Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Slooki
Slooki 14.12.2014 v 12:46

Patřím mezi čtenáře, kteří dávají přednost jen jednomu příběhu na knihu, tedy jedna s jedním samostatným osudem, kniha která nezapadá do nikdy nekončící serie, a vystačí si sama se sebou. Jen málo autoru, nebo alespoň mě to tak príjde, dnes píše práve takto, rad si přečtu mnou oblíbenou "škatulku" Fantasy kde se to nikdynekončícímpřiběhem jen hemží, a při prohledávání autorů a titulů u nich by jsem ocenil kdyby bylo možné, tak jako u Detailu knihy kde se udavá do jaké serie patří, bylo toto uvedené i u výpisu " Vydanné knihy " od toho jakého autora. Jen malá poznámka do jaké serie kniha patří, či se jedná o samostatný titul pod názvem knihy, aby nebylo třeba na každý titul samostatně koukat a toto zjišťovat.

LordSnape
LordSnape 14.12.2014 v 13:43

@Slooki: Jako nápad zajímavý, ale nedovedu si ho představit v reálu, když osobně vím, že je tu k řešení spousta palčivějších věcí než zrovna tohle. Těch pár kliků už dle mě nikoho nezabije. :-)

Jako já osobně jsem si poměrně rychle zvykl na nové uspořádání v detailu knihy, ale chtělo by to asi nějak sjednotit velikost obálky, aby všude byla stejně veliká, protože tohle je fakt hrůza. Každý pes jiná ves.

Dan
Dan 16.12.2014 v 13:53

to Marthas: Ano, v podstatě jste si odpověděla sama... navíc knih se maže minimálně.

to pobijecmuch: Ano, v Chybějících datech u knih ISBN přidám, díky za tip. Nevím o návrhu, že bez řádného ISBN nepůjde přidat knihu nebo že se budou mazat. Obojí je nepravda.

to Shooki: Zatím neplánujeme.

to LordSnape: Každý pes jiná ves je dost ostře napsáno, protože jsou tu pouze dvě varianty. Buď je v detailu knihy obálka s šířkou 100px nebo 170.
Tam kde jsou pouze malé obrázky, velké z nich neudělám, bude potřeba je nahrát znovu a větší. Naopak obrázky, které byly nahrány alespoň v šířce 170px se nyní budou automaticky a postupně přetvářet.

luculi
luculi 24.12.2014 v 21:52

ja osobne bych nedelala detaily knihy jako rozklikavaci text (nebo jak to nazvat), kdyz si otevru nejakou knihu, rada bych tam ty podrobnosti jako pocet stran apod videla hned cele, samozrejme u anotace apod je to dobry napad, ale u detailu knihy, kdy jsou v podstate skryty asi ctyri maly radky, docela zbytecnost...

herdekfilek
herdekfilek 26.12.2014 v 15:50

Dane, vyhledávat v bazaru pole nakladatele by nešlo?

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 29.12.2014 v 09:55

Když si dám knihu do "Chci si koupit" a pak si jí koupím a zařadím do "Knihotéky," tak pořád zůstává i v seznamu "Chci si koupit" - to je záměrně?


elfos
elfos 29.12.2014 v 17:50

Řekla bych, že určitě. Čtenáři si zařazují knihy do Knihotéky z různých důvodů a někdy nejen ty, které fyzicky vlastní (nebo si je právě koupili), takže ze seznamu Chci si koupit se knihy vyřazují vědomě, nezmizí odtud na základě toho, že z nějakého důvodu byly vloženy do Knihotéky.

A na druhou stranu, někdo může mít knihu v Chci si koupit, protože ji chce koupit někomu blízkému (nebo několik, svým přátelům - zrovna včera jsem četla, že někdo kupoval tři vydání stejné knihy jako dárky pod stromeček), tak potřebuje, aby mu tam zůstaly a připomínaly, že je chce koupit, a nezmizely odtud automaticky v návaznosti na Knihotéku či na něco jiného.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 30.12.2014 v 13:17

Aha... já jsem měla málem pod stromečkem knihy, které už mám, ale zůstaly mi viset v seznamu Chci si koupit... manžel se tajně inspiroval na mém profilu, ale nevěděl, že něco z toho doma už dávno máme. Tak jsem se aspoň poučila, že to funguje jinak, než bych předpokládala :)

pobijecmuch
pobijecmuch 31.12.2014 v 11:37

Nevím jakou literární hodnotu pro zdejší komunitu má dnes přidaná kniha (sbírka básní ??) Křik strun od básníka, textaře a překladatele Davida Stringbreaker Fojtíka (kdyby si tyto údaje aspoň přidávající našel na googlu a doplnil je do profilu spisovatele).
Knize chybí obálka, popis, rok vydání, vydavatel a další informace - prostě nic, že by se doložilo, že něco takového existuje..
Kladu si otázku zda by nebylo možné vytvořit pro přidání knihy určité pravidlo - podmínku a bez něj by se prostě nová kniha sem nemohla přidat.

