Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


reader.007
reader.007 30.04.2015 v 18:19

možná že se tam najdou chyby, ale podle nakladatele a obálky bych řekla že zrovna v tomto případě neblafují

Text příspěvku byl upraven 30.04.15 v 18:20

tenax
tenax 30.04.2015 v 18:35

notburga - Já jsem zase vyhrabal, že s tímto počtem stránek (460) to Otto vydal r. 1895, vydání další (1899, 1902) byly v úpravě pro mládež a měly 190 stránek. Takže pokud v knize není vevázáno něco dalšího (některá vydání byla v sešitech), tak bych sázel na 1895, což bylo 1. vydání vůbec.

pobijecmuch
pobijecmuch 30.04.2015 v 18:58

Já zase našel v NTK, že součástí knihy Cesta kolem světa 1893-94 (Josef Kořenský) z roku 1896 je Tichý oceán. Atlantický oceán, Ostrovy Havajské, Amerika a Žaponsko. Vydal J.Otto a má to 460 stran. Potom v roce 1899 to vyšlo samostatně o 190 stran. A je to prý vzácný tisk, kterým vám půjčí jen do badatelny. :-)

Text příspěvku byl upraven 30.04.15 v 19:00

nightlybird
nightlybird 01.05.2015 v 16:16

Částečně mimo téma : Jak ve wikipedii, tak i v katalozích NK se vyskytují chyby - je to dáno tím, že obojí vytvářejí lidé a ti jsou, jak známo, omylní. Takže je třeba brát informace z těchto zdrojů trochu s rezervou a nadhledem (ne vždy je možné informaci ověřit ještě z jiného zdroje).
Kvalitní informace jsou dohledatelné v zavedených encyklopediích, ať už naše Ottova nebo Britannica - pro naše použití však mnoho prostoru neposkytují.
Ono obecně je na internetu doslova kvantum informací, ne vždy jsou ale pravdivé a ne vždy je snadné je v té záplavě často balastu objevit. Chápu, že ne každý má na to jednak čas a jednak patřičné grify - a taky notnou dávku štěstí (a v neposlední řadě chuť hledat a objevovat nepoznané).

reader.007
reader.007 01.05.2015 v 21:57

nightlybird: a právě proto bych zde vložila prakticky jakýkoliv z nalezených dat, třeba to tenaxovo první vydání. Koneckonců údaje zde uvedené taky nejsou vždy exaktní, jak se o tom přesvědčuje dnes a denně každý kdo tu nějaké úpravy provádí

notburga
notburga 05.05.2015 v 08:44

Díky moc všem :) V hledání na netu se mám ještě co učit, ta kniha, kterou jsem vložila by podle různých fotografií z antikvariátů mělo být to úplně první vydání, takž doplním :) V dalších zkrácených vydáních se pokusím zorinetovat, až na to někde narazím :) Ovšem už jsem mockrát viděla samostatně v prodeji třeba jen jeden za sešitů z Cesty kolem světa apod. Asi prodávání knih po kouskách :) A pak zjišťuju, co mám vlastně před sebou :)

Rok vydání tedy také podporuji jako povinný údaj a až zas narazím na podobnou perlu, přijdu si pro poradu. Pěkný den všem :)


Azizi
Azizi 07.05.2015 v 19:19

Plútarchos: Oblíbané knihy na titulke sú asi najzobrazovanejšie knihy, aspoň myslím. To poradie by celkom sedelo http://www.databazeknih.cz/knihy

pobijecmuch
pobijecmuch 07.05.2015 v 19:25

Azizi - už jsem to Plútarchos napsal, že tady existuje taková klikací hra ......

pobijecmuch
pobijecmuch 13.05.2015 v 16:32

Tak jsem si ještě tento víkend pochvalně mručel, že to nové vkládání knih je výborná věc. Sám jsem pocítil, že je tu najednou méně nově vložených "hloupostí" a tím méně oprav. Ale skutečnost je asi jiná. Dnes vidím, že jedna čtenářka sem opět vkládá knihy podle nějakého seznamu - edičního plánu už na rok 2016 nebo 2017. Bez data vydání, bez ISBN, bez obálky a kdoví zda jsou knihy už přeloženy.
Prostě všechno se dá obejít i ty povinné rubriky. Do vydavatelství se "šoupne" - neznámý a do roku vydání čtyři nuly a systém to spolkne jak malinu.
Jak píše jinde uživatelka Koka - prostě došlo k "prolomení Danielsonových dekretů".
Prosím všechny, nedělejme z tohoto jedinečného a vynikajícího webu smetiště. Buďme trochu na úrovni !

