Fantasy pro muže

DISKUZE » Volná diskuze


Gandalff007
Gandalff007 13.09.2016 v 21:35

woodward: Čili záměr je otcem myšlenky :) Bohužel to často tak není. Ale kéž by bylo...

Lector: Já nikoho nenapravuji. Že jsi nepochopil podstatu toho, co jsem měl na mysli, za to já nemohu. A onen pojem samozřejmě chápu, možná lépe než Ty, pouze se mermomocí nedržím základů zkostnatělosti.

woodward
woodward 13.09.2016 v 21:36

nechápu proč by to tak mělo být. záměr otcem myšlenky? zkusil sis to říct nanečisto, než jsi to napsal?

Lector
Lector 13.09.2016 v 21:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Gandalff007
Gandalff007 13.09.2016 v 21:47

woodward: Já mluvím o oné tendenčnosti, která se tam bohužel dost často objevuje. A pokud to člověk nedokáže rozlišit, tak si skutečně může mylně myslet, že je mu servírována čirá realita. Ale dobře, literatura faktu je specifický žánr, který by měl plnit i onu "učebnicovou" roli. Ale... víš jak... tendečnosti se i ten nejbrilantnější člověk, a nemusí to být ani historik, těžko vyhýbá. Ale samozřejmě nezpochybňuji, že ve spoustě případů je to zpracováno v rámci možnosti s přesností 90%+. A to je určitě směr, kterým jít. Pouze tvrdím, že 100% přesnost to není prakticky nikdy.

Lector: Neber si nic osobně. Nikdo nevidíme za všechny rohy, a nikdo neznáme odpovědi na všechny otázky. Dělejme věci tak, jak považujeme za správné. Netřeba se rozčilovat. A obzvlášť ne z takto malicherných příčin.

Ale jsme tady v sekci fantasy. Radši už to tedy dál svým off-topic průjmem zamořovat nebudu :))

woodward
woodward 13.09.2016 v 21:52

pokud čteš tendenční knihy, je to tvoje věc. nicméně, učebnice to nejsou. Učebnice je kniha určená a uzpůsobená k tomu, aby se z ní člověk mohl učit. Když si přečteš Všechny prezidentovy muže, Vítězství v Pacifiku nebo Ve znamení Kon-Tiki, zjistíš, že ty knihy k ničemu takovýmu neslouží, ani k tomu nejsou uzpůsobené. Plácáš hlouposti.

Gandalff007
Gandalff007 13.09.2016 v 22:10

woodward: Takže jsi v podstatě potvrdil podstatu toho, co tvrdím, čili že velmi často to tendenční je. Jistě jsou výjimky, to jsem rovněž předeslal. Čili ve výsledku to nebudu já, kdo plácá hlouposti. Máš o tom bohužel dost zkreslenou představu, což ale chápu, má to tak spousta lidí. Vidí to jako obraz něčeho, co by si přáli, aby to bylo. Takový přístup je však velmi naivní. Bohužel.

Eldar80: Ano, souhlasím s Tebou. Dále se už na tom rozvratu podílet nebudu :)


bamba
bamba 13.09.2016 v 22:11

Kedy je literatúra umenie a najmä kedy už nie je ?

bamba
bamba 13.09.2016 v 22:32

ja som si diskusných príspevkov užila za socíku dosť. A nechýbajú mi.

Ellbereth
Ellbereth 14.09.2016 v 07:53

Že vás to dohadování baví :-D před nějakou dobou jste se shodli, že nebudete škatulkovat a zase to děláte :-D a nekamenujte mě, myslím to jako odlehčení diskuze.