tenax
tenax 31.12.2014 v 13:16

pobijecmuch - souhlasím, zdá se, že spousta knih je přidána pouze kvůli možnosti vložit titul do bazaru, tak se vloží jen autor a název, je to pohodlnější, někdy se místo anotace dokonce objeví i text z inzerátu.
A podobný problém je vkládání nových autorů, bez jakékoliv informace a bez jediné vložené knihy nebo aspoň povídky. Jen za včerejšek je to ze čtyřiceti vložených osm autorů (Hana Vrbová, Andrew Hodges, Amanda Foreman, Guy Burt, Stephen Rebello, Edward Kowalski, Michael Cristofer, Mona Simpson). Bude-li to tímhle tempem pokračovat, změní se brzy databáze v pouhý telefonní seznam (jen bez adresy a čísla).

Text příspěvku byl upraven 31.12.14 v 14:16

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 31.12.2014 v 15:15

tenax: taky nechápu, jak tu může být tolik autorů, kteří nemají přiřazenou žádnou knihu - vždyť přece ten člověk, co je vložil, musel jejich jméno někde vzít... a i kdyby to bylo z internetu, nebývá u autora i jeho dílo? Telefonní seznam je dost trefné přirovnání :(

Aiwa
Aiwa 31.12.2014 v 16:30

Já jsem kdysi přidala poměrně významnou americkou autorku jménem Maya Angelou, které nebyla zatím přeložena žádná kniha (což je poněkud tristní až trestuhodné). A byla mi střelhbitě smazána. Autorů bez knih je poměrně dost, ať zůstaneme u těch afroamerických aktivistů, tak třeba http://www.databazeknih.cz/autori/malcolm-little-29673

S těmi anotacemi a životopisy. Jako podmínku bych to asi nedávala. Nedávno jsem přidávala do jedné edice knihy z 20. a 30. let, které tehdy vyšly poprvé a naposled (zatím?). Anotace k nedohledání. Životopisy často dostupné jen v jazyce onoho autora – tuhle jsem bez znalostí polštiny a italštiny vytvářela CV u http://www.databazeknih.cz/autori/roman-jaworski-75362 a http://www.databazeknih.cz/autori/antonio-baldini-75367 (kdyby chtěl někdo znalejší doplnit, opravit nebo přidat anotace, tak prosím).
U těch současných autorů absenci informací moc nechápu. S internetem stačí trocha snahy – vrazit do vyhledávače, otevřít, Ctrl+c a Ctrl+v.

Jedna perlička na závěr aneb co vše se dá s trochou snahy dohledat – „drsná“ recenze z roku 1932 na http://www.databazeknih.cz/recenze/klaris-a-sedesat-vernych-filmovy-roman-233851 (bych chtěla vidět, jaké posudky by psal autor na dnešní výplody)

tenax
tenax 31.12.2014 v 16:54

Aiwa: U starších knih je asi opravdu problém s anotacemi, ale aspoň základní informace se dají dohledat (rok vydání, nakladatelství), jenže to chce dát si s tím práci - podívat se na databáze NK, seznamy antikvariátů prostřednictvím vyhledávačů, wiki a google taky nejsou k zahození... Problém je, když se přidává jen kvůli bazaru, čili ten vkládající má knihu v ruce, ale je líný vložit cokoli navíc nad rámec kšeftu.
Pokud jde o autory bez vložených knih: když jim u nás nic nevyšlo, neměli by tady být, i kdyby byli sebevýznamnější, alespoň do doby, než něco vyjde. Jinak bychom se mohli brzy dožít chvíle, kdy si někdo opatří dějiny literatur různých zemí (a že jich už u nás něco vyšlo!) a prostě bude z nich opisovat rejstříky. A to snad není smysl DK.

pobijecmuch
pobijecmuch 01.01.2015 v 09:21

tenax, Aiwa, Dáma s hranostajem - plně s vašimi příspěvky souhlasím,
tenax píše, že se tu některé knihy přidávají hlavně kvůli bazaru. To přece není možné, jsme databáze bazarových knih nebo informační databáze literatury? Přece se nebudeme podřizovat nějakému bazaru.
Podle mého názoru by každá nově přidaná kniha měla mít (mimo názvu a spisovatele) nejméně rok vydání a název nakladatele. Jsou to základní údaje a bez nich pro mně kniha neexistuje a nevyšla. To, že chybí obálka nebo anotace, tak bych přivřel oči - on to někdo doplní.

