Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


keri.H
keri.H 16.07.2021 v 14:46

Jo jména, to je občas zajímavý u cizích příběhů.
Českého autora jsem si sem tam přečetla, ale málo. Poslední dobou jsem četla více knih od českých autorů a kolikrát je fajn, když jsou v knize zmíněná skutečná místa, které znám. :)

Marika Vanova
Marika Vanova 16.07.2021 v 15:12

keri.H - přesně tak, taky čtu ráda o místech, která mohu znát

Marika Vanova
Marika Vanova 16.07.2021 v 21:47

Právě jsem se vrátila z koncertu v naší knihovně u příležitosti 180. výročí založení městské knihovny v Písku. Bylo to moc prima a vstupenkou bylo zakoupení knih, vyřazených z fondu, tak mám doma dalších šest kousků, no, nekup to.

Eicherik
Eicherik 16.07.2021 v 22:08

Marika: 180 let, to už je slušné výročí. :-)

Pobavilo mě, že v knize Jako zvíře vystupuje dvojice soukromých detektivů Mayer a Majer.

Marika Vanova
Marika Vanova 17.07.2021 v 08:13

Eicherik - a kolik budov ve městě přitom vystřídala.

Tak to jsem ještě nezjistila, to je vtipný - Majer a Mayer, ale když nad tím tak přemýšlím, tak se to v životě i může stát. Svět je velkej a o náhody tu není nouze, i když já na náhody nevěřím.

Eicherik
Eicherik 17.07.2021 v 09:07

Marika: Může se to stát. A jestli existují náhody? Já na ně věřím. :-)


keri.H
keri.H 17.07.2021 v 09:11

Eicherik: To je zajímavý, ale říkám si, jestli autor neměl pak problémy při psaní.

Připomnělo mi to detektiva od McBaina, kterÿ se chudák jmenoval Meyer Meyer. :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2021 v 09:19

Já nemám ráda pomlouvání ostatních čtenářů. Ať si svý názory jednou. Ať mi klidně zdrbou mojí oblíbenou knížku. Ale tohle napsat do komentáře jako vysvětlení hodnocení, není normální.... :(

"Protože je kniha zařazena mezi thrillery, tak musím hodnotit jen dvěma hvězdami, protože pro mě to tento žánr nebyl."

Jako co? Žánry knihám asi vymýšlejí lidi ve vydavatelství. Nejspíš ty stejný, co píšou anotace, protože kolikrát si po přečtení knihy řeknu, že anotace byla o něčem jiném. Zde na databázi to je to stejný. U každého psychologického románu zde skončí thriller, protože na to není žánr, ale jenom štítek. A potom si u knihy přečtu tohle?

Což mě vede k otázce, na kterou znám od všech normálních lidí odpověď.
Věříte žánrum vedených (kdekoliv, eshopy, DK) u knihy? (A kolikrát je sem doplňování žánru věc intuice ne reality.)
Protože já totiž ne.

To je vážně tak těžký napsat "byla to psychologická blbost, kde se nic nestalo, a já čekala nějakou akci"? To by mi nevadilo. Ale napsat tohle?

Stalo se vám to už někdy? Ne, že vám slíbili thriller a byla to komedie (poslední dobou se to děje často), ale že vám někdo falešné slíbil thriller a vám to už podle anotace bylo divný, že tohle není thriller, ale je špatně žánrově zařazena, a v jiném žánru to je skvělá kniha ....

Eicherik
Eicherik 17.07.2021 v 09:33

Označení žánrů je pouze orientační. V podstatě se tím neřídím. Jen když zahlédnu označení fantasy, tak si podrobně přečtu anotaci a některé komentáře, aby toho fantasy tam nebylo moc. A komentáře čtenářů? Někdy jsou kruté. :-)

alekis
alekis 17.07.2021 v 10:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

keri.H
keri.H 17.07.2021 v 11:08

To, že je kniha zařazena do jiného žánru se může stát, ale pokud je kniha jen špatně zařazená a je to dobrá kniha, tak nevidím důvod jí hodnotit špatně.
Jo jasně četla jsem třeba jiný žánr než jsem chtěla, ale pokud mě kniha zaujala, je mi to jedno.

Komentáře ke knihám skoro vůbec nepíšu. I když si kolikrát říkám, že když knihu hodnotím hůř, tak bych měla napsat, co se mi nelíbilo, ale mě to psaní komentářů nebaví.

R.E.M.
R.E.M. 17.07.2021 v 11:33

Pokud je kniha dobrá, neřeším "škatulku" thriller, dobrodružná, psychologická, není to důvodem pro snížení mého hodnocení.
Mnohem častěji než u kat. thrillerů se divím, co všechno je označeno jako "komedie".

Ad náhody: Náhody existují.
Shodou okolností jsem slyšela v jednom rozhovoru výstižný výrok "Já na náhody nevěřím, já vím, že jsou".

