Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


reader.007
reader.007 18.02.2015 v 18:37

Promiň Azizi, ale jestli má mít tenhle web nějakou štábní kulturu, nějaká pravidla by se respektovat měla. Co já osobně nechápu je, proč tu jsou některé knihy víckrát - nemyslím různá vydání. Prostě jedna kniha několikrát... a když na ně upozorním, zmizí maximálně půlka z nich.

Azizi
Azizi 18.02.2015 v 18:53

tenax: Ja to beriem tak, že čím viac kšeftovania, tým živší a obsiahlejší bazár, tým viac ľudí, ktorí do neho zablúdia, registrujú sa a začnú ho využívať a tým viac užívateľov pre DK. A keď si napríklad vezmeme čisto hypoteticky, že by tu neboli tí užívatelia, ktorí využívajú DK len kvôli bazáru, tak by tu tie detailné údaje nie len že neboli, ale neboli by tu ani tie knihy.

Ja chápem, ako to myslíte. Aby tu bolo nie len viac tých kníh, ale rovno aj dôležitých údajov. Ale zas môže to niekoho od vkladania kníh napríklad aj odradiť (a možno nie, možno sa mýlim). V každom prípade, ani mne osobne sa nepáčia rôzne obmedzenia a tak. Neviem to vysvetliť, je to len pocit, príde mi to také priateľskejšie, že tie údaje ľudia vložiť môžu, ale nemusia. Ale ešte raz, rozumiem aj vám a uznávam, že je len môj názor.

Marthas
Marthas 18.02.2015 v 19:27

Osobně taky moc nechápu, když někdo přidává knihu a má ji v ruce, proč by nemohl kouknout do tiráže a vyplnit údaje, tak, aby alespoň bylo poznat, o jakou knihu se jedná, když už já prodávám knihu a musím ji přidat, tak vyplním všechny dostupné údaje a pokud najdu tak přidám i obálku, a pokud už ji přidávat nemusím, tak zkontroluju všechny údaje, zda jsou správně, a kdyžtak kontaktuju moderátora, že to je špatně, ano trochu déle to trvá ale za ty body a posun v žebříčku mi to stojí.:)

Koka
Koka 18.02.2015 v 19:37

Jsem ta, která dnes ráno oživila toto vlákno a nechtěně tím spustila lavinu podivných příspěvků. Proto mám potřebu se k některým zde uváděným názorům vyjádřit, a žel, ne vždy souhlasně.
- ad účelový profil: že je některý profil založen a provozován jen za účelem prodeje knih, to chápu a neodsuzuji. Sama jsem se na DK zaregistrovala jen za tímto účelem, a že jsem tu pak "uvízla" a projevuji se zejména jinými příspěvky než jen inzeráty, je jen příjemný bonus pro mne (a snad - neskromně říkám - i pro DK).
- ad zabránění neomezeného kšeftování: pokud provozovatel webu jaksi elektronicky neomezí počet knih, které může jeden uživatel najednou nabízet v bazaru, tak není o čem mluvit. A obviňovat někoho z "kšeftování"? Musím se smát. Naprostá většina cen nabízených knih je více než symbolická, na třiceti či padesátikorunových tržbách nikdo nezbohatne. Ale především - to, že sem někdo narve i stovky, třeba i tisíce nabídek, ještě neznamená, že je i "udá", že mu je někdo koupí. Stačí se jen podívat do některých rubrik Bazar pod knihami představujícími třeba klasiku - klidně tam spí 20, 30, možná i 40 nabízených výtisků téže knihy v různých cenových relacích a nic nenasvědčuje tomu, že by je vůbec jednou někdo koupil. (Budu hrozně osobní, promiňte: věř mi, Tenaxi, velmi ráda bych tady s knihami "kšeftovala", jsem už více než rok bez práce a "na dávkách", rozprodávám nejdražší co mám - svou knihovnu, ale nedaří sa mi jich prodat ani tolik, abych měla na chleba!!!! - konec osobního výkřiku.)
- ad vkládání knih bez úplných údajů - také jsem ta hříšnice, která sem vkládá knihy bez obálky. Snad tomu ani nebudete věřit, ale nemám ani mobil s foťákem, ani digitální foťák, ba ani skener - jsem "socka", která nemá nic! Značí to, že bych neměla jen kvůli tomu ochudit DK o zajímavý titul a nevložit ho sem? Jistě, u knih chybí spousta údajů, ale zde se plně přikláním k názoru Azizi - je lepší, když ta kniha třeba i s neúplnými údaji tady je. Údaje možná někdy někdo doplní, možná ne, ale alespoň se o tom knižním tiulu ví, že vůbec takový existuje. Vím, co mnohé dráždí - to, že někteří uživatelé jen co se zaregistrují, vloží nejdřív na DK a hned vzápětí do Bazaru desítky knih, takže z toho ta jednoúčelovost hrozně čouhá. A kdyby s tím počkali dva dny, to by už nevadilo?!
- ad používání jenom bazaru: DK má několik funkcí a nikdy jsem nezaznamenala, že by někdo tak zásadně a ostro kritizoval, že jsou zde uživatelé, kteří DK používají jenom na prezentaci svých recenzí (no, spíše textů vydávaných za recenze, hi-hi), že jiní píšou jenom komentáře ke knihám a vůbec nechodí do diskuse, jiní zas jenom diskutují, zapojují se do hry, ale žádný příspěvek na rozšíření počtu titulů v DK nepřidají, atd. Jednoduše chci říct, že nerovnoměrně využívat funkce DK není ani zakázané ani nelogické, a nemělo by tedy být předmetem odsouzení.
A teď mi nadávejte!

