucený čas nebo Temná hmota. Každý, kdo si kdy položil otázku, kde v našem mozku sídlí duše a čeho je naše mysl (teoreticky) schopná, zde najde možné odpovědi.“... celý text
— woita
Flashforward
„Ke knize jsem se dostal díky seriálu, který mě naprosto nadchnul. Kniha byla úplně jiná. Půlku knihy se řeší vztahy mezi vědci, kteří se ale jako vědci příliš nechovají. Ty vědecké odbočky si mohl autor odpustit, protože jsou velice zmatené, nepřesné a nedá se v nich vyznat. Souhlasím s komentářem níže, chování postav je nevěrohodné.
Kromě toho nechápu české zpracování. Proč tomu nedali název "Záblesk budoucnosti" ze seriálu vystihující nosnou myšlenku a nechali tam originální "Flashforward"...? Ten obrázek na přední straně je totálně zcestný. Jsou zde postavy ze seriálu, které se v knize nevyskytují, navíc ten obrázek Simona Campose snad ani ze seriálu nepochází...
Nevím, nemůžu být pozitivní. Moc nenadchlo...“... celý text
— obelux
Robert J. Sawyer - knihy
2017 | Kvantová noc |
2006 | Hominidé |
2010 | Flashforward |
2008 | Míšenci |
2007 | Lidé |
Žánry autora
Literatura světová Horory Romány Sci-fi
Štítky z knih
sociologie věda psychologické romány paralelní světy psychopatologie Hugo (literární cena) člověk neandertálský
Sawyer je 7x v oblíbených.
Osobní web autora