Diskuze (6)
Přidat příspěvek
Ačkoliv tento edinburský rodák pocházel z rodu strážců a stavitelů majáků, brzy strhl kormidlo svého osudu a vydal se po vlastní dráze spisovatele. Mořeplavectví mu však učarovalo natolik, že značnou část svého literárního díla napsal na cestách po několika kontinentech, až zakotvil na samojském ostrově Upolu, kde také 3. prosince 1894 zemřel.
Jekyll a Hyda a Skritek v lahvi jsou povídky, které mě úplně pohltily. Opravdu bych doporučil od tohoto autora něco přečíst, protože to opravdu stojí za to.
Moj najoblubenejsi autor. Milujem jeho Jekylla a Hyda, to bola radost digitalizovat, rovnako ako Skritek v lahvi, Vilem ze mlyna a aj ostatne poviedky, ktore tu nie su.
Robert Louis Stevenson má čestné místo v mých oblíbených autorech za knihu Poklad na ostrově, se kterou mě totálně přikoval ke čtení dobrodružství mladého Hawkinse a za to s jakou lehkostí onu knihu psal a s jakou rychlostí jí dokončil a přitom vůbec neošidil. Během krátké doby dokázal stvořit zásadní dílo světové literatury.
Robert Louis Stevenson knihy
Štítky z knih
eseje Anglie námořnictvo sebevražda mořeplavba moře a oceány povídky pro děti zfilmováno 18. století
Stevenson je 97x v oblíbených.
Od smrti R. L. Stevensona (13. 11. 1850 - 3. 12. 1894) uplynulo sto třicet let. Kým pro nás vlastně je - průkopník hororu se schizofrenní tematikou, nebo autor jednoho z nejslavnějších pirátských příběhů? Jeho osobnost totiž nabízí mnohem více kombinací zájmů - cestovatel, skladatel, básník, proutník i narkoman - a čím hlouběji se do příběhu jeho života noříme, tím jasněji si uvědomujeme, že o něm nic nevíme. Umělec zmítaný nemocemi těla i ducha navíc zemřel v pouhých čtyřiačtyřiceti letech. Před smrtí se mu zdálo, že se jeho tvář proměnila v obličej někoho jiného. Jako by v něm ožili hrdinové jeho kultovní novely Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda.
Své nejslavnější literární dílo vytvořil ve stavu naprostého horečnatého vytržení. Jak vzpomínal jeho nevlastní syn Lloyd Osbourne: "Seběhl v horečce ze schodů a hned nám nahlas přečetl skoro půlku knihy. Než jsme se stačili vzpamatovat, byl už zase nahoře a psal dál. Myslím, že první verzi měl hotovou ani ne za tři dny."
Často se uvádí, že Stevensona provokovala dvojakost kriminalizované, a tudíž skryté homosexuality viktoriánského období. Přestože neexistuje důkaz, že by byl homosexuál, je pravda, že s řadou z nich se přátelil. Získal pověst jedinečného tvůrce napínavých povídek: tíživou atmosféru prací svého předchůdce E. A. Poea obohatil o prvek dobrodružství.
Těsně předtím, než v sobě objevil zhýralého pana Hyda, publikoval Ostrov pokladů. Tuto prózu sepsal za účelem pobavit svého nevlastního synka, tehdy dvanáctiletého. A zrodil se fenomén: opuštěný kus země, jednonohý námořní lupič s ochočeným papouškem na rameni a nezbytná mapa k místu, kde je v truhle zakopaná kořist - bez těchto atributů se dodnes žádná pirátská historka neobejde.
Kniha mu přinesla úspěch. Práce mu však ztěžovaly nemalé zdravotní potíže: od dětství trpěl záchvaty kašle a horečkami a čím křehčí byl, tím více snil o vzdálených krajích. Revoltoval vůči zkostnatělým manýrám společnosti, začínal si s vdanými ženami a nakonec zvolil skandální sňatek s o 10 let starší Američankou Fanny. Kvůli své nemoci pak zakotvil v exotické destinaci Samojedských ostrovů, kde strávil posledních šest let svého života.