pajonek
pajonek 18.02.2015 v 19:48

to Koka, já se tady sice neprezentuji.....ale přesto zareaguji na tvůj povzdech, že nemáš na obálky ke knihám ....není potřeba foták, scener ....obvykle stačí děda gůgl
....máš tam v bazaru třeba knihu Johna Vojáček Hubáček bez obálky
tady máš obáleček této knihy jenom vybrat
https://www.google.cz/search?q=j.john+-+voj%C3%A1%C4%8Dek+hub%C3%A1%C4%8Dek&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ht3kVLHfM8fyUpmdgpgI&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1264&bih=776

...a pokračování?- děda gůgl určitě v 90% najde

LordSnape
LordSnape 18.02.2015 v 19:55

@Koka a spol. Ať si každý myslí co chce, ale ty základní údaje jako rok, žánr, nakladatel a třeba i ISBN, pokud je + samozřejmě i ty vyřvané obálky knih, které tu tak dráždí nervy se dají dnes najít kdekoliv na internetu anebo použít katalog jakékoliv knihovny... Už se nenamáhám směrovat to na tu Národní... Podle mě to není ani tak o kšeftaření, jako spíš o lenosti a pohodlnosti. Kupříkladu já když doplňuji údaje ke knihám, tak drtivou většinu jsem v ruce ani neměl, tak ať se na mě nikdo nezlobí, když ji navíc má i u sebe a vkládá ji na bazar.

Osobně mě u bazaristů nejvíce trápí spíše vytváření nesmyslných duplikátů knih, protože opět je na vině lenost či pohodlnost hledat a ověřit, zdali tu kniha je...

Text příspěvku byl upraven 18.02.15 v 20:17


Marthas
Marthas 18.02.2015 v 20:10

To Koka: Možná, že nemá smysl vám to vymlouvat, a říkám si jen o pár rýpanců, ale stále nechápu, proč, pokud tedy má někdo čas, nemůže doplnit, rok vydání, už netrvám na roku vydání originálu a názvu originálu, nakladateství, překladatele atd... S tiráží přece snad dokáže pracovat každý pitomec, podívejme se na mne, že ale napsat kvalitní recenzi, tak aby splňovala všechny potřebné parametry, už každý neumí a v tom zase nevidím problém já, třeba se časem zlepší ale pochybuju, že někdo, kdo momentálně nepřidává údaje, je časem začne přidávat...

PS: Nevšimla jsem si, že bych někomu nadávala, případně mne vyveďte z omylu...

Mimoto pochybuji, Koka, že tenax mířil tou poznámkou do řad uživatelů, kteří prodávájí na databázi pod 100,- Kč za kus, ale spíše do těch řad uživatelů, kteří hlídkují v bazaru, aby měli přehled, a když zjistí, že se jistá kniha prodala za 170,- Kč a hned, tak ji bleskurychle nabídnou za 400...

