Fantasy pro muže

DISKUZE » Volná diskuze


anamaria
anamaria 23.09.2016 v 10:31

Vikingská tématika? Co třeba David Gemmell?

Hadati
stickler5309
stickler5309 24.09.2016 v 21:36

Zdravím, prosím poraďte mi nějakou náročnou četbu z žánru: Scifi , Fantasty ( Vesmír , Ufo apod.) Moc děkuju za vaše typy. :))

Daydreamer
Daydreamer 24.09.2016 v 22:10

Tak za mne určitě osmidílná space opera Alastaira Reynoldse Odhalený vesmír.

mhutani
mhutani 25.09.2016 v 07:42

Třeba knihy P. K. Dicka.

http://www.databazeknih.cz/autori/philip-k-dick-488

Smagdon
Smagdon 18.10.2016 v 22:10

Zdravím lidi, poraďte mi prosím nějaké čtivé fantasy... Nevím co si vybrat...


Jass
Jass 18.10.2016 v 23:42

Nechceš to trochu upřesnit, tohle je hrozně obecné... Ale abych to nenechala úplně bez odpovědi, tak mi okamžitě naskočily dvě knihy.
http://www.databazeknih.cz/knihy/kronika-kralovraha-jmeno-vetru-136158
Silnější poctivá fantasy, kde hlavní hrdina má nadání snad na všechno, což ale vůbec nevadí. Vypravěč je sice jen jeden, ale skvělých postav je tu stejně dost (Elodin, Ravi, Auri...).
http://www.databazeknih.cz/knihy/draci-let-2350
Důležité je nenechat se odradit obálkou... Jinak nejlepší fantasy s draky, co jsem kdy četla.

Text příspěvku byl upraven 19.10.16 v 21:15

Smagdon
Smagdon 19.10.2016 v 18:27

Díky, zatím bude stačit... JInak mám rád historické fantasy...

Jass
Jass 19.10.2016 v 21:16

Tak tam by to Jméno větru docela sedělo, není to úplně klasická rytířská středověká fantasy, ale zato krásně řeší jak funguje magie, příběh je vyprávěn skutečně od začátku a ... No, vážně můžu jen doporučit :)

witchersbitch
witchersbitch 23.10.2016 v 21:51

Prosím o tip na knihu. Nečtu fantasy dlouho, ale jako první jsem zhltla zaklínače a prostě od té doby mi nic tak nenadchlo. Hledám něco podobného, klidně dějově jednodušší, nemusí to mít tolik dějových linek.. Hlavně aby byl hlavní hrdina taky takovej borec :-)

četla jsem ještě Rogana - dobré, ale podle mého takové jednoduché a "povrchní"
Alfa a Omega - až moc "červené knihovna"
Tetovaný, Pouštní kopí - moc hrdinů a popisu

ideálně kdyby to byla vícedílná série. Chystám se na meč pravdy, ale viděla jsem kdysi seriál, tak nevím jestli mi to bude ba, když už trochu vim jak to bude (jestli to odpovídá).

Moc díky za rady ;-)

Richie1
Richie1 23.10.2016 v 22:10

witchersbitch: seriál Tajemství pravdy je proti knižní sérii Meč pravdy o dost slabší. Navíc si v seriálu vymýšleli spoustu příhod a dějových linek, které v knihách nejsou - a některé byly docela hloupé.
V knihách je vše mnohem propracovanější i napínavější - doporučuji je přečíst.

A pokud hledáš hlavního hrdinu - borce, tak se pusť do Howardova Conana. Jednoduché a zároveň geniální.
http://www.databazeknih.cz/knihy/conan-barbar-21846

Hadati
Hadati 25.10.2016 v 14:51

witcherbitch: Pokud ti nevadí o trochu více fantasy, tak doporučuji dvoudílného Mága od Feista. Sice je to začátek velké série, ale příběh je relativně ukončený, takže nebudeš nucena v sérii pokračovat, pokud sama nebudeš chtít. Pokud tě to ale chytne, tak doporučuji minimálně ještě přečíst sérii Dcera Impéria, což jen okrajově souvisí s příběhem z Mága a je to série plná intrik, vražd a politiky ve stylu japonské kultury. Zní to sice nezábavně, ale je to dost napínavé.

http://www.databazeknih.cz/knihy/trhlinove-valky-mag-1-ucednik-30348
http://www.databazeknih.cz/knihy/trhlinove-valky-mag-2-mistr-30349
http://www.databazeknih.cz/knihy/saga-o-imperiu-dcera-imperia-30352

Typově podobný mi taky přišel Kočkodlak Xin, který je taky o lovení příšer příšerou :-) Ale přiznávám, že jsem to četl už hodně dávno, takže nejsem schopný posoudit nakolik to bylo kvalitní dílo. Můj vkus se za tu dobu dost změnil.

http://www.databazeknih.cz/knihy/kockodlak-kockodlak-xin-64064

witchersbitch
witchersbitch 26.10.2016 v 19:20

Richie1 a Hadati - děkuji za tipy - doufám že bude něco mít i místní knihovna :-)

Arad
Arad 26.10.2016 v 20:07

Zajímalo by mne, co čtenáře táhne k fantasy, jestli na něm mají rádi oproštění od běžného života, bohatost, nebo snad epický příběh. Zajímalo by mě, co čtenářům také chybí, a co by popř. změnili.