tenax
tenax 13.05.2015 v 17:17

pobijecmuch - Opět souhlas, jenže ti, kterým je to určeno, bohužel asi tyto diskuze nečtou. Za většinou nesmyslů, které na DK jsou, stojí dvě kategorie uživatelů - nadšené fanynky a bazaristi. Bazar je jistě skvělá a užitečná služba, kterou by nebylo dobré rušit nebo nějak omezovat, ale zejména někteří prodávající vkládají takové nesmysly, že to volá po trestu. Než jsou takové věci vymazány, trvá to tak dlouho, že mám trochu konspirační dojem, jako by to byl úmysl, že se ponechává časový polštář, aby se kšefty uskutečnily. Včera vložené časopisy Nový obzor visí v bazaru i přes upozornění dál i dneska (co kdyby si je někdo koupil), Alan Wake a dnešní vklady v němčině tady taky asi ještě nějakou dobu zůstanou. Nezbývá než rezignovat nebo dál bojovat s větrnými mlýny, každý podle svého naturelu. Já osobně se začínám pomalu přiklánět k první variantě, ale ještě to úplně nevzdávám.

LordSnape
LordSnape 13.05.2015 v 18:06

Bohužel se to nehýbe a když už, tak špatným směrem... :-(

notburga
notburga 13.05.2015 v 18:28

Napadá mě jedině řešit tyto případy individuálně s upozorněním do pošty od administrátora webu a dočasným pozastavením možnosti vkládání. Jeden čas jsem působila na jistém webu pro ženy a tam se totéž dělo při vkládání fotografií. Fotografie jednoho psa z padesáti úhlů, přefocené obrázky, jen aby se nahonily body. Brrr, z promazávání jsem měla často mžitky před očima...

Samozřejmě se našlo několik kousků, které vykřikovaly cosi o totalitě a následně nás opustily. Ne, že by to vadilo ;)

rafej
rafej 13.05.2015 v 19:47

Napadlo mě jedině, jak trochu umírnit bazaristy, ale mohlo by to ovlivnit i normální uživatele.

Po vložení nové knihy udělat ochranné období (v řádu hodin nebo dní), kdy by ke knize nešlo zakládat nové nabídky v bazaru. Ochranná lhůta by vypršela buď po stanovené době nebo pokud by ji administrátor/editor označil za schválenou. Myslíte, že by to šlo nebo tímhle směrem radši nejít?

Jinak jedině asi vytvořit administrační skripty na automatické vyhledávání problematických záznamů, které by se označily za pochybné a pak by je musely schválit administrátoři / editoři obsahu, aby se zobrazovaly na webu.
Pochybné by mohly být třeba data vydání před rokem 1900 (tam by spadlo i to 0000) a taky do budoucnosti, anonymní autoři či neznámé nakladatelství.

notburga
notburga 14.05.2015 v 23:19

Mám dotaz- dávám to sem, jinak nevím :)
Je možnost vymazat nebo přesunout příspěvky pod knihou s do očí bijícími spoilery?
Jde mi o toto: http://www.databazeknih.cz/knihy/modry-ptak-21429
Vyzradil vyvrcholení knihy v jedné větě, no tedy.... Já si to náhodou přečíst předem, tak budu asi pěkně dlouho naštvaná.

elfos
elfos 15.05.2015 v 00:01

Podobné příspěvky stačí nahlásit v chybách, vzkazem nebo v úpravách knihy, moderátoři je přesunou.

notburga
notburga 15.05.2015 v 07:19

elfos: Tak moc děkuji :) Koukám, že už je hotovo a příště vyberu správnou diskuzi. Jako chybu by mě to hlásit nenapadlo, ale vlastně to dává smysl :)

pobijecmuch
pobijecmuch 21.05.2015 v 16:06

Od nasazení testovací upravení vkládání nových knih se nám tu rozmohla jedna neřest. Jde zejména o mladé slečny, čtenářky, které se snaží nějak obejít tento nový systém. Jde o problém, který se tu objevuje skoro denně a zbytečně to zaneřádí tuto DK. Slečny si u pokračování knih v sériích, které nejsou dosud vydány a nejsou v ani v plánu vydavatelů vymyslely následující kličku.
Název knihy volně přeloží z originálu (dokonce i anotaci), vymyslí si datum vydání v ČR(SK), přidají českého vydavatele, který vydal předešlé díly v sérii, hodí k tomu většinou ISBN z originálu (většinou anglické) a přihodí anglickou obálku a šup s tím na DK. Systém má všechny potřebné informace a kniha najednou figuruje v právě přidaných knihách.
Že už kniha třeba v Česku ani nevyjde, to nikoho nezajímá, hlavně, že jsem ji na DK mrskla, protože jsem ji četla v originálu, nebo amatérsky přeložené.
Takto se zaneřádí celá databáze a je šuma fuk, že se přidává práce moderátorům a pár blbcům, kteří na takové chyby narážejí.
Nevím jak proti takovým uživatelkám bojovat, nejsem majitel DK, ale něco by se mělo dělat. Je to z jejich strany děláno úmyslně, protože ti lidé jsou nedočkaví, jak malé děcka na vánoce.

