1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260655/bmid_1984-9zn-260655.jpg 5 11874 11874

1984 je významný antiutopický román anglického spisovateľa George Orwella z roku 1949. Opisuje svet, v ktorom vládne absolútna totalita a podporuje ju permanentná vojna. Akýkoľvek priestupok proti kolektívnemu mysleniu Strany je kruto potrestaný, ľudská individualita sa stáva zločinom. Z tohto diela pochádza známy výrok „Veľký brat ťa sleduje!“.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four, 1949

KatkaB77
25.04.2018 3 z 5

Myslím, že tahle kniha nebyl můj šálek kávy. Nemám ráda depresivní knihy. Hlavní hrdina je dopředu oddán svému osudu a nic ho nezmění. Ani se mi moc dobře nečetla.

Ortie
23.04.2018 5 z 5

Nádherně děsivá kniha, až přímo fascinující. Člověk stále očekává zdar a štěstí, ale nic z toho se nekoná, ale tak je to správně. Protože to ukazuje, jak by to mohlo zle dopadnout... Velice nadčasová kniha!

janica09
18.04.2018 5 z 5

Nadčasová kniha. Neustále vztyčený prst nad každou diktaturou.

LyttaNeyd
15.04.2018 4 z 5

Tak to byl tedy horor.. Ne kvůli stylu psaní nebo něčemu, co se týká knihy jako takové, to bylo všechno naopak skvělé. Ale představa, že by se něco takového opravdu mohlo stát...

Myslím, že jsem díky knize konečně lépe pochopila ten výrok: „Pokud celý svět věří lži, je to ještě vůbec lež?“. Zejména pak ve třetí části knihy, kdy přišlo na scénu všechno to mučení a vymývání mozků. Mělo by pak vůbec cenu ještě bránit nějakou svoji pravdu? Z některých popsaných myšlenkových pochodů mě až mrazilo, protože pokud jsem se do toho aspoň trochu vcítila, ono to snad začalo dávat smysl. To je na tom to děsivé.

Tahle knížka je a bude aktuální neustále, protože tu vždycky bude nebezpečí nějaké obludné diktatury, i kdyby ne přímo takovéhle. Když si vlastně představím všechnu tu byrokracii, která je už teď (a prý stále stoupá), tak si tak říkám, že bychom si měli dát pozor, abychom za chvilku nepřepisovali včerejší noviny.

postoran-CZ
12.04.2018 5 z 5

Při čtení knihy Vám občas proběhne mráz po zádech. Smutný příběh z ještě smutnějšího světa. Pocit ztráty jakékoliv osobnosti (svoboda je otroctví!) a všudypřítomného špiclování vás nutí se při čtení neustále ohlížet, jestli vás někdo nesleduje (snad agent Eurasie, nebo Eastasie?). Co je vlastně pravda? Pravdu má jedině Strana. Jinak to nemůže být, protože bych se mohl dopustit ideozločinu. A nyní konec komentáře. Musím utíkat, než budu vaporizován.

konicekbily
12.04.2018 5 z 5

Pokud byste tuto knížku četli za minulého režimu, připadalo by Vám, že je to pouze kritika komunistické zvůle. Ale pokud se k ní vrátíte dnes, a všímáte si různých afér současné společnosti, práci tajných služeb, odposlechů hovorů, například aféra FACEBOOK a mnohé jiné, můžeme být klidní, když o nás toho "oni" tolik vědí, že se o nás dobře postarají. Autor byl velký vizionář nejen na čtyřicet let dopředu - 1949-1984, ale viděl i mnohem dál.

4.maliny
06.04.2018 5 z 5

Neuvěřitelné, že byla tahle kniha napsána v roce 1949 !!!!!

Abnička
31.03.2018 5 z 5

Tohle je kniha, která nemá konkurenci.
Nikoho by nenapadlo, že kniha byla psaná už v roce 1949 a my to teď zažíváme.
Až otřesné, jak je to pravdivé!

Alexxxka
30.03.2018 5 z 5

Tak to byla síla... ( v dobrém slova smyslu ) Když si představím, kdy to psal a jak moc je to aktuální v dnešní době..., až mi běhá mráz po zádech.

Luccinda
30.03.2018 2 z 5

Tohle bylo obrovské zklamání, knížka se špatně četla, byla nudná a plná stále se opakujících informací o Straně. Všechno podstatné bylo řečeno v první třetině knihy, potom už se autor pouze opakoval. Děj veškerý žádný. Postavy byly velmi nevýrazné a vůbec jsem se do nich nedokázala vcítit, na konci mi bylo prakticky jedno, co se s hlavním hrdinou stane. Myšlenka byla fajn, i když ji nevnímám jako aktuální.
Knihu bych zkrátila tak na 100 stránek, pak by se to možná číst dalo...