Jinak bych se ráda vrátila k tématu fantasy a sci-fi....trošku nevím, proč někomu vadí označení fantasy za pohádky pro dospělé. Sama mám žánr fantasy nejradši a taky ho s láskou označuji za pohádky. Jak řekl pan Einstein: „Chtete- li aby byly vaše děti chytré čtěte jim pohádky. Chcete - li aby byly ještě chytřejší čtěte jim více pohádek“ anebo „Fantazie je důležitější než vědění.“ Takže proč ne? Pohádky učí co je dobro a zlo, fantasy svým způsobem také, byť je poučení zašmodrchanější a cesta k němu poněkud delší. Mnohem více mi vadí to, že někteří označí všechno fantasy rovnou za blbosti, protože jsou tam skřeti, elfové, kouzelníci a všelijaká magická havěť. Jasné, v tomto žánru se najde mnoho braku, ale ve kterém ne?
A jak tu někdo poznamenal, zda díky fantasy a sci-fi neutíkáme před realitou....řekla bych, že určitě :-D Každý přeci nějak utíkáme. Někdo do přírody, někdo do hospody, někdo do pc hry a někdo knihou. A někdo to střídá :-D Kdo z nás zvládá realitu bez nějaké ventilu? Osobně se mi právě nejlépe relaxuje ve světě fantasy nebo sci-fi a čím více mohu díky dobrému fantasy utéct, tím lépe si odpočinu. Ty nej knihy vás zkrátka pohltí a žijete jiný život, někde jindy, někde jinde.
Navíc má cenu škatulkovat zda se jedná o fantasy, sci-fi či případně horor? Velmi často se to prolíná a nejdůležitější přeci je, jak si to užijete a zda vám to třeba pomůže na věci nazírat z trochu jiného úhlu pohledu. Takže kochejte se jinými světy, hltejte hrdinské příběhy a hlavně a především se bavte :-D

Richie1
Richie1 14.09.2016 v 12:05

Ellbereth: Dobře napsáno, plně souhlasím. :-)

Hadati
Hadati 15.09.2016 v 15:24

Teď jsem zrovna dočetl Metro 2033 a musím říct, že to bylo zajímavé. Je to postapo o společnství lidí, co přežívají v moskevském metru po atomové a biologické válce. U autora se mi líbí, že tam dokonale protáhl i určitou mystiku a jiné věci, takže až do konce knihy přemýšlíte, zda se příběh odvíjí skutečně v našem světě blízké budoucnosti nebo se jedná o nějakou alternativní dimenzi hodně podobnou té naší. Taky jsem se přistihl u toho, že když se tam objevilo nějaké mystérium, tak jsem se snažil uvažovat nad tím, zda má skutečný základ nebo to jsou jen smyšlenky napůl šílených lidí žijících roky pod zemí. Pro mě to bylo něco nového, co jsem v literatuře asi ještě nezažil (alespoň si nic podobného nevybavuji).

nikolac
nikolac 16.09.2016 v 14:22

Ahoj, chci se zeptat zda někdo četl Skleněný trůn 4 a 5 v angličtině? Dekuji

RamonVarga
RamonVarga 18.09.2016 v 13:18

Vyplatí se číst sérii Malaz?

Richie1
Richie1 18.09.2016 v 14:38

Jak komu ...

Insignitka
Insignitka 19.09.2016 v 15:48

Malaz je docela narocne ctivo...

Hadati
Hadati 20.09.2016 v 17:11

Malazská kniha padlých mi byla mnohými doporučena jako nej fantasy cyklus, i když dost náročný a drsný. Vzhledem k jeho délce jsem ještě neměl dost odvahy začít.

RamonVarga
RamonVarga 21.09.2016 v 12:31

Nečetl někdo z Vás sérii Živé lodě od M.Lindholm?

Jass
Jass 21.09.2016 v 15:02

Ne, ale chystám se na to :) (univerzální odpověď na obě předchozí otázky)

Text příspěvku byl upraven 22.09.16 v 19:26

furunkl
furunkl 21.09.2016 v 18:14

Malazská kniha padlých je fenomenální série, ale číst jí je dřina. Ovšem ten zážitek za to stojí.

Aniday
Aniday 21.09.2016 v 18:32

super kniha s vikingskou tématikou?

Jass
Jass 22.09.2016 v 19:26

Aniday: Odpověď na tuhle otázku by mě samotnou dost zajímala :)

nightlybird
nightlybird 22.09.2016 v 22:47

Zkuste zadat v hledání štítek Vikingové - najdete tam řadu knih nejrůznějších žánrů - vyberete si podle libosti.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 22.09.2016 v 23:21

Super kniha s vikingskou tématikou: http://www.databazeknih.cz/knihy/pojidaci-mrtvych-519

Aniday
Aniday 23.09.2016 v 00:25

já se chytla na sérii Uhtred z Bebbanburgu, která je naprosto famózní, ale bohužel od třetího do osmého dílu prakticky nesehnatelná...
to nightlybird: to bylo samozřejmě první, co jsem zkoušela... jelikož si ale knihy nepůjčuji, ale kupuji, ráda si vyslechnu pár tipů...

siena
siena 23.09.2016 v 07:15

Jsem trochu zmatená. Knihy B. Cornwella o Uhtredovi jsou sci-fi a fantasy?



Vložit příspěvek