Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Skallarix
Skallarix 24.01.2017 v 08:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eva-lupen
eva-lupen 24.01.2017 v 08:59

skeeve: Nesouhlasím. Někdo prostě nemá tolik času na čtení, nebo třeba hůř vidí, a poslech audioknihy je jediná možnost jak něco "přečíst". Já takhle poslechla spoustu knih ke kterým bych se jinak nedostala nebo neodhodlala a jsem moc ráda, že existují. Poslouchat mohu třeba při monotónní, nenáročné práci, při pěší cestě do práce... když se na děj mohu v klidu soustředit a nic mne nerozptyluje. Proč by to pro mne nemělo být stejně přínosné jako četba?

Skallarix
Skallarix 24.01.2017 v 09:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Atuin
Atuin 24.01.2017 v 09:14

eva-lupen - však jsem psala řadě o životních situací, ale někdo si je holt ( a možná je to dobře ) neumí představit. :-) A nejsou to jen oči....

Text příspěvku byl upraven 24.01.17 v 09:14

Atuin
Atuin 24.01.2017 v 09:17

Skeeve - jaký druh literatury jste poslouchal že jte u toho vypnul:-)

eva-lupen
eva-lupen 24.01.2017 v 09:18

Skeeve: Ještě aby :-). Já čtu i poslouchám - podle situace. A ta nezáživná práce nebo cesta mi pak nepřijde jako ztracený čas, když přitom poslouchám nějakou knížku :-).


siena
siena 24.01.2017 v 10:21

Uhnu trochu od tématu, ale jsou jistá klišé, která mne opravdu zlobí...
Nepřestává mne fascinovat, jak hned každý ví, proč, jak a co lidé dělají. Atuin, ano, nikdy nevíme do jakých životních situacích se dostaneme. Takže označovat ty, kteří knihy poslouchají, jindy to jsou diváci, za lidi nemyslící, líné, je hodně povrchní. Domnívám se, že jsme denně na DK svědky, v různých diskuzních vláknech, že čtenář neznamená automaticky člověka intelektuálně převyšujícího nečtenáře...Bohužel!

A k nápadu rozšířit vydání ještě o audioknihy...Ne, že by na mém názoru nějak záleželo, ale souhlasím s Lectorem.

Text příspěvku byl upraven 24.01.17 v 10:28

Skallarix
Skallarix 24.01.2017 v 11:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Atuin
Atuin 24.01.2017 v 12:42

Skeeve : Že posluchač namáhá mozek jinak je samozřejmé, a!e že méně je blbost. Mám obrovskou zkušenost s předčítáním dost velké řady knih ( celých knih samozřejmě) a vyšla jsem z toho maximálně poučena o nový rozměr, který mě co by pouhé čtenářce unikl. To je jedna věc. Nestalo se že by o té knize posluchač věděl méně nežli čtenář, někdy je to naopak, protože něco vám může uniknout mezi řádky. Ano, je to jiná dimenze, ale ne méněcená, naopak. Žádnou hysterii zde u sebe ani u" kolegyň"nevidím, jen diskuzi. Každý máme jiné zkušenosti.

eva-lupen
eva-lupen 24.01.2017 v 13:00

Atuin: Souhlas.

Skallarix
Skallarix 24.01.2017 v 13:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Atuin
Atuin 24.01.2017 v 14:18

Skeeve - Slovíčkaření a potom si mají lidé rozumět a co víc porozumět. Nejste snad až takový hnidopich aby jste nepochopil co jsem chtěla říct, či dokonce co jsem řekla.( ne vlastně napsala) Mě dost mrzí jedna taková věc ( v širším kontextu vůbec není důležitá ), že právě mezi často mezi čtenáři narážím na takovou vyhraněnost a přitom mají prý knihy rozšiřovat obzory. Někdy mám pocit že písmo co by jazykový projev lidsta je to nejhorší co nás mohlo potkat. ( Není to mířeno osobně)

Lector
Lector 24.01.2017 v 14:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 24.01.2017 v 15:33

Chápu důvody, proč někdo poslouchá audioknihy (třeba tu jmenované potíže se zrakem nebo využití času, kdy člověk nemůže číst, ale poslech je možný), ale, stejně jako Skeeve, vnímám rozdíl mezi čtením knihy a posloucháním audioknihy. Každého věc, ale já si poslouchané audioknihy nepočítám mezi přečtené knihy. Ani ty nezkrácené. Co se týká různě zkrácených a upravených audioknih oproti původnímu dílu, tam už bych to nesrovnávala vůbec, podobně jako nebudu považovat tištěnou zkrácenou verzi knihy za totožné dílo s originálem.

Takže já bych tu audioknihy nedávala.

Text příspěvku byl upraven 25.01.17 v 08:38

Dudu
Dudu 24.01.2017 v 16:30

Ono když je audiokniha či rozhlasová hra dobře načtena, tak se kolikrát i z nudného škváru udělá něco o stupínek lepšího. A jak už tu Lector psal - právě ty lehčí kousky(většinou detektivky) jsou k poslechu přímo stvořené.

