Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


LordSnape
LordSnape 21.01.2015 v 15:07

Přidáno zde: http://www.databazeknih.cz/knihy/cerne-velicenstvo-od-bajkalu-k-rudemu-mori-236772

Čerpal jsem odtud: http://aleph.nkp.cz/F/CKLHC6P8FNC1YB1L258T1LFSXM9FISM6SQXPJMIEXCEXCN7FKU-32119?func=full-set-set&;set_number=057678&set_entry=000001&format=999

Není to vůbec těžké, zkuste to taky.

Text příspěvku byl upraven 21.01.15 v 15:08

lenkaknel
lenkaknel 21.01.2015 v 15:08

ve škole jsme se učili, že ten nápad vznikl ve Velké Británii r. 1966 jako SBN (Standard Book Number), v Evropě se rozšířilo právě 1970 - přibylo I(nternational), a u nás že se používá od 1.1. 1989

Text příspěvku byl upraven 21.01.15 v 15:13

LordSnape
LordSnape 21.01.2015 v 15:11

Ano, standardizované ISBN u nás začalo na zač. 89. Předtím to byly jen nakladatelské, číselné kódy, nic víc. :-)

Text příspěvku byl upraven 21.01.15 v 15:14

lenkaknel
lenkaknel 21.01.2015 v 15:17

LordSnape: já to myslela tak, že Allynie ho knížce z r. 1934 ani nemohla najít, protože prostě neexistovalo :-)

Text příspěvku byl upraven 21.01.15 v 15:18

LordSnape
LordSnape 21.01.2015 v 16:57

@lenkaknel Jistě, myslel jsem to stejně. Jen mě trochu zarazilo, že si uživatelka stěžuje, jak tu nemůže najít knihu ani autora a přitom stačilo ji prostě přidat. Katalog Národní knihovny je všem k dispozici. A spolupráce krásně funguje, protože se údaje jak o knize, tak i o autorovi doplnily. :-)

Text příspěvku byl upraven 21.01.15 v 17:00

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 22.01.2015 v 08:12

Zdravím. Když přidávám starší vydání nějaké knihy, zadám přes profil autora její název, odkliknu a vyjede mi seznam novějších vydání, které v databázi už jsou - dřív u nich byl v závorce rok vydání, teď už tam není, takže je to vlastně jenom seznam úplně stejných názvů a já musím pro jistotu všechny proklikat, jestli náhodou některá není duplicita ke mnou přidávané knize... Je to dost nešikovné, hlavně když má kniha třeba deset vydání. Nebylo by možné tam ty roky zase vrátit? (a nikomu jinému to fakt nevadí?)

Text příspěvku byl upraven 22.01.15 v 08:20


siena
siena 22.01.2015 v 08:18

Dámo s hranostajem, teď si uvědomuji, co se mi posledně nezdálo. Vzhledem k tomu, že jsem přidávala knihu již plně kompletovanou, objevila se jen ta jedna...
Naopak, nevím, jestli jen něco nedělám špatně, či mám zvolit jiný postup, ale už se mi stalo několikrát, že se mi například kniha ani nenabídla a nebylo co přidávat. Přitom ve výpise knih u autora byla uvedená...

Text příspěvku byl upraven 22.01.15 v 08:22

tenax
tenax 22.01.2015 v 15:14

Připojuji se k Dámě s hranostajem, taky mi vadí absence roku vydání ve výpisu při přidávání. Teď dost intenzívně kompletuji edici Máj a setkávám se s tímto problémem opakovaně. Rozhodně by bylo dobré vrátit se k původní podobě výpisů s rokem vydání.
A ještě jeden nápad na vylepšení bych měl.
Když si otevřu nějakou edici, objeví se mi seznam názvů knížek, případně číslo svazku. Bylo by fajn, kdyby u názvu knížky byl uveden i autor, často jde o nicneříkající názvy, které se musí jednotlivě rozklikávat, aby se zjistil autor, případně jeho další knihy v rámci edice.

LordSnape
LordSnape 22.01.2015 v 17:09

Kromě věcí, které zde zmínia Dáma s hranostajem a tenax mi ještě osobně chybí ve výpise "přečtených" možnost buď kliknout na "přidat komentář", kde to tuším i kdysi bylo hned jak je "přidat poznámku", anebo nějak označit knihy, které už koment mají, protože je píši ve vlnách, občas se v tom teď ztrácím. Vím, je to banalita, ale pro mě užitečná.

Text příspěvku byl upraven 22.01.15 v 17:10

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 23.01.2015 v 10:40

tenax: Přesně, já doplňuju (šnečím tempem) edici Světová četba a je to k vzteku... vždycky se zaraduju, když má kniha jen jedno vydání, abych tohle nemusela řešit!

Text příspěvku byl upraven 23.01.15 v 10:40

MilujuV.Huga
MilujuV.Huga 26.01.2015 v 16:00

Když vyhledám autory a vidím jejich knihy, nešlo by vidět, které z nich už jsem četla a které mám třeba v nějakém seznamu, které v knihotéce, které v chystám se číst, aniž bych musela někam klikat?
Jako třeba nějaký štítek u všechn knih.