Zikus
27.03.2018 3 z 5

Mnozí tady píší, jak jim kniha připadá nadčasová a aktuální. Mně tedy aktuální moc nepřijde. Dalo by se říci, že dnes je to přesně naopak. Vládne anarchie, lidé můžou všechno a všude převládá zlověstný proletariát, který je v knize tak vyzdvihován...

Velký bratr mi naopak připadal jako velice záslužná organizace, kterou bych ve zmírněné formě v realitě zavedl, protože na tu lidskou sebranku nic jiného než bič a řetězy neplatí.

V čem je dnes skutečnost alespoň trochu podobná, tak jsou to dnešní malé platy a s tím spojená hmotná nouze a média, která lidem vymývají mozky, viz dnešní anti-Zemanovská propaganda.. Slovní zásoba se zmenšuje, ale to je něco, za co si lidé můžou sami.

Otázkou zůstává, zda 1984 hodnotit jako knihu prognostického charakteru nebo varovného. Ačkoli se přikláním k té druhé verzi, tak budu hodnotit v kontextu prognostickém, protože to tady tak dělá většina a já se od nich chci odlišit.

anni0536
24.03.2018 5 z 5

Smutně aktuální.

martinasudová
23.03.2018 5 z 5

Pro mě neuvěřitelná kniha....asi 5krát jsem si četla rok, v kterém byla napsána...neuvěřitelné, děsivé a tak reálné....ve skrytu duše doufám, že se tento "příběh" nikdy nestane skutečností, že 2+2 budou vždy čtyři !!!

Ivka2
19.03.2018 4 z 5

Neuvěřitelně skvěle zpracované do nejmenších detailů. Orwell dokázal čtenáře tak vtáhnout do děje, že jsem si připadala, jako bych stála hned vedle hlavní postavy. Chtělo se mi vklouznout do příběhu a říct hlavnímu hrdinovi, že na to není sám, že zdravý rozum nevymřel. Filmové zpracování jsem ještě neviděla, ale moc se na něj těším.

mhd2009
19.03.2018 5 z 5

supr jako vzdy

RMarkéta
18.03.2018 5 z 5

Ke knize jsem musela dozrát. Neustále jsem kolem ní kroužila jako sup, ale ten pravý čas nastal až v dospělosti, kdy konečně můžu některé věci uchopit, zpracovat, pochopit a přijmout jinak než dítě. Tato kniha to vyžaduje. Při čtení mě z ní vždycky nepříjemně mrazí v zádech. Je neuvěřitelně nadčasová. Hlava mi stále nebere, jak dokázal Orwell spoustu věcí vidět (vědět) a popsat je. To snad musel cestovat časem nebo měl zvláštní vize. Jinak se to logicky nedá vysvětlit. Pokaždé se musím podívat na datum jeho narození a úmrtí. O to víc mě ta kniha a to, co je v ní popsané dostává do kolen. Určitě by si tuto knihu měl přečíst každý, ale jak jsem řekla na začátku. Je potřeba k ní dozrát.

freejazz
17.03.2018 5 z 5

nech čítam knihu alebo pozerám film, nejde mi do hlavy, ako presne dokázal Orwell v roku 1948 vykresliť biedu a úpadok civilizácie v pomyslenom roku 1984.

Azmodan
15.03.2018 5 z 5

Nejneskutečnější na této knize je nadčasovoust. Když jsem knihu četl připadalo mi, jako by ji někdo napsal před rokem, možná před pěti, ale rozhodně ne ve čtyřicátých letech minulého století!!!!
Naprosto úchvatně popisuje praktiky a systémy utopických totalitních systémů (a nemyslím si, že pouze komunistických, ale všech toužících po absolutní kontrole lidských mas). Věřím tomu, že z dnešní doby takhle může fungovat třeba Severní Korea a občas mi přijde, že by se k této utopii rády připojili další země jež ovládají hlavy toužíci po absolutní moci.
Kniha také ukazuje zlomnost každého člověka. Kdysi jsem si říkal, že člověk, který nemá rodinu, děti, majetek se do boje vrhá odvážněji, protože prakticky nemá co ztratit. Zodpovídá jen sám za sebe. Tato kniha mi ukázala, že i člověk, který zdánlivě nic nemá může být okraden, zlomen a vydírát něčím, co si možná myslel, že nemá.
Kniha také ukazuje, jak je pro takové režimy důležité vytvářet iluze hrozeb z venčí díky nimž udržují poslušnost a řád uvnitř.
Jedná se o knihu, která, pokud budete chtít, vás donutí přemýšlet! A taková kniha si vždy zaslouží naši pozornost.

theMarty
14.03.2018 5 z 5

Slabší než Farma zvířat, ale stále skvělé dílo, které stojí zato přečíst.

ThePoeticJulie
14.03.2018 5 z 5

Má skutečně nejoblíbenější kniha. Je až neuvěřitelné, jak se Orwell přiblížil skutečnosti té doby. Dokonalé