Text příspěvku byl upraven 17.07.21 v 11:35

Eicherik
Eicherik 17.07.2021 v 11:47

alekis: Nebyla by to ztráta času. :-)

keri.H: Myslím si, že čtenář není povinen zdůvodňovat nízké hodnocení knihy. A když Tě psaní komentářů nebaví, tak proč bys je měla psát. :-)

R.E.M.: Mimo náhod, osudu, Bohu, Bozích se také občas mluví o vesmírném šprýmaři, který si z nás lidí tropí legraci. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2021 v 12:10

Ostatně proto jsem to napsala. Ano, nikoho nemusí zajímat, proč jsem dala špatné hodnocení. Jenom mě občas zamrzí ty důvody. A ten mého z příkladu byl prostě mimo. A neskutečně vtipný.

Keri.H: občas se mi stává, že bych knihu ani nedočetla, ale už během pár stran si začnu dělat poznámky a musím dočíst už jenom proto, abych mohla napsat komentář ;)

Text příspěvku byl upraven 17.07.21 v 12:12

keri.H
keri.H 17.07.2021 v 12:20

Lenka.Vílka: Zajímavý. Já si poznámky dělala jen v případě, že jsem se chtěla o knize s někým bavit. A to je pravda, že takovou knihu jsem dočetla, i když bych jí normálně odložila.
Jinak knihu odložím klidně i v půlce.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2021 v 12:29

Keri.H: já si dělám poznámky už během čtení u každé knihy. A buď to zahodim nebo použiju. Nebo to po sobě přečtu, řeknu si, že tohle je tak ujetý, že to musím dočíst :D Jaká vílka, takový text :D jsem tak trochu blázen, no. Ale jenom trochu ;)

braunerova
braunerova 17.07.2021 v 12:34

Pro mě je kategorie první rozhodovací kritérium. Některé žánry nečtu, například fantasy nebo detektivky. Když si koupím historický román, a pak zjistím, že se odehrává v paralelním vesmíru, je to pro mě normální krádež. Asi jako kdybych si koupil BMW, které má motor ze škodovky. Přitom by stačilo do anotace napsat jednu větu navíc.

R.E.M.
R.E.M. 17.07.2021 v 12:46

Tento týden jsem se rozhodovala, jest-li knihu odložit (nijak zvlášť mě nebavila) nebo pokračovat, abych věděla, jak příběh dopadne. Tak jsem dala knize příležitost dalších 20 stran a vyšlo to. Děj se stal zajímavějším, záhadnějším a začal mě bavit, i nějaké zvraty a překvapení byly... Bylo to fantasy, které čtu jen výjimečně.

Text příspěvku byl upraven 17.07.21 v 12:52

PanPredseda
PanPredseda 17.07.2021 v 14:11

Já myslím, že detektivové Mayer a Majer jsou v pohodě a zní to uvěřitelně.
Ovšem existuje knížka, ve které vystupují detektivové Jirásek a Psohlavec...

Eicherik
Eicherik 17.07.2021 v 14:16

PanPredseda: A v které? :-)

PanPredseda
Marika Vanova
Marika Vanova 17.07.2021 v 16:33

R.E.M. - O.K. tak já na náhody nevěřím, já vím, že nejsou.

ad žánry - není to pro mě důležité, kam která kniha patří, podle toho ji nevybírám.

braunerova
braunerova 17.07.2021 v 17:25

Používáte Zásilkovnu? Já jí doposud využíval pravidelně, zboží přišlo do nějakého obchodu a tam jsem si to vyzvedl. Naposledy mi to u nás nabídlo jen nějaký Z-Box. V domnění, že je to obdoba alza boxu, jsem to potvrdil a pak jsem se nestačil divit. K vyzvednutí je třeba aktivní bluetooth, zapnutá poloha a apka od Zásilkovny v mobilu. Zajímalo by mě, kolik jim díky těmhle nesmyslům ubylo zákazníků.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2021 v 17:29

No, ona to je obdoba alza boxu, jenom s jinými pravidly a nutnostmi. Já tyhle boxi nepoužívám. Nedávno u nás jeden vytrhli ze stěny. Takže se jenom potvrdilo, že kamenný obchod je kamenný obchod ;)
(Jsem úplně nepochopila, proč úbytek zákazníků. Pokud je to nějaký obchod, kde nemají možnost normální formy zasilkovny, tak se jim to asi nevyplatí a tohle pro pár případů jo, lepší než drátem do oka a levnější než pošta. Mmch, on je stále někdo, kdo nemá apku zasilkovny, pokud jí využívá aktivně? Směrem tam i zpátky...to ji potřebuje tak jako tak. Ne?)

Text příspěvku byl upraven 17.07.21 v 17:34

Eicherik
Eicherik 17.07.2021 v 17:42

Tak Z-Box by mě taky odradil. Já v rámci Zásilkovny chodil do jedné trafiky, ale tam bývá protivnej dědek, tak teď chodím do Vinotéky a tam je příjemná paní. :-)

Text příspěvku byl upraven 17.07.21 v 17:48



Vložit příspěvek