Text příspěvku byl upraven 01.01.15 v 09:21

tenax
tenax 01.01.2015 v 12:11

pobijecmuch - přesně tak, aspoň základní údaje by měly knihy mít.
Pokud jde o bazar, je smutným faktem, že když projíždím nově přidané knihy, zpravidla u těch s nejméně údaji jsou zároveň nabízeny v bazaru stejným uživatelem. A dokonce jsem narazil i na případy, že v anotaci knihy (nejen v inzerátu!) se objevily údaje "nečtená", "jako nová" a pod. Upozorňuji na to moderátory, oni napravují, co se dá, ale připadá mi to jako zbytečné přidělávání práce nejen jim.
Inu, lidé jsou různé... :-).

reader.007
reader.007 01.01.2015 v 12:28

myslím že se hoši trápíte úplně zbytečně. Ona je to sice taková pleva navíc, ale když je u knihy uvedeno "velké kulové", tak je velmi malá šance že o ni někdo v bazaru projeví zájem a do roka a do dne odtud stejně automaticky zmizí, takže třeba onoho nezdárného uživatele samotného přestane taková marná práce bavit...

Azizi
Azizi 01.01.2015 v 13:29

Privítala by som, že keď sa rozkliknú nižšie komentáre ku knihe (Zobrazit všechny komentáře), aby sa nenačítala celá stránka a neskočila znova celkom hore, ale že by zostala na tom istom mieste, len by sa zviditeľnili tie spodné komenty. Snáď som to napísala dosť zrozumiteľne. Viem, že je to vcelku nepodstatná záležitosť, ale ak by sa to dalo takto vyriešiť, bolo by to fajn :)

K debate vyššie, za mňa mi vôbec nevadí, ak je v DK napr. kniha len s názvom bez akýchkoľvek ďalších informácií (pokiaľ teda naozaj existuje). Zavadzať mi predsa nezavadzia, údaje sa dajú doplniť vždy a aspoň je tu evidované, že vôbec existuje. Samozrejme dávať text inzerátu do anotácie je blbosť. U autorov bez kníh to vnímam podobne, k tomu sa ale radšej nebudem vyjadrovať, keďže ja by som bola najradšej, keby sa do DK mohli vkladať aj knihy nevydané v ČR/SR, takže mne osobne je šuma fuk, akí autori tu sú.

nightlybird
nightlybird 02.01.2015 v 01:13

K výše uvedeným příspěvkům - plný souhlas. To mi hlava nebere, proč někdo dává knihu do bazaru bez údajů - logicky by ji měl mít v prackách a snad umí přečíst tiráž, kde má většinu údajů k danému vydání. A ani obálka není problém, foťák nebo scaner má dnes přece kdekdo. To už snad není ani lenost, nevím jak to nazvat. A stejně tak nechápu smysl přidávání autorů, kterým u nás nevyšla ani čárka, natož kniha (navíc většinou bez dalších biografických údajů). To potom opravdu DK ztrácí svůj smysl a stává se z ní "telefonní seznam", jak podotkla přesně Dáma. Seznam bez jakékoliv vypovídací hodnoty. Mluvilo se o tom tady už vícekrát (stejně jako o vkládání cizojazyčných vydání) a skutek utek, situace se nemění a docela bych se přimlouval, za zpřísnění podmínek pro vkládání jak autorů, tak knih i za případné sankce. Obdobných projektů jako DK je povícero a měli bychom se odlišovat spíš kvalitou informací, než jejich počtem navíc s nulovou informační kvalitou.
A píšu to proto, že mi není šuma fuk jak DK vypadá.

pobijecmuch
pobijecmuch 02.01.2015 v 15:28

nightlybird - dobře jsi to napsal. Je rozhodně lepší kvalita než kvantita a zavedení určité podmínky pro přidávání knih by tomuto webu jen přispělo.

LordSnape
LordSnape 03.01.2015 v 11:14

nightlybird + pobijecmuch @ Naprostý souhlas!

CarrieDeIf
CarrieDeIf 08.01.2015 v 23:08

Jde si změnit přezdívku danou systémem? Děkuji

Silkwe
Silkwe 11.01.2015 v 23:05

Zajímalo by mě, zda by bylo možné zařídit, aby se daly poznámky ke knihám přidávat i ve vlastních vytvořených seznamech. Je škoda, že si sice můžu udělat seznam, ale pokud v něm chci mít knihy z určitých důvodů, tak si je (ty důvody) buď musím pamatovat, nebo je mít napsané v nějakém dokumentu u sebe v počítači.
Viz například knihy do čtenářské výzvy pro rok 2015 - do poznámky k seznamu se celý seznam knih nevejde; knihy, které si do této skupiny přidám v ní budou viset jen tak (a já už za půl roku nebudu vědět, proč jsem si je vlastně tehdy vybrala)...A nebo to můžu udělat nějak jinak?

Allynie
Allynie 20.01.2015 v 20:06

Já třebas vůbec nemůžu přidat knihu od autora John Redcliffe - Od Bajkalu k Rudému moři - Černé veličenstvo, anotace chybí, ISBN jsem nikde nedohledala. Autor tu vlastně není kompletně. Kniha je z r 1934.

Text příspěvku byl upraven 20.01.15 v 20:07

reader.007
reader.007 21.01.2015 v 14:52

Allynie: a co Vám brání vložit knihu a autora sama?

lenkaknel
lenkaknel 21.01.2015 v 14:57

Allynie: ISBN ani nenajdete, protože se začalo používat až v roce 1970



Vložit příspěvek