Dítě na vlastní pohon diskuze

Dítě na vlastní pohon
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398032/bmid_dite-na-vlastni-pohon-GCK-398032.jpeg 4 44 44

Všichni chceme pro své děti to nejlepší. Milujeme je a chceme, aby žily šťastně a spokojeně ještě dlouho poté, co my už tady nebudeme. Děláme pro ně, co můžeme. Ale když uvažujeme, jak těchto úctyhodných cílů dosáhnout, uchylujeme se k několika mylným předpokladům: Mylný předpoklad č. 1: K úspěchu vede úzká stezka a nedej bože, aby z ní naše dítě sešlo. V sázce je příliš mnoho. Mylný předpoklad č. 2: Pro úspěch v životě je klíčové být úspěšný ve škole. Bude jen několik vítězů, ale hodně poražených. Mylný předpoklad č. 3: Budeme-li na děti víc nakládat, budou z nich v dospělosti schopnější a úspěšnější lidé. Mylný předpoklad č. 4: Svět je nebezpečnější než kdy dříve. Je potřeba mít děti stále pod dohledem, aby si něco neudělaly nebo se nějak špatně nerozhodly. Poznáváte se? Mnozí rodiče asi instinktivně chápou, že tyto předpoklady nejsou správné, jenže pod tlakem přátel, školy nebo ostatních rodičů se správné tušení rozplyne a zůstane jen snaha zajistit, aby dítě nezůstalo pozadu a nepřidapalo si méněcenné. V důsledku tohoto společenského tlaku se v ordinaci klinického neuropsychologa Williama Stixruda a také v elitních kurzech připravujících studenty na testy Neda Johnsona začalo objevovat stále více úzkostných, depresivních a demotivovaných dětí. Autoři se seznámili na konferenci, kde oba přednášeli, a začali spolupracovat: „K tématu kontroly nad životem jsme se dostali přes výzkumy týkající se stresu a studie motivace. Sledujeme je, protože se u svých dětských klientů snažíme minimalizovat dopady stresu na jejich výkon a duševní zdraví. Chceme je dovést ke zdravé míře sebemotivace – něco mezi nadměrným perfekcionismem a apatickým „tak už mě pusťte na počítač“. Zjistili jsme, že zdravá míra kontroly souvisí prakticky se vším, co bychom pro své děti chtěli – aby byly tělesně i duševně zdravé, měly úspěch ve škole a zároveň byly šťastné.“ Jak ale nalézt správnou míru mezi přílišnou volností a „rodičem vrtulníkem" (helicopter parent)? Kniha Dítě na vlastní pohon vás seznámí nejen s posledními výzkumy z neurovědy a vývojové psychologie, doplněnými bohatými zkušenostmi z praxe, ale přesvědčí vás, že je mnohem výhodnější chovat se jako konzultant svých dětí, než jako šéf nebo manažer. Nabídne možnosti, jak dětem pomoci najít jejich vnitřní motivaci. Poradí, jak řešit situace v komunikaci se školou. Pomůže se stanovením rozumné míry používání technologií. Zodpoví důležité otázky týkající se autismu a ADHD. Popisuje, jak doma vytvořit pohodové prostředí, což je jedna z nejlepších věcí, které můžete pro své děti, rodinu i sebe udělat… Důležité je poskytnout svým dětem zdravou míru autonomie a udržovat tuto zdravou míru autonomie také v sobě. Je to snadnější, než si myslíte.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika Rodina
Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

The Self-Driven Child: The Science and Sense of Giving Your Kids More Control Over Their Lives, 2018


více info...

Diskuze o knize (15)

Přidat komentář

Lenka.Vílka
12.03.2020

Blimba: já zase nemám ráda paranoiu a pouze jsem si na to dovolila upozornit.
(Ale teď už se dál -my dvě- nedostaneme.)

blimba
12.03.2020

Lenka.Vílka: Názor mě sice neberete, ale opakovaně mě označujete za paranoidní osobu...Já se ale touto věcí necítím ohrožena(což by o jisté paranoie svědčit mohlo), jen prostě nemám ráda prezentování polopravd nebo jinak záměrně zkreslených zpráv a dovolila jsme si na to upozornit.


Lenka.Vílka
08.03.2020

Blimba: Beru. Též jsem také pouze vyjádřila svůj názor, stejné jako vy. Děkuji za vyslechnutí :)
(Já sice nejsem tak paranoidní, v rámci téhle databáze, ale názor vám neberu.)

blimba
08.03.2020

Ahoj k použití slova manipulace. Pokud vytrhnu citát z kontextu, zkrátím ho, aby vyhovoval mému obrazu světa, a patřičně zaramuju. Je to manipulace. Na tomto principu pracovala a pracuje propaganda lecjakeho režimu, proto ní vadí, když se to stává standardem komunikacemi a lidé si to ani neuvědomí. Prostě jsme na to chtěla jen upozornit.

