Diskuze (6)
Přidat příspěvek
Siena, moc děkuji za zprávu.
Lukašenko musí pryč, to je jasné. Je to blázen, asi už mimo realitu.
Že se systém brání zásahům ze zahraničí , to ale chápu. Na Ukrajině se zvenčí povedlo rozpoutat Majdan a skončilo to krveprolitím a řežou se tam dodnes.
Bělorusko se snad poučí a opozice to nepožene na krev. Mají lepší předpoklady k hladkému předání moci nějaké rozumnější partě. Nežije tam tolik národností s různými animozitami.
V tomhle případě nejvíc asi škoděj Poláci, kteří tradičně nenávidí všechno ruské, ( mají k tomu pádné důvody) , a tak jsou rádi, že si mohou přisolit. A přisolují si vydatně.
Ukrajinská mládež by chtěla všechno hned, ale ono to nejde , ze dne na den.
Putin svůj zadní dvorek nepustí, stačej mu bohatě nukleární rakety v Pobaltí.
Problém je asi v tom, že v Bělorusku momentálně není k mání někdo normální, koho by přijala většina společnosti. To řekla i sama Alexijevič.
Tyhle postsovětské státy mají složitý dějepis, kdyby začali řešit staré křivdy, tak se tam požerou. Proto Putin netrpí ty všelijaké Memoriály, po kterých baží. Štětina, Fištejn a podobní ... píp.
Ekonomicky se Bělorusům nevedlo zle, tady jsou mraky ukrajinských pracovníků, běloruského gastarbeitera jsem ještě nepotkala. A lidi nejvíc zajímá, aby bylo co do hrnce.
"... "Už nezbývají skoro žádné nezávislé hlasy. Úřady vypínají webové stránky, nejstarší běloruské noviny skončily. PEN klub je obviněný ze spolupráce se zahraničními agenty, což jsem já, protože žiji v Německu," řekla minulý týden serveru TheNation.com Alexijevičová, která kanceláře a činnost PEN klubu financovala z vlastních peněz v době, kdy v Bělorusku žila.
...
"Když propukla revoluce, neustále jsme informovali o dění, mapovali jsme, kdo byl zatčen, sháněli a platili jsme jim právníky. To vše je dnes ilegální," shrnuje Alexijevičová. V rozhovoru také popisuje nedávný incident, kdy učitelka v běloruské třídě před dětmi roztrhala fotografii Alexijevičové a zakázala dětem, aby čerpaly z jejích knih.
"Režim už skoro kompletně rozprášil občanskou společnost i opozici. Někteří skončili ve vězení, další v zahraničí. Lidi jsou dnes paralyzováni ne nutně strachem, spíš zoufalstvím," říká spisovatelka, která v interview přirovnává současnou situaci k vrcholu stalinských čistek v Sovětském svazu roku 1937. "Bělorusko je na pokraji občanské války, situace je podobná té v někdejší Jugoslávii," varuje.
O nezdařené revoluci momentálně píše knihu. "Snažím se zodpovědět otázku, jak se v lidech probouzejí ty zvířecí pudy. Odkud se vzala ta brutalita v policejních zákrocích," naznačuje.
Sama podporuje, aby USA a Evropská unie na Bělorusko uvalovaly další sankce. "Opozice nevidí jinou cestu než další sankce a já souhlasím. Běloruské vedení se sankcí opravdu bojí. A ano, lidé kvůli nim přijdou o práci a bude to těžké. Ale spousta těch, kteří dnes ještě váhají, váhat přestane. Jinou cestu nevidím," dodává Alexijevičová, podle níž běloruská opozice potřebuje podporu Západu, stejně jako prezident Lukašenko spoléhá na podporu ruské hlavy státu Vladimira Putina.
"Ale ani Lukašenko, ani nikdo jiný nakonec dějiny nezastaví. Je nevyhnutelné, že Bělorusko se jednou stane svobodnou zemí. Otázka zní, jak dlouho to bude trvat. Když se mě dnes mladí Bělorusové ptají, co mají dělat, říkám jim: Učte se cizí jazyky, vystudujte obor. Připravte se na nové časy," uzavírá. ..."
(Jsme na pokraji občanské války, varuje Alexijevičová. Bělorusko zakázalo PEN klub. ČTK, Aktuálně.cz, 10.8.2021)
Jsme na pokraji občanské války, varuje Alexijevičová. Bělorusko zakázalo PEN klub (ČTK, Aktuálně.cz, 10.8.2021)
Ano, toto je skutečná literatura. Bolestivá, palčivá a aktuální snad v každém režimu a době. Naprosto zasloužená Nobelova cena.
Zajímavý rozbor díla této autorky od Petra Druláka najdete také zde:
https://www.novinky.cz/kultura/salon/360462-petr-drulak-nesnesitelne-symfonie-pocitu-sovetsky-clovek-v-dile-svetlany-aleksijevicove.html
Světlana Alexandrovna Alexijevič knihy
2018 | Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas |
2017 | Modlitba za Černobyl – kronika budoucnosti |
2015 | Doba z druhé ruky |
2016 | Zinkoví chlapci |
1986 | Válka nemá ženskou tvář |
Žánry autora
Literatura světová Literatura faktu Válečné Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Štítky z knih
druhá světová válka (1939–1945) Afghánistán smrt Rusko vzpomínky ochrana životního prostředí Sovětský svaz běloruská literatura atomová energie reportáže
Alexijevič je 98x v oblíbených.
v každém případě, autorka se umí ptát, umí najít nosnou nit a nezeslabovat příběhy vedlejšími linkami, je v tom opravdu výborná a dokáže zprostředkovat emoce lidí, s nimiž mluvila, i nám, kteří jsme nic z toho nezažili. Zda má nebo nemá ráda Lukašenka je naprosto lhostejné, protože svou práci dělá velmi dobře a ocenění jí náleží.