333 & Čtení se strýčkem Míšou na Radio1

DISKUZE » Volná diskuze


Pink Martini
Pink Martini 03.08.2013 v 16:27

Možná jsem to já pochopila špatně, v pořádku. Přihazuji nový kousek na hádání:

(Stále mrazivé a smutné.)

Za oknem nebyla ani cesta, ani hřbitov, ani zahrada. Běsnila tam vánice, vzduch byl zamžený sněhem. Vypadalo to, jako by ho bouře zpozorovala a vědouc, jak je strašná, radovala se z dojmu, jakým na něho působí. Hvízdala a skučela a všemožně se snažila upoutat jeho pozornost. Z nebe, vlna za vlnou, snášela se na zem v nekonečných smotcích bílá tkanina a ovíjela ji v pohřebním závoji. Vánice byla sama na světě, neměla soupeře.

Když Jura slezl z okna, prvním jeho přáním bylo obléknout se, běžet ven a něco podniknout. Hned ho děsila představa, že klášterní zelí zavěje sníh a že je nedostanou ze země, hned zas, že sníh tam venku zavalí matku, a ona nebude s to se proti tomu bránit, že se propadne ještě hloub a dál od něho.

Zase to skončilo slzami. Probudil se strýc, vyprávěl mu o Kristovi a utěšoval ho, ale pak zíval, přistupoval k oknu a přemýšlel. Začali se oblékat. Už svítalo.

nightlybird
nightlybird 03.08.2013 v 16:34

Pokud tady budou padat takové těžké kusy, budu muset asi shánět doktora a moje MUDr. Doris má dovču, pokud je vůbec živá, když v té Hurgrádě padaj lidi jak mouchy.

pajunček
pajunček 03.08.2013 v 16:42

Jako první impuls (bez rozumového zdůvodnění) mě napadlo Nabarvené ptáče, ale v nightlybirdově nápovědě ho nevidím, tak asi ne....

Text příspěvku byl upraven 03.08.13 v 16:42

Pink Martini
Pink Martini 03.08.2013 v 16:50

Není to zatím ono, ale druhý pokus bude určitě blíž :)
Jinak, před tak famózními nápovědami musím smeknout. To je nálož té nejlepší čtenářské šlehačky..

Koka
Koka 03.08.2013 v 18:17

Doktor Živago od Borise Pasternaka.

Pink Martini
Pink Martini 03.08.2013 v 18:39

Samozřejmě, je to Živago. Čekáme na další chod od madame Koky.


Koka
Koka 03.08.2013 v 18:56

Mé účinkování v hádankářské soutěži je v ohrožení, neboť mé oblíbené autory použili už jiní, v tomto i v jiných vláknech, a tak v tom lítám a nevím, co bych ještě nabídla.
Zkusím toto:

Když si na to Gwen vzpomněla, musela se usmát. Tolik věcí se jí na Vernonovi líbilo. Byl energický a živý; byl schopen silných citů; jak ho něco zajímalo, činně se do toho pustil. I ty jeho chyby - urážlivé manýry, nafoukanost - byly nějak mužské a zajímavé. Dokázal být něžný a taky se tak při milování choval, a přitom na vášeň odpovídal vášní, což Gwen už poznala. Ze všech mužů, s nimiž se kdy setkala, nebyl ani jeden, se kterým by měla dítě raději než s Vernonem Demerestem. To pomyšlení bylo hořkosladké.

pajunček
pajunček 03.08.2013 v 20:13

Podle jmen hlavních hrdinů tipuji Letiště Arthura Haileyho.

Koka
Koka 03.08.2013 v 20:28

Pajunček, trefa, přistání se zdařilo.
Další let, prosím!

pajunček
pajunček 03.08.2013 v 23:05

Tentokrát zase něco z úplně jiného soudku:

Nastala neděle, kdy se měl národ opět jednomyslně projevit. Noviny psaly o nadšení, s jakým se chystají k urnám dělníci, rolníci i pracující inteligence, mládežníci i obyvatelé domovů důchodců. Také v sušických kasárnách už od budíčku vládlo ono radostné ovzduší a předepsané jásání probíhalo přesně podle plánu. Tu hrála harmonika, tam někdo zadrnkal na mandolínu a jinde vystrčili z okna heslo, že jdeme volit ty nejlepší z nejlepších.

HTO
HTO 03.08.2013 v 23:39

„Za buržoazní republiky byl takový teror, že když někdo vykřikl ,Ať žije Sovětský svaz!', mohl za to dostat až tři měsíce vězení! Naproti tomu dnes voláme při Prvních májích a jiných příležitostech ,Ať žije Sovětský svaz!' všichni a často celé hodiny. Mohu odpovědně prohlásit, soudruzi, že mi není znám případ, že by za takovýto pokřik byl někdo zatčen a uvězněn!“

Koka
Koka 03.08.2013 v 23:59

Mohli by to být Černí baroni od Švandrlíka. Ta Sušice mi to nějak napovídá.

nightlybird
nightlybird 04.08.2013 v 00:45

Koka - ne mohli. Jsou!
Druhá ukázka od HTO je totéž z proslovu kpt.Ořecha (pokud se nepletu).
So play!

pajunček
pajunček 04.08.2013 v 09:01

I když to není třeba (nightlybirdovo slovo je zde zákon), potvrzuji správnost odpovědi Koky.

