333 & Čtení se strýčkem Míšou na Radio1

DISKUZE » Volná diskuze


Koka
Koka 18.09.2013 v 11:56

Amélie Nothomb: Životopis hladu

tyzik.cejka
tyzik.cejka 18.09.2013 v 11:57

po hodině se to probralo

RADOST
RADOST 18.09.2013 v 14:57

Koka to určila správně, dávám jí slovo. A omlouvám se za zpoždění, musela jsem náhle odejít z domu.

Koka
Koka 18.09.2013 v 15:07

RADOST mě tou ukázkou o hladovění inspirovala k tomuto úryvku:

Slíbila jsem Vlkovi, že mu splním malou prosbu, i když mi odmítl říct předem, co to bude. Samozřejmě, měli jsme přece výročí a to všechno… celý rok a půl spolu. A on taky splnil slib, že se dnes nebudeme hádat, že nebudeme mluvit o nepříjemných věcech a že se mě nebude ptát na otázky, na něž neumím odpovědět.
Dala jsem mu tu splněnou prosbu darem, ale kromě toho jsem mu k večeři uvařila jeho oblíbené jídlo a k tomu jsem udělala svou specialitu, tuňákovou roládu. Celý rok jsem se sice snažila Vlkovi podstrojovat i jiná moje oblíbená jídla, desítky různých jídel z kysaného zelí, chalvu, křenovou omáčku a další estonské vzpomínky na dětství, ale Vlk je nedovedl ocenit, ani je pořádně neochutnal. On sám se zase snažil naučit mě jíst točeňák a párky s hořčicí, jenže turkuská hořčice s příměsí jablek nemohla nahradit pálivou estonskou. Jednu dobu plnil ledničku jen točeným salámem, protože si myslel, že mě tím přinutí zvyknout si na tu myšlenku a chuť, ale já jsem tehdy úplně odmítala jíst. Tuňáková roláda byla kompromis – pro mě něco, co ráda uvařím, pro Vlka něco, co rád sní.

Agi
Agi 18.09.2013 v 23:01

Stalinovy krávy od Oksanen.

Koka
Koka 18.09.2013 v 23:19

Agi, trefa! A teď by to chtělo něco optimističtějšího, než byla ta moje ukázka.


Agi
Agi 19.09.2013 v 06:49

V náš poslední večer v Asriamas jsme dali dohromady veškeré své vybavení a proviant. Měli jsme pětačtyřicet kilo rýže. Víc už jsme jí koupit nemohli, protože vesnici docházely zásoby. Koupili jsme třicet nebo pětatřicet kilo sušených fazolí. Taky jsme měli velký trs zelených banánů a zbytek zásob, které jsme nazhromáždili v posledních dnech: juku, okurky, cibuli a spoustu feferonek, trochu medu vyrobeného z cukrové třtiny, sůl a koření. Sůl se v Asriamas odměřovala jako zlatý prach. Za všechno tohle zboží jsme zaplatili spoustou různych dárků, podle preferencí příjemce.

Karl měl na starosti naše finance a nadělal spoustu chyb. Vyhandloval skoro všetky cívky s rybářským vlascem, takže nám zůstalo jenom pár metrů. Totéž udělal s rybářskými háčky, zbavil se všech kromě tří. Když jsme dorazili do Asriamas, měli jsme s sebou deset zapalovačů. Když jsme odcházeli, zůstal nám jenom jeden, a ten byl pouze z polovičky plný.

/Je to autobiograficko-dobrodružný román zo súčasnosti, prečítalo ho 28 ľudí./

Text příspěvku byl upraven 19.09.13 v 06:51

tyzik.cejka
tyzik.cejka 19.09.2013 v 14:05

to vypadá dobře ale stejně nevím co to je prosím o nápovědu

Agi
Agi 19.09.2013 v 19:25

Dej sa odohráva v juhoamerickej džungli a každý člen štvorčlennej výpravy má inú národnosť.

pajonek
pajonek 19.09.2013 v 19:35

...tady nemohu sloužit, něco jsem četl a dost se to podobalo nápovědě....
------ Ztracen v džungli

Agi
Agi 19.09.2013 v 20:19

Perfektné, zas si uhádol. Autor Yossi Ghinsberg.

pajonek
pajonek 19.09.2013 v 20:27

..poprosím o nahození někoho jiného.. zase nebudu prakticky dva dny na netu
žolík je tady !!!!

Lensiiee
Lensiiee 20.09.2013 v 10:09

Mečířský mistr Hanuš Kalenda byl, jak už mohl Lukáš zpozorovat při předběžném průzkumu, velice obezřetný muž. Nejen v přízemí, ale i v prvním patře měl okna opatřena tepanými mřížemi. Tudy se do domu nedalo vniknout. Ale do každého hradu se dá dostat. A Kalendův dům nebyl navíc žádný hrad.
Lukáš mohl vylézt přímo po zdi jeho domu, ale nechtěl budit pozornost. K výstupu, nikoliv z ulice, ale z druhé strany, si vybral až třetí dům od toho, do kterého se hodlal vloupat. Děkoval za šindele, které byly na Kalendově, ale i sousedních střechách, protože sláma doškových střech při namrznutí daleko víc klouzala.

Lensiiee
Lensiiee 20.09.2013 v 20:53

Vypadá to složitější než to je. Jedná se o první díl (prozatím) trilogie českého autora historických románů.

