Zdeněk Müller
česká, 1947
Populární knihy
/ všech 8 knihNové komentáře u knih Zdeněk Müller
Islám a islamismus
„Upřímně se přiznám, že mi poselství knihy uniklo. Je to napsané esejistickou formou a nemá to žádnou pevnou osnovu. Očekával jsem, že zde bude nějaká analýza pojmu islamismus, ale něco takového v knize není.
Už se předpokládá, že čtenář je s tímto pojmem obeznámen. Tak jako se očekává základní přehled o islámu a zemích, ve kterých je rozšířen. A ještě trochu znalost situace na Blízkém východě.
Na úplně první seznámení s islámem je to nevhodná kniha. Chybí potřebný úvod do problematiky. Pro koho to autor psal nevím. Pro čtenáře, kteří už něco ví a zajímá je, co je to vlastně ten islamismus, to taky není.
Jednou je výklad náboženský, pak se probírá politika, začíná se v současnosti a pak se autor vrací do minulosti. Místy opakuje základní informace, aby na druhé straně uváděl spoustu podrobností.
A pak se objeví kapitola o cestování. Mluví se o historii a pak se zmíní noviny v 19. století a televize Al Džazíra. Není jasné kam to směřuje. Nebo jsem jen primitivní islamofob a netuším kam Müller míří.
Mě kniha k lepšímu pochopení islamismu nepomohla. Vyznívá to tak, že islamismus je jakýsi zlý politický islám radikálních skupin. Ale je to skutečně tak? Já to tak nevidím. Rozdělení na islám a islamismus dál považuji za slovní hrátky.
Od dnešních arabistů a religionistů mám tendence očekávat servilitu vůči islámu. To tady není. Je vidět, že Müller ví o čem píše. Úroveň textu je dobrá. Na to kolik předává informací je to dostatečně čtivé.
Ale je to hrozně rozstřelené. Střídá čtivé pasáže s podrobnými popisy islámské politiky 20. století. O odbornosti nepochybuji. Výklad mi přišel nezaujatý. Sám udává, že islám začal jako zločinecká ideologie.
Největší problém je, že knize nevěřím. Zatím se vždy ukázalo, že ti zlí islamofobové měli nakonec pravdu. V závěru se větší pozornost věnovala politice Turecka a Íránu. Co se teď děje v Turecku vidíme. Co na to říct?
V knize není žádné varování před islámem a tak mi nezbývá než ji považovat za diverzní práci. Nicméně musím uznat, že kvalitní. Pořád čekám, kdy konečně nějaký hrdina navzdory politické korektnosti začne s odbornou kritikou islámu. Müller svou šanci promarnil. Znalosti na to prokazatelně má.
„Mešity jsou naše kasárna, minarety naše bajonety, kopule naše helmy a věřící naši vojáci". Ziya Gökalp
Který pán to veřejně řekl a šel za podporu islamismu sedět do chládku? Recep Tayyip Erdoğan v roce 1998. V knize je několikrát zmíněn. Jak tomu mám rozumět? Očividně musím číst další literaturu. Dal bych 70%, ale nevím co si o tom myslet. Moje názory na islamismus kniha vůbec neovlivnila a tak hvězda dolů. 50%“... celý text
— Eldar80
Svět Arabů
„První, co vás napadne po přečtení této knihy je slovo "tendenční". Silně politicky ovlivněné dílko, které vás skrze závoj oné tehdejší socialistické ideologie seznamuje se světem Arabů. Tento svět ale za třicet let prošel velikou změnou - a rozhodně ne k lepšímu. Autoři se nás také snaží stručně seznámit s historií islámu, která je zde až tragikomicky vykreslena, ve které pohádkově vyprávějí "až na výjimky" o nenásilném šíření, činy válečného šíření (šíření islámu mečem) buď bagatelizují, nebo raději vůbec nezmiňují... Skrze nespočet kapitol a kapitolek neustále také poukazují na to, jak musejí nebozí Arabové nalézt v sobě to bratrství, nehledě na příslušnost ke státu, ve kterém žijí (nejlépe nacionálně a především přes islám, který je skvělým nástrojem, který je pojí), zanechat bratrovražedných válek, neboť jsou jedním národem, a postavit se uzurpátorům ze západu a agresorům z Izraele. Tak snad mají páni filozofové radost, že se jim jejich sen splnil.
Můžeme tedy tuto knihu brát v rámci mezí jen jako výlet do minulosti nejen orientálního světa, ale i našeho, díky oné zaujatosti.“... celý text
— Skallarix
Islám - historie a současnost
„I přesto, že knížka vznikala ještě před všemi událostmi, které dost změnily vztah Blízkého východu se Západem, je dost nadčasová. Zároveň objektivně podává fakta o samotném islámu, což se mi líbí. Žádná averze, prostě odborný vhled :) Pokud se chcete o islámu dozvědět nezaujatě a vědecky, tak doporučuji. Za mě 5 hvězd.
Btw. nečetla jsem další autorovo knížky, takže možná ty novější budou aktualizovanější a tak .. ale na hodnotě téhle to podle mě neubírá.“... celý text
— tounnie
Svět Arabů
„Knihu jsem četla ke zkoušce a musím se přiznat, že se vůbec nečetla lehce, hodně tendenčně ovlivněná záležitost....“
— Adelajda_4
Jeruzalém mezi minulostí a budoucností
„Jedna z nejzajímavějších knih, co jsem kdy četla. Čtivě psaná historie i současnost "posvátného města a ohniska nepokojů" i jeho obyvatel a tří náboženství, která se na jeho území střetávají. Tenká, ale nabitá informacemi.“... celý text
— mončičáček
Zdeněk Müller - knihy
Žánry autora
Literatura faktu Duchovní literatura Náboženství Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Štítky z knih
náboženství islám kulturní antropologie terorismus Izrael religionistika náboženský fanatismus války extremismus Jeruzalém
Müller je 1x v oblíbených.