Text příspěvku byl upraven 21.05.15 v 16:11

rafej
rafej 21.05.2015 v 16:56

Co třeba detekce zahraničního ISBN? Pokud vím, každá země má v rámci ISBN svůj kód, takže by snad mohlo jít nastavit filtr, který by pustil jen české a slovenské varianty.

Jinak už fakt nevím. Pak už by zbývalo jen tvrdě blokovat provinilce.

tenax
tenax 21.05.2015 v 17:29

Rafej - to by asi bylo bohužel těžko proveditelné. Jednak ISBN není povinný údaj, do r. 1989 se u nás ani nepoužívalo, druhak v češtině nebo slovenštině jsou i knihy vydávané v zahraničí (samizdaty, Halequin apod.), které sice nemají naše ISBN, ale přesto sem patří, třeťak ti/ty hyperaktivní si najdou zase jinou obezličku (třeba budou vymýšlet fiktivní ISBN. A protože každý den je vloženo víc jak sto knih, těžko chtít po moderátorech, aby každé zvlášť ověřovali.
Blokování provinilců se mi taky zdá být problematické. U jasných trollů jistě, ale kdo bude hodnotit, kde se jedná o úmysl a kde jde jen o obyčejnou lidskou blbost, za kterou ten vkladatel/ka vlastně ani nemůže :-)?
Obávám se, že nezbyde než dál bojovat s větrnými mlýny, hlídat, upozorňovat a mazat.

eraserhead
eraserhead 21.05.2015 v 18:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pobijecmuch
pobijecmuch 21.05.2015 v 20:53

Přidávání knih by mělo být za odměnu, nebo by se měl nově registrovaný v DK k tomu vypracovat, např. získáním xxxx bodů za provedení oprav, doplnění obálek, atd. Chyb je tady strašně moc - stačí si otevřít položku "chybí u knih". Prostě k vypracování na určitý stupeň uživatele DK. Určitě by ubylo nepořádku, zejména v bazaru a lidé by se naučili vkládat informace a vážit si své práce.

Plútarchos
Plútarchos 22.05.2015 v 08:34

Zdravím. Já se osobně snažím vždy u právě čtené knihy zkontrolovat, doplnit a případně opravit chyby v údajích knihy. Osobně jsem zatím vkládal pouze jednu knihu (Plútarchos - Hostina sedmi mudrců), takže si nedělám iluze, že jsem neudělal nějakou chybu (kniha nemá ISBN - 1947, obrázek jsem stahoval z internetu, zaměnil jsem vydavatele s edicí atd.). Velmi oceňuji, že zatím všechny knihy jsem zde na DBK našel a případné chyby si komunita opraví. Není to báječné, když čtenáři si tvoří kvalitní databázi knih? Já myslím že to je skvělé! Proto neodrazujme čtenáře od vkládání nových knih a u těch, které čteme, si ověřme, doplňme a případně opravme údaje...

Azizi
Azizi 22.05.2015 v 11:19

Taktiež plne súhlasím s Plútarchom.

Pretože sa obávam, že niekoho by to mohlo od pridávania kníh odradiť úplne. Pridám sem svoju vlastnú skúsenosť. Kedysi, keď som ešte o DK nevedela, registrovala som sa na inú databázu kníh a najviac som sa tešila z toho, že tam hneď povkladám mnou čítané/vlastnené knihy. No potom som si všimla pravidlo, že knihy sa zobrazia až po schválení moderátorom. Čiže ja ich tam vložím a miesto aby som si ich hneď mohla prezrieť a tešiť sa z nich, pridať si ich do zoznamu, tak musím čakať možno aj deň - dva. Tak ma to odradilo, že som tam nakoniec žiadnu knihu nevložila a prestala som tam chodiť. Viem, že o schvaľovaní tu nikto nepísal. Je to iba taký príklad, ako na niekoho podobné opatrenia môžu pôsobiť.

pobijecmuch
pobijecmuch 22.05.2015 v 11:24

No, kdyby měl každý přidávat knihy, tak jako dnes byla přidána kniha - Japonské továrny na smrt, tak to by se moderátoři brzo zbláznili.

pobijecmuch
pobijecmuch 22.05.2015 v 11:44

Ať se uživatelé sami podívají na vzor, jak nevkládat knihy.

Text příspěvku byl upraven 22.05.15 v 11:45



Vložit příspěvek