Čtení náročnějších knih
Např. knihu "Tak pravil Zarathustra" číst v papírové klasice je o život. Někdo to záhy vzdává protože se v tom topí.
Proto čtu tyto knihy v PDF, nejprve to projedu nahrubo a pak se v tom pitvám až poznám o co vlastně jde. Vyhledám si některá klíčová slova a pak už je orientace v textu a pochopení snadnější. Takže Zarathustru zmáknu během jednoho dne. A rozumím tomu o co kráčí.
V PDF je třeba dobré rozpitvávat podmínky TF operátorů atp. Hledat jejich POKUTY atp. je zábavné.
Text příspěvku byl upraven 13.09.17 v 12:03
na Tak pravil Zarathustra je nejlepší před četbou požít nějakou halucinogenní drogu. Pak začnou čtenáři ty Nietzschovy duševní pochody dávat smysl.
Přiznám se upřímně, že Nietzscheho jsem se pokusil číst kdysi dávno na papíře a zůstalo jen u pokusu. Nevěřím, že by to v jakékoliv elektronické podobě bylo lepší.
To Jacck...Sledovat duševní pochody není třeba, to je nezáživná beletrie, ale chce to vyhmátnout hlavní myšlenku k čemu autor přišel. A tam než se čtenář v papíru dočte, tak obvykle zhnuseně a otráveně odpadne, protože má zbytečnostmi zavařený mozek a šumí mu v hlavě. A není divu. V PDF verzi je to brnkačka. Nelze v ní ale vychutnat vůni roztočů.
To woodward.... ani nevyzkoušel PDF a hned nevěří. Expert teoretik. Ale PDF nevnucuji a nenutím.
Neříkám, že nevěřím PDF, mám v PDF spoustu knih. Ale nevěřím tomu, že by pro mě byl Nietzsche v PDF stravitelnější než v papírovém vydání.
Tu je někdo vtipálek. Už chybí jen tvrzení, že matematika v modrém obalu se lépe učí než v zeleném...
Neverím na PDF a s Tak pravil Zarathustra som nemal problém.
P.S. ...musí míti ještě chaos ve svém nitru, kdo chce zroditi tančící hvězdu.
Text příspěvku byl upraven 14.09.17 v 18:58
R.E.M.
Matematika se mi nejlépe studovala z knihy v bílém obalu s obrázkama. Myslím, že se to jmenovalo "Počty" a dostali jsme ji v první třídě. :)
a čo je "náročnejší kniha" ?
lebo prečítať také Foucaultovo kyvadlo alebo Moby Dicka "hrubým prebehnutím pdfka, zorientovaním sa v kľúčových termínoch, ich ctrl+f a tak", to by ma celkom aj zaujímalo,)
MonoRozhovor mj. o vztahu náročnější a tzv. oddechové literatury:
https://www.literarky.cz/literatura/252-frantisek-kotleta-hanba-by-mne-fackovala-kdybych-napsal-to-co-petra-hulova?fbclid=IwAR0hzeFJKzmRxMKzbZuND8dANzm-RtyBeWJT0SHjy03gAhL7beyV94poZWs
Text příspěvku byl upraven 03.09.19 v 13:45
https://nazory.aktualne.cz/ktery-cert-nam-nakukal-ze-knihy-jsou-od-toho-aby-se-dobre-ce/r~5f5b880ed8ae11e9ac60ac1f6b220ee8/?fbclid=IwAR1R1Cy8ZDp-6wQGsscyHqc8jQ5aXVDxUuoiofjGMizQgcMger0B8D-f3M0
Jájejí, ano, kdo? Ovšem, je to velmi úspěšný slogan...
Text příspěvku byl upraven 17.09.19 v 08:17
Samozřejmě, že mám odpověď! Byla to ... povinná četba na školách. Divím se, že se začátkem nového školního roku letos nezazněl tradiční dotaz: co přečíst k maturitě, aby to "nebolelo"? Čili, aby byla knížka co nejkratší, nemuselo se nad ní přemýšlet a ještě, aby to nebyla nuda.
