Nové komentáře u knih Sophie Villard
Sen o štěstí
„Peggy Guggenheim, jméno, které jsem doposud neznala. Ale jsem moc ráda, že jsem se díky této knížce o ní dozvěděla víc. Sledujeme Peggyin život v letech 1937-1942. Pohybuje se mezi pařížskými bohémy, miluje umění a ráda by otevřela vlastní galerii. V Evropě se schyluje k válce a umění se zdá být až na druhém místě, ne však pro Peggy.
Miluji „béžovky“, zbeletrizované životopisy. Obzvláště o pro mě neznámých lidech, kdy se dozvím tolik nového. Ještě navíc, kdy se děj převážně odehrává v mé milované Francii. Z textu je cítit opravdu velká láska k Paříži a umění, a to jsem si moc užívala.
V průběhu celé knihy potkáme spousty slavných umělců – malířů a spisovatelů, a lidí, kteří jejich práci obdivují. Samotná Peggy by pro umělce doslova dýchala. a i v nelehkém období druhé světové války se bude snažit umění chránit.
Knížka se mi četla moc dobře, ponořila jsem se do příběhu a chvílemi jsem měla pocit, že čtu skutečný deník Peggy Guggenheim. Navíc se mi příběh propojil s několika jinými knihami, které jsem četla o umění té doby a bylo skvělé, jak se mě to celé pospojovalo.
Čeká vás také skvělý doslov, ve kterém se dozvíte, co se stalo s jednotlivými postavami z knihy později.
Určitě skvělá kniha a moc ráda si ji přidávám do mé sbírky „béžovek“.“... celý text
— eva3992
Sen o štěstí
„Chtěla jsem se o "Guggenheimech" něco dozvědět, ale v téhle knize je toho jen pramálo. Pouze Peggy, neukotvená, nevíme kde se v Evropě vzala a proč, jen že odešla od manžela a děti jsou v internátě a se zbytkem rodiny nemá žádné nebo hrozné vztahy. Ale jako správná americká dědička, z vyšší třídy, bohatá, je mimořádně sebevědomá a má sen otevřít si galerii moderního umění v Londýně. Miluje ovšem Paříž, kde také má přístup k umělcům té doby, které chce vystavovat a prodávat (pokud ovšem chtějí i oni...). Je tvrdohlavá, na nikoho nebere ohled, ale podléhá i svým vášním a sebevědomým umělcům (např. Samuel Beckett). Tahle první část se mi docela líbila.
Ale touha po práci s výtvarnými díly moderny ji žene dál. Galerie neprosperuje, takže muzeum moderního umění? Ale co s tím ukřičeným kníratým skrčkem a občas zachycenými nevyžádanými zprávami o dění za humny, nakonec až nepříjemně blízko? Válka šla zprvu mimo ni, ale nakonec to bych jeden vír zběsilého úprku a stěhování mezi přáteli ve Francii a Švýcarsku, nakonec zpět do Ameriky.“... celý text
— soukroma
Sen o štěstí
„Kniha byla velice zajímává, dostáváme se do několika měst v rozmezí pár let ze začátku druhé světové války, dozvídáme se o zakladatelce Guggenheimova muzea, která měla nejdříve galerii, ale víte jak otevírat v době začínající války cokoliv nebylo asi moc rozumné:) Myslím ale, že by bylo zajímavé napsat o Peggy ještě více než jen těchto pár let jejího života:)“... celý text
— Ivanule
Sen o štěstí
„Za mne jenom samá pozitiva. Krátký úsek ze života Peggy Guggenheimové se odehrává na pozadí druhé světové války a tak nechybí ani dramatické události, kdy jsou v sázce lidské osudy a taky umělecká díla.
Sen o štěstí je kniha podle mého gusta. Krásné čtení.“... celý text
— niknikita
Sen o štěstí
„Velmi zajímavé čtení, jediné co mě trochu mrzelo, že autorka mapuje jen velmi malý úsek života Peggy Guggenheim.“
— alibaba72
Sophie Villard knihy
2021 | Sen o štěstí |
Štítky z knih
druhá světová válka (1939–1945) umění umělci Paříž životopisné, biografické romány meziválečné období (1918-1938) moderní umění
Villard je 0x v oblíbených.
Osobní web autora