333 & Čtení se strýčkem Míšou na Radio1

DISKUZE » Volná diskuze


RADOST
RADOST 10.08.2013 v 08:46

Domnívám se, že je to od Amálie Kutinové - Gabra a Málinka, snad díl Gabra a Málinka v Praze.

Text příspěvku byl upraven 10.08.13 v 08:48

nightlybird
nightlybird 10.08.2013 v 09:55

Aby to mělo spád - RADOST se může opět veselit - v zastoupení přítele HTO potvrzuji.
Ano, je to Gabra a Málinka v Praze paní Kuzilové.
RADOST - do toho. Tedy do nás.

RADOST
RADOST 10.08.2013 v 10:04

Tak se veselím a zároveň vzpomínám na svou maminku, Gabra a Málinka byly její "srdcovky".
Servíruji vám tuto ukázku - určitě ji slupnete jako jednohubku a ihned se objeví správná odpověď :

Při vzdálenějším okraji jeho zahrádky stála skupina mužů. Všechno lidé z vesnice a uprostřed nich náčelník policie. Přišli si pro mě, usoudil Huttunen a jako blesk se vrhl ke schodům. Jak vědrem zavadil o veřeje, vyděsil se, že zvuk bylo slyšet až ven. Zvedl padací dvířka a vklouzl s vědrem v náručí k turbíně. V téže chvíli se rozletěly dveře a muži vešli do mlýna.

nightlybird
nightlybird 10.08.2013 v 12:01

Ukázka vyvolala absurdní asociace, je to takové pele-mele - napadlo mne třeba, že gunar je v jakémsi jazyce houser, asi je to blbost. Finsky je ale houser gander a to mne asi mate. A nakonec se mi v koutku mysli mihl jakýsi... že by Japonec štvaný vlky v parnu, pomalu abych myslel na cvokárnu.
No jak mám hádat, když se mi to takhle v makovici mele a působí to na mne trochu nevesele.

RADOST
RADOST 10.08.2013 v 12:39

Tak už jste slupli nejen tu jednohubku, ale i oběd a vydatnou nápovědu nightlybirda a stále nic? Tentokrát autor nepíše ani o liškách, zajíci či dámě, chystající jed pro šťastné muže i sebevrahy na výletě. I v jeho zemi je parné léto, tak proč o něm nenapsat,že?

Koka
Koka 10.08.2013 v 12:48

Ty nápovědy jsou už tak polopatické, že nemohu nenapsat:
Paasillina: Vlčí léto laponského mlynáře.


RADOST
RADOST 10.08.2013 v 12:55

Samozřejmě, Koka má pravdu. Snad taková obsáhlá nápověda přiláká další čtenáře. Já mám jeho knihy velmi ráda.
A teď prosím zas něco od tvých oblíbenců, Koko.

Koka
Koka 10.08.2013 v 13:12

Tak tedy něco z mojí momentálně nejoblíbenější, ale jen málokdo to pozná, tak zas budu muset být ve střehu a navigovat, napovídat. Je léto, zatím je světlo, ale doufám, že to bude uhodnuto dřív, než přijde noc.

Stojí zde několik desítek rodinných domků, většinou středně velikých a navržených bezduchými architekty nebo inženýry: je divné, že máme tak malé požadavky na ty, kdo dodávají našemu prostředí tvářnost. Jsou zde také tři řadové domy o šesti bytech a několik hezkých dřevěných domků z první poloviny dvacátého století, nejstarší je devadesát osm let starý, postavený roku 1903 a už tak zvetšelý, že když kolem něj jedou velká auta, snižují rychlost na minimum. Největší budovy mají jatky, Mlékárenské středisko, Nákupní družstvo a Pletárna. Žádná z nich není krásná, ale máme zde zato pěkné malé molo do moře, které bylo vybudováno před padesáti lety. Nikdy k němu nepřiplouvají lodě ani čluny, ale je radost čurat z mola do moře, čůrek vydává při dopadu na vodu laškovný zvuk.

Viki9
Viki9 10.08.2013 v 13:59

...tak koukám, že se nám tu nápovědy pěkně rozmáhají.....už nejenom náš Prachopernatý lovec, ale už i vy, Má paní?.....taková nápověda přímo v zadání :-) ....to nám tak málo věříte?

Koka
Koka 10.08.2013 v 14:02

Když ono tu knihu - dle údajů v DK - se vícero lidí terpve chystá číst, než že by ji už četlo. Ale 92% ohodnocení její kvality snad mluví za všechno. Akorát že nechápu, který necita jí ubral těch 8 %.
Tak, Viki9 nebo kdokoliv jiný, prosím, sem s tou odpovědí, ať se pohneme dál.