Už se tu spolu nějakou dobu pohybujeme a leccos o sobě víme. Není těžké to uhádnout v případě, že jsem to zadávala já. Myslím si, že Koka ( a nejen ona) by mohla dílo i autora lehce odhalit.

Koka
Koka 20.09.2013 v 20:57

Koka by ho mohla odhalit, ale raději to neudělá, jedině výměnou za to, že ty odhalíš mého neuhodnutého "hrdinu" ve vlákně Postava hledá autora :-)

Text příspěvku byl upraven 20.09.13 v 20:58

Koka
Koka 20.09.2013 v 21:14

Tak, dobrá, umluvila jsi mě:
František Niedl: Návrat mistra

Lensiiee
Lensiiee 20.09.2013 v 21:22

Trošku jsem tě mystifikovala, ale nechtěně :-)

Jedná se o Františka Niedla a první díl se jmenuje Platnéř. Moje chyba, špatně podáno, ale je to tvoje, tak nám představ něco hezkého.

Koka
Koka 20.09.2013 v 21:35

No, pravda, z anotací na DK člověk nevyčte, co je první, druhý, třetí díl... Ale - a to fakt nekecám - ten Platnéř se mi nejdřív nabízel, protože má stejně graficky řešenou obálku a vyšel o rok dřív, než Návrat msitra, ale když jsem si 3x zkontrolovala tvou nápovědu, tak to dopadlo, jak to dopadlo. Nic hrozného.

Zato já dám teď něco "pro pamětníky":

„Bylas mou nejlepší žačkou. Psalas velice hezky. Mívala jsem z tvých kompozic radost. Ale tyto poslední …“ cvrnkla do papíru pohrdavě nehtem.
„Vyhledala jsem si správný pravopis nejtěžších slov a dbala jsem na písmo a vnější úpravu a … „
„Mluvím o tom, jaký volíš obsah.“
„Říkala jste, že si můžeme samy vybrat co chceme.“
„Ale chudoba, hladovění a opilství jsou ošklivé věci, které není ani vhodno, ani radno volit za obsah školních úloh. Všichni připouštíme, že tyto věci na světě jsou. Ale to neznamená, že o nich musíme psát.“
„A o čem se má psát?“ Fanynka bezděky promluvila učitelčiným způsobem i tónem.
„Máme se pohroužit do obraznosti a objevovat tam krásu. Spisovatel, jako každý umělec, musí stále jen usilovat o krásu.“
„A co je krása?“
„Nedovedu si představit lepší definici nad Keatsovou: Krása je pravda, pravda je krása.“
Fanynka popadla všechnu svou odvahu do obou rukou a řekla: „Ale ty povídky jsou pravda!“
„Nesmysl!“ vybuchla slečna Gardnerová. Potom se umírnila, ztišila hlas a pokračovala: „Pravdou rozumíme věci jako hvězdy na nebi, slunce vždy znovu vycházející, pravou vznešenost člověka a mateřskou lásku a lásku k vlasti,“ končila podezřele sestupnou řadou.

tyzik.cejka
tyzik.cejka 21.09.2013 v 13:47

nemusím říkat že to nevím ale strašně se mi to líbí

kní
kní 23.09.2013 v 15:49

pamětníci by potřebovali malou nápovědu

tyzik.cejka
tyzik.cejka 23.09.2013 v 15:58

to je pravda

Koka
Koka 23.09.2013 v 21:03

Dlouho jsem tady nebyla, tak se omlouvám za pozdní reakci:
Nápověda: Fanynka z úryvku se jmenuje Fanny Nolan, žije v Brooklynu a ke konci příbehu se pílí dopracuje až k zaměstnání na Manhattanu!

pajonek
pajonek 23.09.2013 v 21:07

knihu jsem nečetl,že by to bylo tohle ?
Milá i smutná knížka, sociálněkritické drama s nádechem sladkobolné nostalgie. Hezký příběh předčasně samostatné (a osamělé) dívky, která se stává ženou v době počínající emancipace amerických žen, dychtících po vzdělání a vlastním výdělku.
Je překvapující, že americká kinematografie ještě nepřinesla remake tohoto krásného příběhu o vášnivé čtenářce Fanynce, která toužila po vzdělání, po lásce, po stromu, který byl důvěrníkem jejího dětství .... V těchto letech právě běží 100 let od doby Fanynčina příběhu, a kniha přesto nepůsobí \"jak z jiné doby\". Doporučuji!
...ale znám film

Koka
Koka 23.09.2013 v 21:12

Kopírovat sem celé komentáře nějakých uživatelů - copak to se dělá? Hodně jsem sázela na AnnuMariuSarah, která tady s námi tuším také hrála a ke knize napsala hezký komentář; žel, neozvala se.
Takže pajonku, souhlasím a to shlédnutí filmu ti závidím, neboť jistě byl hodně americky sladký a happyendový, že?
Ještě prosím plný název a autora (-rku).

pajonek
pajonek 23.09.2013 v 21:15

...to byl jen takový nápad, doufám, že tě to neurazilo...
V Brooklynu roste strom / A Tree Grows in Brooklyn
Betty Smith
...a na oplátku ti posílám link na stažení filmu
http://ulozto.cz/hledej?q=V+Brooklynu+roste+strom+



Vložit příspěvek