Hun
Hun 26.10.2016 v 23:39

Mě k fantasy v 11 letech přitáhla právě nespoutanost fantasy světa. Autor si v něm může dělat cokoli a příběh tak může být neuvěřitelně pestrý. Jako klukovi se mi líbili čarodějové, souboje na meče a tak. Když jsem povyrostl, zalíbila se mi spíš vznešenost a patos Tolkienova světa.

A co mi vadí? Skoro vůbec neexistují fantasy se skutečně hlubokou myšlenkou, které by třeba jednou mohly aspirovat na místo ve zlatém fondu literatury (výjimkami jsou Tolkien a Lewis). Ale to asi souvisí s tím, že fantasy je hodně mladý žánr a já mám pocit, že ta nejduchaplnější literární díla vznikala v době, kdy fantasy skoro ani neexistovala.

Proto taky už fantasy nečtu. Ale rád na tu dobu vzpomínám... :-)

Koka
Koka 27.10.2016 v 08:59

Tento žánr nevyhledávám a ty kousky fantasy, které mám, nejsou často v ničem podobné těm, o nichž tady mnozí "básníte". Co se dnes vydává za fantasy - mnohdy jde až o "strojovou výrobu" a tu já nemusím. Nejsem proto kompetentní do diskuze vstupovat, ale přesto musím zdůraznit: Hun se mýlí, když píše, že "fantasy je hodně mladý žánr". Naopak - je to jeden z nejstarších literárních žánrů. Mladí či nezkušení čtenáři se ochuzují o skvělé fantasy příběhy jenom proto, že neuznávají literaturu vzniklou dávněji než v posledních deseti dvaceti letech, a to jim úplně deformuje povědomí o fantasy.

MirijamFrankl
MirijamFrankl 27.10.2016 v 10:39

Já mám ráda to odpoutání od skutečnosti a pokud je fantasy opravdu dobrá,tak mi koluje v žilách adrenalin.
Upřímně,přímo na žánru mi nevadí nic a nic mi zde nechybí.Myslím,že není úplně adekvátní hodnotit tak velkou skupinu knih.Záleží pak spíš na konkrétním díle.Uznávám,že jisté knížky se opravdu nedají číst-jenže takové najdeme v každém žánru.Ano,dokonce i v opěvované klasice(můj názor,tak za něj prosím mladého teenagera neupalte).

Hun
Hun 27.10.2016 v 13:58

Koka: Asi jsem nebyl pochopen. Rozhodně si nemyslím, že fantasy existuje posledních deset dvacet let. V posledních dvou desetiletích se fantasy pouze stala extrémně populární. První klasické fantasy vznikly již mezi válkami (viz Howardův Conan) a za rodící se fantasy můžeme považovat třeba i dílo Williama Morrise (2. polovina 19. stol.). Každý žánr se rodí postupně, v tomto případě vývojem z pohádkových a mytologických příběhů.
Nicméně až na několik výjimek se klasické fantasy (tak jak ten žánr dnes chápeme) začaly psát až dost po druhé světové. A mně se prostě literatura vzniklá v posl. cca půlstoletí moc nelíbí. Málokdy má skutečnou hloubku, protože hodnoty společnosti se začaly silně proměňovat.
Asi je to na delší filozofickou debatu, ale docela by se mi líbilo, kdyby někdo dokázal napsat nějakou hlubokou sondu do lidské duše a etiky nebo lidské společnosti, jako se to podařilo Dostojevskému nebo Balzacovi, a to ve fantasy prostředí. Tomu žánru to prostě chybí. Ale jsou dnes vůbec takoví autoři? V kterémkoli žánru?

Arad
Arad 27.10.2016 v 17:06

Otázka je, jestli to průměrný čtenář fantasy vůbec chce. Sám jsem v jistém tvůrčím procesu a z toho hlediska mě zajímá, jestli by čtenář fantasy měl zájem o složitější, vícevrstvou fantasy, nebo by taková kniha skončila zapomenutá. Otázkou také zůstává, jestli by si taková kniha našla v tomto okruhu čtenářů své příznivce, nebo by spíše zapadala do jiného rámce, tedy např. čtenářů společenských románů, kteří by je naopak z důvodu, že je fantasy nečetli.

spojka
spojka 27.10.2016 v 20:28

Ne že by mě k tomuto žánru něco táhlo, nicméně pokud na nějakou zajímavou fantasy knihu narazím, nebráním se jí.