Lenka.Vílka
03.03.2020

Nic, Naias, nic, jako obyčejný pěšák s tím neudělaš nic...

Naias
03.03.2020

Niekto to za manipuláciu považovať môže, hoci každé nezmyselné či nepravdivé tvrdenie nemusí byť nutne manipulácia. Ono je to ťažké posúdiť, keď ľuďom do hláv nevidno. Keby som nevedela, aké donebavolajúce nezmysly sú ľudia schopní tvrdiť, pričom sú pevne presvedčení, že hovoria pravdu...

Ja tu zase nechcem komentáre totálne od veci. Ale čo s tým môžem robiť?

Lenka.Vílka
03.03.2020

Proto jsem reagovala. Palce stranou. Vadilo mi, že se nevhodně použije slovo manipulace. Teoreticky to potom může být úplně každý komentář. A tuhle paranoiu tady snad nechceme. Teda, nebudu mluvit za ostatní. Já ji tady nechci a nepotřebuji.

Naias
03.03.2020

Manipuláciou by som to nenazvala. Ak sa dočítam, že nebo je zelené a tráva modrá, nebudem to považovať za manipuláciu. Ale ak mi potom ten istý človek bude tvrdiť niečo o zemskom jadre, kvarkoch a pod, čo si nemôžem overiť vlastnou skúsenosťou, rozhodne na naňho nespoľahnem.

Lenka.Vílka
03.03.2020

Moc slov konspirace a manipulace najednou, že z toho na chvíli spadla databáze? :D

Naias napsala jsi to hezky. Ale upřímně, ať vím, jak na tom jsem. I podle tebe je to pokus o manipulaci?

Naias
03.03.2020

Práve u tejto užívateľky viem, že dokáže komentovať nezmysly. Napríklad tvrdiť, že postava Hyman Kaplan v druhej časti knihy Pan Kaplan má stále třídu rád nevystupuje, alebo že Tolkien opisoval od Rowlingovej. (Po upozornení v diskusii tieto tvrdenia z komentárov zmizli.) Ale palcujúcim to nijak nevadilo. Nejde predsa o obsah, ale o formu, že.

Lenka.Vílka
03.03.2020

Blimba: asi je to tím, že zrovna u téhle uživatelky vím, že je to názor, že to "tak má", ne manipulace. Přeci jen komentář a hodnocení knihu neshodil. A že ji nebudou číst není výsledkem tohoto.

Spíš mi poslední dobou přijde, že dost lidí je tak vystresovanejch, aby nebyly manipulováni, že samy nevědomky manipulují ostatními.

Čili k strachu něco tady vyjádřit, abych nevypadala podezřele. Ke strachu číst a psát, abych nevypadala ještě podezřeleji. Přidávám, strach z palcování, aby mi to někdo nevyčetl, nenazval mě ovcí podporující manipulátora.
Poslední dobou jde databázi takových konspirací, až si tady přidám jako na úplně jiném webu... :/

A ještě vsuvka. Nemyslím si, že síla manipulátora je v jeho manipulaci. Ale ve snadné ovlivnitelnosti manipulovaného. Je to spolupráce, za pomoci zneužití jeho slabosti. Proto mi to nesedí do příkladu.

blimba
03.03.2020

Lenka.Vílka vidím to jako Naias, je smutné, že palce získá komentář, který je vytržený z kontextu a tudíž hrubě zkreslující, ten citát totiž pokračuje i dál a vyznívá podstatně jinak, než se nám pisatel snaží vsugerovat. Nelíbí se mi manipulace jakéhokoliv druhu a tento typ lajkování manipulátory akorát podpoří.

Naias
30.12.2019

Palec môže dať hocikto, či knihu čítal alebo nie, ale podľa mňa nemá zmysel hodnotiť len to, ako užívateľ píše, a nie to, o čom píše. Už som narazila na komentáre, ktoré sa mi zdali veľmi dobre napísané, akurát som mala dojem, že dotyčný čítal úplne inú knihu a nevedela som sa vynačudovať, kde to, čo spomína, videl. V takom prípade je podľa mňa palec kontraproduktívny. Ja opalcujem len taký komentár, ktorý sa mi páči z toho dôvodu, že v ňom užívateľ knihu skvele vystihol.

Lenka.Vílka
30.12.2019

Blimba: spíš jenom technický dotaz. Palce za komentáře smí dávat pouze ti, kteří již zároveň knihu četli? Měla jsem za to, že ti, kterým se komentář líbil...
Ostatně, já dala už několikrát palec, protože byl komentář super a já sama dala knize pět, a druhý uživatel fakt z knihy na větvi nebyl. Ale pobavila jsem se...

blimba
30.12.2019

Rekce na DominaCZ. Zajímalo by mě, jestli těch 17 palců je od lidí, kteří knihu četli. Jinak s tím pískem mám vyzkoušeno, že funguje. Místo času jsem udávala 1 Maxipsa Fíka. Děti chápaly a většinou to fungovalo.