Zdravím

Text příspěvku byl upraven 18.02.15 v 22:14

nightlybird
nightlybird 18.02.2015 v 23:54

Dovolím si vyjádřit se k údajům u vkládaných knih - především si nemyslím, že by tato DK měla být primárně o kvantitě. Chápu, že statistické údaje o počtu knih a uživatelů jsou pro zadavatele reklamy důležité a reklama je zase důležitá pro vlastní provoz DK. Chápu i to, že ne každý je natolik počítačově sběhlý, aby byl schopen údaje, které nezná, dohledat nebo na to prostě nemá dostatek času. Co ale nepochopím, jsou lenoši, kteří mají knihu fyzicky v ruce a nejsou ochotni věnovat pár minut na její kompletní vložení a nebo paka, která z bůhví jakého důvodu, vkládají tady zahraniční vydání knih a už vůbec nepochopím idioty, kteří tady čas od času vloží naprosté nesmysly a bludy.
Aby si DK zasloužila své jméno (a místo na slunci), měla by především obsahovat skutečně - pokud možno - komplexní údaje jak o knihách vydaných u nás a na Slovensku, tak o jejich autorech a to by měl být společný zájem všech, nejen moderátorů a pár "pošuků", kteří tomu věnují svůj čas. Je mi jasné, že jsou tady lidé různého věku, z různých sociálních vrstev a především z nejrůznějších důvodů... Přesto, nebo možná právě proto by to tady mohlo vypadat líp.

Atuin
Atuin 19.02.2015 v 09:45

No tak s tou obálkou to tak jednoduché není, pokud není, tak není. A často ani google nepomůže. Nevím já mám kupříkladu knihu Jana z Arcu od Anatola France ( autora netřeba představovat. Je to vydání z knihovničky klasiků, ovšem tj. vše co mohu ke knize říct, rok vydání nevím, ISBN nevím, v knize není, obálku nemám, protože se rozpadla, ovšem jelikož vazba drží a kniha je vynikající koupila jsem ji před dvěma v jednom antíku iv takovém zuboženém stavu. Proto mám dojem, že není zrovna od věci, když se tady objevují knihy, a to i tak že není vyplněno vše co mám být. Rozhodně si ani nemyslím, že někdo nemá právo posuzovat kvalitu knihovničky a čtiva jiného čtenáře. Hrát si na nějakou ligu vyvolených mi přijde pitoreskní. Co je nekvalitní pro mne může být kvalitní pro jiného.
Otázka bazaru jako apokalypsy - alespoň tak je tady přetřásána, omýlána pořád a dokala a každý kdo prodává je málem antikrist - mi přijde zbytečná. Nikdo druhý se nemá co plést a navazovat do toho kolik knih prodává a navíc Koka má v mnohém skutečně pravdu. Nejvíce se mi líbí jak do bazaru strkají prsty ti co s ním nemají a ani nechtějí mít co dělat. Já si často říkám, jak řada lidí vůbec snese webové stránky jako takové, protože tohle není uzavřený prostor a pravidla tu ve velké snad porušována nejsou.
Marthas: není snad každého věc za kolik kdo knihu nabídne a za kolik ji kdo koupí ostatně jak tenax může vědět byla li kniha prodána ne z bazaru smazána.

Text příspěvku byl upraven 19.02.15 v 09:46

pobijecmuch
pobijecmuch 19.02.2015 v 10:00

Atuin -
Anatole France - Jana z Arcu, rok vydání 1950 - Československý spisovatel, počet stran 522, originál název. La vie de Jeanne d'Arc - první vydání 1908.
Když není obálka, oskenuji např. první stranu, kde je uveden název knihy(lepší než bílé políčko).
ISBN neexistuje. Edice:Spisy Anatola France / sv. 4, Kategorie: edice Knihovna klasiků.
Našel jsme vše na netu během deseti minut.

Text příspěvku byl upraven 19.02.15 v 10:08

Atuin
Atuin 19.02.2015 v 10:30

pobijecmuch: Kdy vyšla kniha v originale vím také, protože za tuto knihu byly jeho ostatní knihy vzaty do klatby, což poměrně známá věc. Já jsem reagovala na tu obálku - že google není vždy ku pomoci -( kromě jiného ) a ne na první stránku knížky. To ISBN mě zarazilo, protože to se mnou zase nekomunikuje DK při vkládání, ale to nyní nechci řešit,tuhle knížku mám opravdu již dlouho a nyní mě to napadlo jako příklad. Ale díky

Nevím proč by prázdné políčko, zvlášť v tomto případě mělo být méněcenné, ale vzhledem k tomu, že každý raději kvalitu a tou je patrně míněno hodně obrázku a barviček, navzdory daným faktům tak nic. Ostatně jsou tu jiní odbornící, kteří brouzdají Národní knihovnou a kontrolují zda si někdo nevymýšlí :-) Jistě na Anatola France a jeho Janu z Arcu, narazil i někdo jiný.