Azizi
Azizi 26.01.2015 v 16:06

MilujuV.Huga: Keď klikneš na autora a následne na zoznam jeho kníh, tak vedľa každej z nich je políčko "Přidat do" na ktoré keď priložíš myšku, zobrazí sa ti v akých všetkých zoznamoch máš/nemáš knihu uloženú.

MilujuV.Huga
MilujuV.Huga 26.01.2015 v 16:09

Azizi: To jo, ale je to nepřehledné.

Azizi
Azizi 26.01.2015 v 16:17

Mne sa to práve že páči, je to také minimalistické a dá sa to tam hneď aj akokoľvek upravovať.

Marthas
Marthas 26.01.2015 v 16:24

Mne zase vadí požadavek na minimální velikost obálky 87 pixelů, jak já můžu vědět kolik jich to má? Samozřejmě, že je potřeba, aby byla nějaká minimální velikost ale proč zrovna tolik, chtěla jsem přidat foto, mělo stejnou velikost (podle oka), jako k podobné knize a přitom to přidat nešlo...
Osobně si myslím, že je lepší nějaká obálka než žádná.

pobijecmuch
pobijecmuch 26.01.2015 v 16:56

Prosím všechny, kteří přidávají nové autory, aby uváděli celé jména. Zejména se jedná např. o ruské, bulharské nebo i americké spisovatele, kteří mají dvě křestní jména.
Viz. např. je zde Jevfrosinija Kersnovskaja, ale její celé jméno je správně Jevfrosinija Antonovna Kersnovskaja. Potom zbytečně dochází k duplicitnímu vložení autora. Děkuji.

Text příspěvku byl upraven 26.01.15 v 16:56

Koka
Koka 26.01.2015 v 17:27

Naléhavě se připojuji k prosbě uživatele pobijecmuch a ještě doplním tuto prosbu: do rubriky určené pro tzv. křestní jména uvádějte křestní jména (všechny) a do rubriky příjměni pište příjmení (také všechny). Bývá v tom totiž občas řádný chaos a zejména v případě Rusů a starých Řeků či Římanů dochází ke kuriozním formám jména (např. P. O. Naso = Ovidius)
Děkuji za každé nové jméno, ale čím mi je novější, tím více bych se o tom autorovi chtěla něco dozvědět. Chápu, že u stovek (spolu-)autorů různých učebnic, příruček a manuálů sotva najdeme CV na wiki nebo v nějakém spolehlivém zdroji a že na tom vůbec nějak záleží, ale na záložkách zejména starších knih - beletrie, poesie, dramatu - či v jejich doslovech se obyčejně o autorovi něco psalo.

reader.007
reader.007 26.01.2015 v 18:44

Marthas: no to je jednoduché, když je obrázek moc malý, tak Vám ho systém prostě nevezme. Když se mi něco takového stalo a nebylo jak získat jiný obrázek, stačilo ho o trošku roztáhnout v "Malování". Sice byl obrázek malinko rozmázlý, ale já se řídím heslem, že lepší méně zřetelná obálka než vůbec žádná

jelito
jelito 26.01.2015 v 19:01

Když se přidává nový autor, nad kolonkami je napsáno:

Má-li autor více příjmení (např. John Lucas Harris Wyndham), zadejte pouze jeho poslední příjmení, tedy Wyndham.

Marthas
Marthas 26.01.2015 v 19:16

Což o to mám Zoner Media Expres na práci s fotkami, ale zvětšit fotku do určité velikosti už neumím, dávno jsem to zapomněla...

PS: S Malováním, které nemám vůbec, vůbec neumím...

Ale pokusím se metodou pokus a omyl ty fotky zvětšit....

reader.007
reader.007 26.01.2015 v 20:22

marthas: Vy nemáte windows?

elfos
elfos 26.01.2015 v 20:24

Je to tak, jak píše Jelito.
Praktické je přidávat jméno, pod nímž autor publikuje a je psáno na obálkách jeho knih (a pod tímto jménem jej tu čtenáři také vyhledávají) - a plné jméno uvést do autorovy biografie. Čili například autor je vložený pod jménem Jan Novák (skvícím se na obálkách jeho knih), a v biografii má plným jménem psáno: Jan Josef Pěnička Novák se narodil..........

Některá jména autorů jsou ovšem zapeklitá, ať už rozličným přepsáním do češtiny, nebo vydáváním pod různými variantami jejich jména atd. Prostě to nejde narvat do jedné škatulky a jednoho pravidla, aneb šedá je teorie a zelená (a velmi košatá) je skutečnost. A to nejen u autorů knih.

Marthas
Marthas 26.01.2015 v 20:35

reader . 007: Proč?

reader.007
reader.007 26.01.2015 v 20:49

protože Malování automatickou součástí Příslušenství

Marthas
Marthas 26.01.2015 v 20:56

Ale snad si můžete zvolit, co tam nainstalujete, pokud koupíte komp a soft zvlášť, tak není předinstalován a vy si to tam musíte nainstalovat sama, alespoň tak mi to bylo řečeno...

Odbíháme od tématu



Vložit příspěvek