LordSnape
LordSnape 24.01.2017 v 19:08

Výhody audioknih jsou ok, ale sem asi nepatří. Už takhle je tu tak narváno, že člověk nestíhá opravovat a doplňovat, natožpak ještě, aby k tomu přibyly i rozhlasovky. Jak budeme pak označovat zkrácené vs. úplné? Lector má v tomhle naprostou pravdu.

Text příspěvku byl upraven 24.01.17 v 19:40

Richie1
Richie1 24.01.2017 v 20:23

Rozumím a souhlasím s hlavní myšlenkou Skeeva: jsme především čtenáři, nikoli posluchači. Označovat odposlouchanou knihu za přečtenou je skutečně diskutabilní.
Osobně knihy čtu, neposlouchám audioknihy. Jednou jsem udělal výjimku a poslechl jsem si krátkou povídku od Londona. Velmi jsem vnímal ten rozdíl oproti vlastní četbě (vnímal jsem hlas přednašeče, jeho intonaci, dramatické pojetí čtení apod.). Byl to dost odlišný zážitek oproti vlastní četbě. Jako "přečtení" knihy bych to ale neoznačoval.
V tomto směru chápu také snahu evy-lupen o zavedení samostatné kategorie (vydání) Audioknih. Ale beru v potaz i námitky Lectora, protože by toto rozšíření databáze přineslo asi více problémů než užitku.
Považuji to tedy za záležitost problematickou a asi těžko řešitelnou. Nejspíše si to každý bude muset nastavit nějak sám podle svého uvážení.

eraserhead
eraserhead 24.01.2017 v 20:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 24.01.2017 v 21:00

....mám nějakých 2500 audioknih, rozhlasových dramatizací, rozhlasových seriálů, povídek ...
jsou jiné webové stránky, kde jsou tyto knihy podchyceny.....takže je mi úplně jedno, jestli přidávat na DK.....
Snad jen malou poznámku, jsou audioknihy, které jsou lepší poslouchat, než je číst sám. Mnoho lidí tady ví, že jsem znalec válečné literatury..... přesto i pro mne bylo velmi těžké číst vynikající Hellerovu Hlavu XXII .....ovšem načtenou vynikajícím čtečem Rudolfem Pellarem - to je prostě bomba.
Ještě bych jmenoval jednu knihu, Jsem chlap - u knih nikdy nebrečím - poslouchal jsem Hayleiho knihu Konečná diagnoza, načtenou Bohumilem Švarcem.... a měl jsem místy slzy na krajíčku....tak to bylo sugestivně načteno. Jako knihu jsem to zhltl jen s poznámkou - vynikající....beze slz.....

Text příspěvku byl upraven 24.01.17 v 21:03

Gnomo
Gnomo 24.01.2017 v 21:11

eraserhead, existuje myslím anglická verze audioknihy TO. Jinak, obsáhlé audioknihy jsou pro mě "příliš pomalé".

encyklopedie
encyklopedie 24.01.2017 v 21:16

Kingova kniha TO je načtena Jiřím Žákem v roce 2013 - má celkem 49 hodin, 14 minut
....načteno podle Melantrich, 1993, Praha, 1. vydání
Každý, kdo zná jméno Jiří Žák, tak ví, že se jedná o jednoho z českých nejlepších načítačů...
...a vůbec mi nevadilo, že tam není nákres

Text příspěvku byl upraven 24.01.17 v 21:17

Raksa.A
Raksa.A 25.01.2017 v 18:52

encyklopedie - s tou Hlavou XXII. máš pravdu - moje matka, vášnivá čtenářka , v pozdním věku vzhledem k cukrovce téměř neviděla a půjčovali jsme pro ni audioknihy. A jednou jsem načapala matku a své dva syny, jak leží na chalupě na válendě a všichni napjatě poslouchali. A já pak taky. Ale to už bude dááávno - 30 let?
Jinak radši čtu - líp si to pamatuju, mám vizuální paměť.

encyklopedie
encyklopedie 25.01.2017 v 19:54

Raksa, já si to zase po třiceti letech zopakoval

Skallarix
Skallarix 31.01.2017 v 07:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 05.02.2017 v 15:37

Já se budu opakovat se svým skromným přáním...

Bylo by skvělé, úžasné a bezkonkurenční, kdyby se upravily soukromé seznamy knih tak, aby si uživatel mohl knihy řadit podle různých kritérií - nejen podle abecedy, ale třeba podle žánru/kategorie, podle příjmení autora, podle data přidání. A kdyby seznamy měly být ještě lepší než nejlepší, tak by byla fajn funkce seřazení celých seznamů podle přání uživatele ne jen podle času vytvoření seznamu.

Text příspěvku byl upraven 05.02.17 v 15:37



Vložit příspěvek