Viki9
Viki9 10.08.2013 v 14:14

...když je netrklo to čůrání z mola, tak to nebudem zdržovat - Letní světlo, a pak přijde noc od Stefánssona

Koka
Koka 10.08.2013 v 14:17

Nebyla to zrovna ukázka moc typická pro styl a obsah této knihy, už jsem si připravovala různé sofistikované nápovědy, ale nebylo zapotřebí.
Všem, které ten citovaný úryvek nepřilákal k přečtení té knihy islandského autora, vzkazuji: zkuste to, je to krása!

Viki9
Viki9 10.08.2013 v 14:24

myslím, že té nápovědy hned při zadání bylo dost a dost :-D....z těch slov by se dal složit celý název .... to naše Pernaté lordstvo má jiné nápovědi - vždy se snažím uhodnout dříve, než si přisolí, neb pak mám v hlavě takový guláš, že nevím která bije.......

Koka
Koka 10.08.2013 v 14:29

Na tak krásné nápovědy, jaké dává nightlybird, jednoduše nemám.
Prosím další úryvek, a teď nejdřív bez nápověd.

Viki9
Viki9 10.08.2013 v 14:35

nevynechám jména a tak bude hned jasno, ale o kterou konkrétní knihu z celé zdařilé serie se jedná?

John sice vyřídil ostatním, že by kapitán Flint rád něco k jídlu, ale hned na to dočista zapoměli. Po tom všem, co se dověděli od Billa a co učinili své velké rozhodnutí, nemohl teď ani Roger myslet na něco takového, jako je oběd.
"A už v tom lítáme," řekla vesele Nancy, když se všichni nahrnuli do jídelny a Bill se překvapeně rozhlížel, protože neviděl ani jednoho důstojníka. "Já věděla, že mu to nebude stačit, takhle se plácat kolem Anglie. Třikrát hurá Krištofu Kolumbovi!"

Text příspěvku byl upraven 10.08.13 v 14:36

nightlybird
nightlybird 10.08.2013 v 14:35

Viki9 - omlouvám se, pokud tě trochu matu. Ty reakce/nereakce jsou dány mojí leností, snad zbytky vrozené hravosti a současně snahou dát příležitost i jiným čtenářům. Bylo by nudné, kdyby se tady dookola točilo 5 či šest nicků. A byla by to i škoda. Ta hra je zábavná nejen jako procvičení paměti, ale současně slouží i jako rozšíření čtenářských obzorů, neníliš pravda?

Viki9
Viki9 10.08.2013 v 14:37

Ó naopak, tvé nápovědi jsou velmi inspirativní a tvé ušlechtilé pohnutky zjevné :-D

Viki9
Viki9 10.08.2013 v 14:39

..zrovna teď zápasím na vedlejším vlákně s tím vykuchaným volem.....tam by nápověda bodla....:-)

HTO
HTO 10.08.2013 v 17:02

RADOSTi, smekám klobouk za uhodnutí Gabry a Málinky!

nightlybird
nightlybird 10.08.2013 v 17:58

Jaksi jsme ale zamluvili ukázku - tady se měli mladší čtenáři jen rojit, z té série určitě nějakou většina v mládí četla.
Ukázka se sice tváří záhadně, obsahuje ale řadu jmen, nevzpomínáte si třeba na kapitána Flinta, to je docela povedený pták.
Já si taky teď vzpomněl :"Tři pernody pro Artura a bez vody!" - ale zase nevím, z čeho to je.

HTO
HTO 10.08.2013 v 18:06

Arthura Ransoma poznám, ale knihu ne, neboť jsem četl jen Trosečníky z Vlaštovky.

Viki9
Viki9 10.08.2013 v 18:30

....Barde větříš ve správném směru...v té ukázce je skrytá i nápověda, o který díl by se mohlo jednat.....co já vím (nečetl jsem tedy úplně všechny Vlašťovky), tak na moře, mimo Anglii, vypluli jen dvakrát a tentokrát chtěli :-D

Viki9
Viki9 10.08.2013 v 18:35

.....ty Athénin souputníku, deset minut mi to dalo, než jsem v tvé nápovědi našel ta správná klíčová slova :-D...a to jsem zadavatel ukázky - chudáci ostatní :-DDD

Text příspěvku byl upraven 10.08.13 v 18:35

kní
kní 10.08.2013 v 18:41

Petr Kachna?

Viki9
Viki9 10.08.2013 v 18:48

...výborně ctěná Zakladatelko tohoto vlákna
veslo je vaše.....



Vložit příspěvek