pobijecmuch
pobijecmuch 19.02.2015 v 10:44

Atuin - já nevím, ale moc s tebou nesouhlasím. Neříkám vše, ale přes padesát procent údajů, které u knih chybí se dají vcelku rychle dohledat (nemyslím ty různé odborné příručky, manuály a filozofické úvahy). Nejvíce mně štve, když po někom doplňuji základní informace o knize, a otevřu např. Googla a ten autor, nebo kniha je na prvním odkazu. To znamená, že to někdo ani nechce hledat, nebo to neumí hledat.
Obálky jsou rozhodně slabina, ale přece není nic špatného na oskenovanou první stranu. Je to pro mně znamení, že ta kniha z toho roku existuje a není to pouhý výmysl toho kdo sem tu knihu dává. Narazil jsem na spoustu knih, kde mám podezření, že nebyly ani vydány.

pajonek
pajonek 19.02.2015 v 11:15

...úplně souhlasím s pobijecmuch ....
cituji : Atuin - já nevím, ale moc s tebou nesouhlasím. Neříkám vše, ale přes padesát procent údajů, které u knih chybí se dají vcelku rychle dohledat (nemyslím ty různé odborné příručky, manuály a filozofické úvahy). Nejvíce mně štve, když po někom doplňuji základní informace o knize, a otevřu např. Googla a ten autor, nebo kniha je na prvním odkazu. To znamená, že to někdo ani nechce hledat, nebo to neumí hledat.

...a já bych těch jeho 50% hodně zvedl ! ....pokud hledají třeba na seznamu ...tak to je úplně o ničem .....

Atuin
Atuin 19.02.2015 v 11:18

pobijecmuch: Janu z Arcu jsem vložila, ale bez obrázku, protože já ji vlastním v opravdu žalostném stavu a moje první stránka začíná na straně 9, tedy začátkem vyprávěním. Něco jsem ze sebe vydolovala do Anotace, ale musím říct že je to hodně suché, věcné a raději bych nenapsala nic, díky za ten originál, protože mi bylo jasné, že se to nejmenuje pouze Jana z Arcu.
Ovšem pořád mám dojem že někdy jsou prostě případy že i méně ( tedy vsuvek ) je někdy více, třeba proto, že ten kdo vloží, tak trochu čeká, že tu jsou zdatnější, kdo třeba v anotaci a tak převezmou otěže. Já bych to tolik nepranýřovala, třeba bez vaší pomoci bych nevěděla originální název a ano vy jste našel a já nenašla.

Atuin
Atuin 19.02.2015 v 11:25

pajonek: A možná budu velmi naivní a klidně mi to řekněte, ale nemá to být o spolupráci, nebo i o toleranci a o pomoci. Já vím že dneska jsou hodně líní i někam se proklikat, ostatně to je někdy patrno vidět na dotazech, ale to přece ještě není důvod šmahem odsuzovat.

pajonek
pajonek 19.02.2015 v 11:34

Atuin, proč to hrotíš o nějaké naivitě ? ...já jsem něco takového psal? ... já přece nic neodsuzuji
Naopak ....mám tu tisíce příspěvků .... většinou "pomáhám" s výběrem knih, píšu klady a zápory ke čtečkám a stovky jiných....dělám na Edicích pro databázi....a to je někdy hodně zapeklitá věc .....nemohu každý večer sedět a hledat chybějící obrázky ...to zase za mne dělají jiní moderátoři .....takže nikoho neodsuzuji, ale rovnou píšu....někteří lidí jsou líní a jiní zase neumějí hledat.....a dík všem, kteří dotahují věci do 100%

Text příspěvku byl upraven 19.02.15 v 11:35

Azizi
Azizi 19.02.2015 v 11:45

Ja osobne som vďačná za každú jednu "bodku", ktorú sem kto vloží, pretože tým venuje chvíľku so svojho cenného voľného času pre databázu. Myslím si preto, že je len na každého rozhodnutí, koľko údajov a akým spôsobom sem vloží. Život je krátky a mali by sme aspoň vo voľnom čase robiť to, čo nás baví :)

Atuin
Atuin 19.02.2015 v 12:03

pajonek proč jste to vztáhl na sebe, a zrovna vy, já jsem to myslela obecně, tady jsou stěžovatelé jiní, nikoliv vy. Já jsem také povděčná, stejně jako Azizi a proto nechápu proč se na DK kritizuje vkládání právě knih, já tady nic nehrotím, o to se postarají vždy jiní, které napadne v něčem rýpat ( tím nemám ani na moment na mysli vás proboha) a v podstatě o nic nejde.

HTO
HTO 19.02.2015 v 12:45

Taky občas vkládám první stránku, když mám knihu v převazbě a obálku nikde nenajdu, a nebo když kniha vyšla ve vazbě, která je sice krásná, ale jinak „anonymní“, co se obálky týká (vyfotil bych knihu na stole, ale to se nemá). Příkladem stůjž moje milovaná http://www.databazeknih.cz/knihy/rozprawa-o-prewratech-kury-zemnj-11597 .