:-)
Na tom páně Vizinově jen málo skrytém PR na nový román Jana Němce (na který se moc těším, protože bude typograficky naprosto nádherný - Martin T. Pecina) mě nejvíc baví, že je k němu přifařen rozhovor se slečnou booktuberkou Zelinkovou!
:-)
To jsou paradoxy, pane Vaňku!
Tradiční dotaz možná explicitně nezazněl, ale poslední týden se vyrojily komentáře typu..."Maturitní četba- krátké a čtivé. Na maturitu doporučuji!". Trochu se děsím, až se toto kritérium stane "důležitým" i pro studenty např. medicíny.
A ano, také mne napadlo, koho napadlo, přidat k článku, zrovna tento rozhovor:-)
Text příspěvku byl upraven 17.09.19 v 08:25
Ale povinná četba je přece praktika českého školství snad od Marie Terezie, ne?
Tuhle jsem zas nepoučitelně dělila lidi, nejen čtenáře, do dalších dvou skupin:
ty, co ohledávají hranice ( a za-hranice) přečteného a ty, co chtějí číst to, co je nikdy nezklame. Čili pořád jedno a to samé dokola.
Zas je to o odvaze nechat se (případně) zklamat!
Aneb, dovolit si občas i něco, co si zrovna do rámečku nedáme.
Odvaha věnovat čas něčemu, co se nakonec neukáže být zlatou trefou do portfolia..
.....taky bych chtěl patřit mezi ty - co chtějí číst to, co je nikdy nezklame.
Jenže to bych musel napřed knihu přečíst a potom říci .....to si přečtu, protože to mě nezklame.... vždycky se najde něco, co by sice nemělo, ale zklame....
....a naopak něco co roky neznám, protože to přehlížím se ukáže jako bomba....
Text příspěvku byl upraven 17.09.19 v 10:07
....párky nemám v podstatě rád, ale mám rád knihy ne jedno použití, jedno sežvejknutí, musí bavit...a pokud baví a nic jiného mi nedají je mi úplně u ..... a klidně sežvejknu i podruhé...
Lectore, to s tou povinnou četbou jsem myslela trošku jinak.
Jestliže v někom nebyla vzbuzena láska ke čtení ani těsně před maturitou, bude už asi napořád považovat čtení beletrie za ztrátu času, nebo max. tak prostředek, jak si tzv. vyčistit hlavu. Což je (v proměnlivém znění) další refrén zdejších komentářů.
Mám mezi svými přáteli, lidmi aktivně kulturně žijícími, několik takových, kteří čtou jenom to, co se buď umístí v nějakém Top Ten/Hundred, nebo co doporučí nějaká jemu vyhovující autorita.
Případně jednoho specialistu, který čte pouze reader digesty, čili čtenářské ohlasy včetně citací - opět někoho, komu sami chtějí věřit.
Reklama tenhle postoj shrnuje stručným heslem: "Zasloužíte si jen to nejlepší, co vám vybereme MY!"
Můj přístup, jako staré pozérky, pochopitelně, je přesně opačný. Neobyčejně mě uspokojuje objevit nehledané resp. dát na tip někoho místního, jehož čtenářský vkus vůbec neznám, ale který v komentáři, zahlédnutém třeba na titulní stránce, zmíní něco, co přitáhne moji pozornost.
Komentář paní alekis na její přání nekomentuju, stejně je zavádějící a buď si jím fouká svá bebínka, anebo se snaží vnést konflikt tam, kde žádný předtím nebyl!
:-)
Lectore, máte pravdu, není spravedlivé hodit to takříkajíc jen na maturanty. To bylo ode mne velké zjednodušení. Týká se to i "starších" zdejších čtenářů, kde bych také čekala, že účinnost očkovací látky klesne, vymizí.
Vložit příspěvek