Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


PanPredseda
PanPredseda 20.05.2022 v 08:34

Já jsem si odskočil na horu Tallac, ale teď se vrátím do jižní Afriky.

Marika Vanova
Marika Vanova 20.05.2022 v 08:38

denib - to jsem ráda, že se nožka hojí dobře, tak buď poslušný pacient, ať můžeš potom vyběhnout, nebo konečně vyjít do léta :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.05.2022 v 09:02

Já jsem v Anglii a pomáhám vyšetřovat, za zdmi soukromé školy, kde sice vládnu osnovy, ale vše ovlivňují Skryté karty, které sahají i dál do historie, vraždu, která měla vypadat jako sebevražda.

Text příspěvku byl upraven 20.05.22 v 09:08

Terror
Terror 21.05.2022 v 08:00

Jelikož na čtení moc času nemám, jsem pořád s pistolníkem Rolandem v Elurii, v rámci povídky z Legend.

Pavlína197
Pavlína197 21.05.2022 v 11:40

Já jsem už včera odcestovala s Jo Watson do Willow Bay v JAR kvůli čtenářské výzvě.

alekis
alekis 21.05.2022 v 17:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


keri.H
keri.H 23.05.2022 v 05:44

Eicherik: Tak koukám, že Kavárna Slavia se ti celkem líbila. :)

Eicherik
Eicherik 23.05.2022 v 07:06

keri.H: Ale čekal jsem to lepší. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.05.2022 v 13:40

Já to svoje nedělní okénko snad přejmenuju na pondělní :D
Další zamyšlení :) v pondělí...

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je důležitý zdroj doporučení knihy? Já ano. Protože mi přijde, že od toho se hodně odráží naše pocity a hodnocení hlavně v případě, kdy se na nám kniha nelíbila. Co tím přesně myslím? Tohle...

Stojím v knihkupectví a nemám tušení, co chci. Najde mě prodavačka a jde jí o dvě věci:
- abych tam zmateně nestála
- aby prodala
A nedej, abych zmateně stála před místem, kde zrovna chtěla předělávat regál! :D
Může mi nabídnout něco z novinek. Hlavně když nevím, co chci nebo je to dárek a já dotyčného neznám. Nebo půjdeme hlouběji, když vím, co chci a ona ví, jaká kniha se do popisu hodí.
Pokud se takhle vybraná kniha nebude líbit, asi si řeknu, že to buď nevadí nebo se zamyslím a vyberu si něco dopředu, než tam půjdu. A není to apokalypsa...

Když nemá účet na nějaké databázi a hodné kamarády na ní, pokusím se soustředit na to, zda by nemohli poradit "offline" kamarádi. Zvolím tedy možnost, že nikdo z nich nečte nebo čte něco jiného, a tak mi neporadí...

Takže jdeme do víru internetu...
A tady začne peklo na zemi. Tohle je prostor, kde se všemu věří míň a je to logický. Doporučuje tu knihu protože je fajn nebo že mu za to zaplatili? Komu tam můžu věřit? Je tam vůbec někdo takový? Vydavatelé navíc o svých knihách taky vždy mluví jako o tom nejlepším...

Ok, tak berme, že jsme uvěřili. A byla to hrůza. Bylo to úplně jiný, než nám naslibovali. Mám právo na to, abych byla víc naštvaná? Protože jsem si to vybrala na základě někoho jiného? Často čtu v komentářích, že někdo uvěřil komentářum a teď je naštvaný, že ho to nebavilo. Jenže stále jde výběr za člověk, není to chyba ostatních. Občas mi to přijde jako výmluva. Ale do hlav ostatním nevidím...
Ale nikdy jsem si nečetla, že za špatný výběr mohla prodavačka, která knihu prodala. Ne, vždy to jsou komentáře, na jejichž základě jsem si chybu vybral a potom to nesedlo mě. Ono je asi snazší to svést na cizího člověka, kterého neznám, nikdy neuvidím, než na Marušku, kterou v obchodě příště opět potkám, a třeba tady má účet, třeba by se v tom poznala...

Je snadný říct, tak ať si člověk vybírá knihy podle sebe. Ale když nevím, od čeho se odpíchnout, tak nevím kam dál, nevím vůbec nic.

Mě se nezdá správné rozlišovat, odkud mám tip na knihu, a potom podle toho upravovat hodnocení. Všimla jsem si, že někteří to tak dělají.

Já mám svoje oblíbené uživatele zde. Ano, už jsem narazila na hodně knih, které mi od nich nesedly, ale dost jich sedlo a jsem za to vděčná. A protože nejsem žádná stará konzerva, mám jednoho ověřeného člověka na YT. Když už to není pro mě, tak si alespoň poslechnu fajn věci o knihách tak obecně.