Marthas
Marthas 19.02.2015 v 13:30

To Atuin: No myslím, že se tu bavilo o "kšeftování" a já uváděla příklad knihy, kterou jsem já prodávala za 170,-Kč a někdo další a bylo jich i více to po mně prodávali mnohem dráž, prostě jsem podotkla, že tenax nemyslel nikoho, kdo to prodává tak levně jako koka, ale lidi tohoto typu... Že myslel právě tyto vychcánky, jestli mi to chcete rozporovat tak klidně...
PS. Samozřejmě nemohu dokázat, že byla kniha prodána za takovou cenu a ne smazána, ale objevuje se to tu dost často, abych si dokázala představit, jak se někteří snaží na ostatních vydělat...

reader.007
reader.007 19.02.2015 v 13:59

Promiň Marthas, ale nechápu co je ti do toho, jestli někdo prodá za cenu, kterou ty sice můžeš považovat za nehoráznou, ale někdo jiný je ochoten ji akceptovat. Tomu se prostě říká nabídka a poptávka a podle tvé logiky bych měla odmítat všechny zájemce o své knihy jen proto že někde ji mohou sehnat laciněji? Děkuji pěkně...

tenax
tenax 19.02.2015 v 14:08

Tak abych to uvedl na pravou míru, mně je úplně jedno, za jakou cenu se knihy v bazaru nabízejí a kupují, to je věc nabídky a poptávky, jestli je někdo třeba i ochoten přeplatit nebo jít pod cenu s nabídkou. Sám v bazaru nekupuji ani neprodávám, tak mi do toho ani nic není.
Ale co mi vadí - a to hodně - je zaplevelování DK nesmyslnými vklady bez jakýchkoli doplňujících údajů o titulu, které plyne ne z neznalosti či neschopnosti vkládajícího, ale pouze z jeho lenosti. A jak to v poslední době sleduji, ve většině případů se jedná právě o knihy současně vkládané do bazaru.
Já si prostě pod pojmem DATABÁZE představuji něco jiného. I antikvariáty, pro které je nákup a prodej logicky prioritní, uvádějí alespoň základní identifikační údaje o knize. Tak proč něco podobného nevyžadovat i tady. Ale to je samozřejmě jen můj soukromý názor, se kterým můžete nebo nemusíte souhlasit.

Marthas
Marthas 19.02.2015 v 14:34

To reader.007: Samozřejmě, že ne, když už jsi učinila nabídku a někdo ti na ni odpověděl, tak si to klidně prodej a jestli ti někdo skočí na to, že ta kniha má hodnotu 1000,- Kč, tak je to jen vaše věc, ale já si o vás můžu myslet svý, to je zase moje věc, nemyslíš, nebo máš pocit, že svobodné myšlení a zdělování svého názoru je špatné?

LordSnape
LordSnape 19.02.2015 v 17:41

Nemá smysl hrotit tady ceny, to za nás vyřeší trh, o tom žádná. Ale když už knihu prodávám, byl bych pro, aby se přidala aspoň nějak. Kolikrát je rozhodující nakladatel, překladatel i rok vydání, protože někteří, jako já, shánějí jen určitá vydání v určitém překladu a o tom je právě ta databáze, ne. Ten zbytek ať vezme třeba čert.

Ad obálky: Z vlastní zkušenosti mohu říct, že i ty staré svazky (třeba dvacátá a třicátá léta), vždy po nějaké době dohledám, protože i ty přiblblé antikvariáty, jak tu podotknul kolega tenax, je skenují. Procentuelně je to kolem 90%, tak mi tady netvrďte, že se to dohledat nedá. Existuje i vyhledávač muj-antikvariat.cz, kde je úplná líheň pěkných obálek u starých knih...

Ve výsledku jsou ale na tom biti právě moderátoři a pak i my, co tu chodíme a klikáme jak hovádka při doplňování údajů, které lze vygooglit za 30 sekund. Jooo, když je tady soutěž, to se hned vyšichni mohou přetrhnout. :-)

Text příspěvku byl upraven 19.02.15 v 17:46

reader.007
reader.007 19.02.2015 v 17:44

Marthas: křesťani mi obyčejně nijak neimponují, ale někdy těmi svými hláškami udeří hřebíček přímo na hlavičku, takže když dovolíš, cituji: "Nesuďte abyste nebyli souzeni"



Vložit příspěvek