Čarodějův učeň diskuze

Čarodějův učeň
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539909/bmid_carodejuv-ucen.jpg 5 560 560

Čtrnáctiletému Krabatovi se jedné zimní noci zjeví ve snu jedenáct havranů. Volají na něj a lákají ho do mlýna v Černém Chlumu. Mladík jim nedokáže odolat a do začarovaného mlýna, kterému se jinak každý raději vyhne obloukem, se vypraví. Přijme ho tam mlynář, mohutný muž v černém, s bledým obličejem a černou páskou přes oko. Říká si Mistr a Krabatovi nabídne, aby u něj zůstal v učení, tak si prý zajistí pohodlný život. Jenže za jakou cenu? Kdo se zaplete s černou magií, těžko se z ní vymaní. Jedna síla ale zlé čáry přece jen porazit dokáže: bezpodmínečná láska. Krabatův příběh se opírá o starou lužickosrbskou legendu, nicméně vyprávění o souboji čarodějného učně s mistrem se objevuje už ve staré Indii a později znovu v mnoha obměnách na nejrůznějších místech. Preußlerův Čarodějův učeň (německy vyšlo pod názvem Krabat) se v Německu dočkal řady divadelních adaptací, vznikl podle něj balet, rocková opera i celovečerní hraný film. Velmi ceněný je také animovaný film Čarodějův učeň režiséra Karla Zemana.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo
Originální název:

Krabat, 1971


více info...

Diskuze o knize (1)

Přidat komentář

yaoiyuri
12.10.2019 5 z 5

@MagdalénaD
(nevím, zda si to přečteš, ale doufám, že ano)
Otfried Preußler je liberecký rodák, rodinu po válce odsunuli, ale on se ve svých dílech inspiroval příběhy z obou stran hranice, hlavně z pomezí Čech a Slezska. Krabat alias Čarodějův učeň byl v roce 1977 adaptován význačným českým režisérem Karlem Zemanem, takže spousta lidí knihu četla, protože zná film z dětství. Preußler sám byl významným autorem literatury pro děti a mládež. My ho na VŠ rozebíraly v rámci specializovaného semináře - jeho knihy jsou stále populární, stále se čtou, stále se uvádí úryvky v čítankách / dává se do “povinné” četby, je autorem i Malé čarodějnice, která byla u nás adaptována do známého kresleného večerníčku (i přes ni se ke Krabatovi mohla dopracovat spousta českých čtenářů).

Krabat vyšel poprvé v roce 1971, Ranger's Apprentice v roce 2004… pokud se někdy někdo přiživoval, tak leda český vydavatel Flanaganovy fantasy. V češtině došlo ke změně názvu pravděpodobně z důvodu, že Krabat je postava lužickosrbských pověstí, které u nás nejsou tolik známé, a “čarodějův učeň” potenciálním čtenářům sám o sobě řekne více než jméno hlavního hrdiny.