Třeba poměrně nedávno jsem objevila seriál, který mě tak oslnil, že právě teď dočítám jeho knižní předlohu: http://www.databazeknih.cz/knihy/jonathan-strange-pan-norrell-6679, což je fantasy typu alternativní historie odehrávající se na počátku 19. století v Anglii. A jsem nadšená, ovšem mám ke knize a k samotnému zfilmování nějaké připomínky. Kdybych ale neviděla seriál, necítila bych vůbec žádnou potřebu si knihu přečíst.

"Zajímalo by mě, co čtenářům také chybí, a co by popř. změnili."
V rámci žánru?
Něco jiného by bylo v rámci konkrétního příběhu.
Ovšem v rámci žánru kdybych chtěla něco změnit, musela bych změnit pouze žánr :-)

Samozřejmě je pro mě fantasy (i sci-fi) "oproštění od běžného života", jenomže to já nacházím v každém žánru. Detektivky, horory, komedie, dobrodružné, romantické romány... jsou někdy až k uzoufání nereálné. Klasiky popisují minulé životy, které dnes již běžné nejsou. O pohádkách nemluvě:-)

Zkrátka a dobře já vítám dobré fantasy (a sci-fi) jako příjemné zpestření.

Richie1
Richie1 27.10.2016 v 21:59

Já tedy považuji fantasy za relativně mladý žánr. Pokud vezmu v potaz jeho zakladatele, mezi které patří Edgar Rice Burroughs (sága o Tarzanovi nebo Johnu Carterovi), R. E. Howard (Conan) nebo J. R. R. Tolkien, tak tento žánr existuje nanejvýše 100 let. Na rozdíl od jiných žánrů, které jsou staré i tisíce let, je tedy ještě velmi mladý. Zvláště, když svůj velký rozvoj prožívá až v posledních desetiletích.
Jen připomínám, že mám na mysli fantasy, nikoli fantastickou prózu.

Domnívám se, že psát fantasy s hlubokou sondou do lidské duše by asi nebylo pro většinu čtenářů to pravé. Od fantasy se spíše očekává lehké a odpočinkové čtení, které pobaví nebo při kterém se člověk dobře odpoutá od vlastních starostí a ponoří se do zajímavé fantazie autora.
Nicméně i ve fantasy se dají najít díla, jež mají svou hloubku, myšlenku, filosofii. Záleží jen na umu autora - zmiňován byl např. Tolkien, hodně promyšlené postavy s filosofickým poselstvím má i Terry Goodkind v sáze Meč pravdy, stejně tak Paul Kearney, C. J. Cherryh, Tad Williams, Steven Ericson nebo Andrzej Sapkowski.

Osobně mám rád v žánru fantasy ono spojení dobrodružství a fantasie. Autor není svázán realitou skutečného světa, může popustit uzdu své fantasii a vymyslet neskutečné alternativní světy, často s historizujícím pozadím. Dobrodružné pojetí dodává potřebně napětí a pokud je autor hodně šikovný, tak vznikají nesmírně čtivá díla. Souhlasím s názorem, že to jsou často pohádky pro dospělé - v tom dobrém slova smyslu.

A co mě chybí? Chybí mi kvalita. V posledních letech se v tomto žánru napsalo obrovské množství knih - ale bohužel často nekvalitních. Ale to se asi týká každého žánru, který je momentálně na špici čtenářského zájmu. Fantasy prostě táhne, a tak ho píše kdekdo - i ti, co psát vůbec neumí.
Takže je potřeba dobře vybírat.

Jass
Jass 30.10.2016 v 20:12

Já bych se "hlubokým sondám do lidské duše" ani nebránila, ale je pravda, že by pravděpodobně (bohužel) byla taková kniha vypískána. Nicméně mám ráda fantasy (ale i knihy jiných žánrů...), kde je výrazná psychologie a propracovanost postav a charaktery se vyvíjejí. Fajn je taky nepředvídatelnost, ovšem v rámci uvěřitelnosti :).

Raksa.A
Raksa.A 02.11.2016 v 13:19

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale hodně se o lidských dušičkách a jejich pohnutkách dozvíte na Zeměploše. Nevím, jestli se tomu dá říct hluboké filosofické poselství, ale rozhodně JE to poučné a Je to bohužel realita.

KnihomolkD
KnihomolkD 05.11.2016 v 22:57

Ahoj potřebovala bych nějaký tip na fantasy film .
Viděla jsem všechny filmy od Marvelu ,Divergenci a Hunger Games. A dal nevím už :/ .

Falquar
Falquar 06.11.2016 v 21:37

S tím jdi radši na filmovou databázi. ;)

http://www.csfd.cz



Vložit příspěvek