Koka
Koka 04.08.2013 v 09:17

Doplňte slova básně, podle nich vyhledejte v DK název knihy a uveďte autora:

Chcem sa z teba napiť
Šaty odhoď preč
Čo má byť sa stane
Tak cez moje dlane
Ako čistý prameň teč

Ak ťa ešte trápi
smútok z rozchodov
Ono sa to poddá
Ty si predsa .....
..............................

(až do večera nejsem přítomna, nemohu dávat nápovědy ani odsouhlasit výsledek, ale věřím, že se trefíte tak spolehlivě, že moje nepřítomnost nebude důvodem, aby se to tady zadrhlo :-)

Athena
Athena 04.08.2013 v 09:28

....voda, čo ma drží nad vodou
Okamžitě jsem si stejnojmenou písničku začala pobrukovat :D.
Napsal ji Jozef Urban a najdeme ji v knížce Voda, čo nás drží nad vodou.

Koka
Koka 04.08.2013 v 20:23

Athena, skvělé!
Prosím, jsi na řadě.

Athena
Athena 05.08.2013 v 08:00

Jsem zvědavá, jak si poradíte s touto ukázkou:

„Co je v té skříňce?“
„Bolest.“
Cítil silnější brnění v ruce a pevně stiskl rty. Copak je tohle nějaká zkouška? Podivoval se. Brnění přešlo v svědění. Stařena pronesla: „Slyšel jsi o zvířatech, která si uhryzávají nohu, aby se dostala z pasti? Tak se chová zvíře. Člověk v pasti zůstane, bolest vydrží, předstírá smrt, aby mohl lovce zabít a odstranit hrozbu svého druhu.“
Svědění přerostlo ve slabé pálení „Proč to děláte?“ chtěl vědět.
„Abych zjistila, zda jsi skutečný člověk. A mlč!“
Když v druhé ruce pálivý pocit zesílil, Paul sevřel levou dlaň. Pálení zesilovalo jen zvolna: teplo a teplo… a ještě větší teplo. Cítil, jak se mu nehty levé ruky zatínají do kůže dlaně. Pokusil se zahýbat prsty pálící ruky, ale nedokázal jimi ani pohnout.
„Pálí to“ zašeptal.
„Mlč!“

nightlybird
nightlybird 05.08.2013 v 14:26

Ukázka mi připomněla jednoho spolužáka. Stavěl modely letadel, vydával ručně psaný SF časopis - což u maníka s excentickým jménem Herbert J. nebylo nic překvapujícího - a vůbec to byl exot. Chodil jsem si k němu půjčovat Troskovy knížky a přestože od té doby navršila zrníčka času pěknou hromadu, dodnes si pamatuji jeho babičku. Byla přívětivá asi tak, jako ta v ukázce. Jinak z ukázky plyne ponaučení - nestrkej pracku do ďoury, když nevíš , co tě tam očekává.
Jak vidíte, aspoň na něco jsem si vzpomněl.

Text příspěvku byl upraven 05.08.13 v 14:28

knedlik
knedlik 05.08.2013 v 15:44

Není to Kingova Misery? :-)

nightlybird
nightlybird 05.08.2013 v 16:33

knedlík - zní to sice kingovsky, jsem ale přesvědčen, že to King není. Nevím proč,vybavuje se mi jako asociace popěvek z Tolstého Aelity a představa Lojzíka Musilovic ve spojení s jakousi multikulti. Je ale fakt, že to může být tím vedrem a pravdu máš ty. Vedro nebo harko, jdu vraždit na zahradu ty plazivé hnusy.

knedlik
knedlik 05.08.2013 v 16:43

Já jsem tipovala dle té stařeny, těch drastických řečí, (to že se v ukázce hovoří o prstech mi evokovalo mimoděk spisovatele, ale to neberu jako relevantní vodítko) a hlavní hrdina je Paul. A taky mi to zní tak nějak kingovsky. Co mě mate je ten úvodní dialog, ten si nevybavuji a nějak mi k tomu nevím proč nesedí... ("Co je v té skříňce?" "Bolest.")

HTO
HTO 05.08.2013 v 16:48

Duna.

nightlybird
nightlybird 05.08.2013 v 16:57

V správné knížce hned zkraje, str. cca 16 - bolest je zkouška.

HTO
HTO 05.08.2013 v 17:00

V mém vydání je začátek té scény i na obálce, takže to bylo lehké. „U tvé krční tepny držím gom džabbár.“ Dám sem teď něco lehkého, protože teď nevím, jakou dětskou knížku zvolit.

Text příspěvku byl upraven 05.08.13 v 17:05



Vložit příspěvek