Co vy? Jak to máte, vnímáte? :)

keri.H
keri.H 23.05.2022 v 13:57

Ono je fajn občas si přečíst knihu na doporučení někoho jiného, ať už je to knihovnice, prodaváčka v knihkupectví, někdo z okolí nebo z internetu. To, že někdo mi doporučí knihu a mě se nelíbí, není přece jeho chyba. A taky nepřidávám hodnocení jen kvůli tomu, že mi jí někdo doporučil a nedočtu jí, pokud mě prostě nebaví.
V mnoha případech to doporučení sedne a někdy prostě ne. Já jsem ráda za uživatele tady na DK, protože jsem se kolikrát dostala ke knihám, které bych si jinak nepřečetla. :)

PanPredseda
PanPredseda 23.05.2022 v 14:15

Lenko, nazvi ho (po)nedělní... ;-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.05.2022 v 14:18

Asi to tak dopadne. Dám tomu týden a uvidíme :)

Marika Vanova
Marika Vanova 23.05.2022 v 14:45

Já to mám tak, že vy tady mě hodně inspirujete. Ale já si tu knihu nekoupím, to už musí být od (pro mě) osvědčeného autora, jako třeba Mornštajnová atd. Já jdu do knihovny, přečtu a když se mi, jakože hóódně líbí, tak si ji možná koupím. Už si jen tak neznámou knihu nekoupím.

PanPredseda
PanPredseda 23.05.2022 v 14:52

Naštvaný bych mohl být v případě, kdy někdo chválou, která je vylhaná, případně sebechválou, provádí to, co by se dalo označit za "leštění prdu". Ale i v tom případě bych měl být naštvaný v první řadě na sebe, že jsem to neprokoukl...

alekis
alekis 23.05.2022 v 15:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Pavlína197
Pavlína197 23.05.2022 v 16:07

Alekis, a co bazar tady na DK? Většinou knížky prodávám za cenu kreditu a jsou pak obvykle rychle pryč ( ty s vyšší cenou mi tam pořád leží). Taky už je totiž nemám kam dávat a leží mi v krabicích pod postelí. Hůru totiž nemám. :-)
PS: pljeskavicu znám taky, jen trochu jinak. :-)))

Pavlína197
Pavlína197 23.05.2022 v 16:22

A jinak k tématu: ještě nikdy mě nenapadlo přemýšlet nad tím, kdo za to může, že se mi kniha nelíbila. Každý máme jiný vkus a volba je vždycky na mě. Pokud si v knihovně nevyberu sama, dám na doporučení knihovnice, už mě zná a ví, co by se mi mohlo líbit. Obvykle tam ale jdu s tím, že vím, co chci. Anebo se nechávám inspirovat oblíbenými uživateli tady na DK, pak si přečtu anotaci, někdy i komentáře, ale ty spíš až po přečtení a ohodnocení, a to právě kvůli tomu, aby mě neovlivňovaly v názoru.

alekis
alekis 23.05.2022 v 16:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 23.05.2022 v 16:39

Ještě nebyly zmíněny stránky, literatuře se věnující, literární rubriky v médiích, doporučení od autorů (ne svých knih). I tam můžeme hledat inspiraci...

Text příspěvku byl upraven 23.05.22 v 16:39

Eicherik
Eicherik 23.05.2022 v 21:03

Hodně využívám funkci Podobné a občas i Štítky. Dokážu celé hodiny brouzdat na zdejších stránkách a pátrat po nových titulech. Knihu si většinou koupím až po přečtení. :-)

Text příspěvku byl upraven 23.05.22 v 21:05

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.05.2022 v 13:25

Trochu z filmového ranku:
Nikdo mu nebude říkat, co má dělat! A já jsem jenom zvědavá, zda vlak překoná helikoptéru :O

https://m.youtube.com/watch?v=2m1drlOZSDw

keri.H
keri.H 27.05.2022 v 18:16

Chtěla jsem do knihovny vrátit dvě knihy, na které byla rezervace a že si nic nebudu půjčovat. Nakonec jsem si půjčila dvě knihy od Pavla Čecha - Dědečkové a Pro Tebe.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.05.2022 v 18:37

Keri.H: mám teď jenom dvě rezervace na vyzvednutí a potom bude klid :)

Mmch, už někdo viděl nové Love, Death and Robots? Opět dechberoucí :)

denib
denib 27.05.2022 v 18:37

keri.H: Dědečkové mě nadchli...

Text příspěvku byl upraven 27.05.22 v 20:14

keri.H
keri.H 27.05.2022 v 20:09

Lenka.Vílka: Já mám právě z knihovny pořád dvě nepřečtené. Nestíhám číst tolik, jak bych chtěla.

Neviděla jsem.
Ale teď mě napadlo, viděla jsi toho Doctora Strange? Já z filmu byla nadšená. :)

denib: Jsem zvědavá. Zatím se mi od něho vše líbilo. :) V knihovně toho mají hodně, takže asi plánuju přečíst vše, co mají k dispozici.



Vložit příspěvek