1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260655/bmid_1984-9zn-260655.jpg 5 11874 11874

1984 je významný antiutopický román anglického spisovateľa George Orwella z roku 1949. Opisuje svet, v ktorom vládne absolútna totalita a podporuje ju permanentná vojna. Akýkoľvek priestupok proti kolektívnemu mysleniu Strany je kruto potrestaný, ľudská individualita sa stáva zločinom. Z tohto diela pochádza známy výrok „Veľký brat ťa sleduje!“.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four, 1949

Warty
25.09.2017 4 z 5

Skvělá kniha nutící člověka k zamyšlení. V dnešní době by si ji měl přečíst každý povinně.

Radovan_R
24.09.2017

Kniha, při jejímž čtení mrazí. Kdo zažil aspoň částečně socialismus, plně chápe, o čem se píše a řekl bych, že popisuje realitu i v některých současných státech.

Bolomsson
24.09.2017 3 z 5

Souhlasit budu s většinou v otázce nadčasovosti tohoto díla. Méně pochopení mám však pro to, jak je tato kniha převážnou částí čtenářů vychvalována. Kniha má zajímavý úvod, spoustu pasáží k zamyšlení, ale taktéž disponuje spoustou nudného, často se opakujícího tlachání, že jsem se do čtení musel místy opravdu nutit. O čtivosti tohoto díla by se dalo také polemizovat. Z mého pohledu se zde až moc střídají pasáže knihy, kdy se děj zajímavě rozběhne, ale záhy je utlumen zdlouhavým a nicneříkajícími pasážemi, které napětí zcela otupí a vše začíná znovu (pozn. především střední pasáž knihy je tím doslova napěchovaná). Nezaujala a druhý pokus pro případnou změnu postoje k tomuto nadčasovému dílu se v brzké budoucnosti zřejmě konat nebude.

uzasna
21.09.2017 5 z 5

Ja som z tej knihy zostala šialene smutná

ecila13
13.09.2017 5 z 5

Tísnivá atmosféra od začátku do konce. Podobný pocit ve mně vyvolal Kafkův Proces.
A vzpomněla jsem si na dětství: čistky, cenzura, plánování, zdání války, 'dobrovolné' příspěvky, 'dobrovolné' směny, nedostatek zboží, rozpadlé paneláky, šedé oblečení, rozcvičky, průvody, pach potu až po mastný tác v jídelně a šedorůžovou omáčku.

SmallLucia
13.09.2017 5 z 5

Naprosto perfektní román, kdy se člověk strachuje o hlavního hrdinu. Zalézá vám pod kůži tíživá atmosféra toho, že jste sledováni na každém kroku a nesmíte ani pomyslet na něco zakázaného.

lenyvole
11.09.2017 4 z 5

Nadčasová kniha, kterou bych zařadila mezi "povinné klasiky". Stále aktuální téma - neberte za pravdu automaticky to, co Vám nutí vláda/média/okolí; nebojte se myslet a mít na věci vlastní názor. Mít vlastní názor ale neznamená prát se za něj hlava nehlava, a odsuzovat názory ostatních.

Kniha se mi četla velmi dobře, ale některé pasáže jsem přeskočila, protože mi přišly příliš natahované. Film jsem neviděla, tak nemohu srovnat.

miska98
10.09.2017 5 z 5

U prvních dvou částí jsem se sama sebe ptala, jak může být 1984 jednou z nejlépe hodnocených knih historie. Tedy, bylo to vícnežvícdobré, ale až tak? U třetí jsem pochopila - pomyslná kulka do týla byla vystřelena a já podlehla dipsychu.

Jak už tu bylo zmíněno, jde o neuvěřitelně nadčasové dílo, které bude aktuální ještě hodně dlouho. V dnešní době je stále aktuálnější mantra "Velký Bratr tě vidí!", ale i jedno z hesel angsocu - "Nevědomost je síla". A samozřejmě i onen známý citát - "Kdysi bylo znakem šílenství věřit, že se Země otáčí kolem Slunce; dnes je šílenstvím věřit, že minulost je nezměnitelná." Orwell byl buď blázen nebo génius. Nebo obojí.

Tak nebo tak, podařilo se mu vytvořit nadčasové, silné, snadno uvěřitelné, filozofické a silně znepokojují dílo, které určitě stojí za nejen přečtení, ale i za zakoupení.

SadUnicorn
03.09.2017 5 z 5

Nejdřív jsem byla nadšená, unešená a nedočkavá na každou další stránku. Jako bych viděla před sebou zdevastovaný a bezútěšný Londýn. Ale pak přišel skličující pocit bezmoci, který mě provázel knihou až do konce. Kolikrát ve mně bouřil vztek nad popisovanou nepravedlností. A celou poslední část knihy mi tekly slzy. Tahle kniha rozhodně potřebuje čas na vstřebání a vyžaduje zamyšlení. Vyvolává v člověku spoustu různých emocí a udělala na mě hluboký dojem. Rozhodně doporučuji přečíst, ale jen těm, kteří jsou ochotni se nad tímto dílem zamyslet.

BeyondHorizon
03.09.2017 5 z 5

Nemám slov. Oněměla jsem. A ta poslední věta. Ve hlavě mám nyní hlubokou rýhu a po tomhle jsem dlouho chladla... Já vím, já vím. Orwell je prostě génius a napsal velmi nadčasovou knihu, která se hodí snad pro každou dobu. Doporučuji všem přečíst.

pepa4081
01.09.2017 3 z 5

Znovu se potvrzuje, že nejhorší šílenosti a zvěrstva nemusí nikdo vymýšlet. Stačí popsat to, co už se stalo nebo bohužel i děje. U této knihy jsem si mnohokrát vzpomněl na první část Solženicynova Souostroví Gulag. Ubral jsem jednu hvězdičku za to, že jsem v knize nenašel ani kousek naděje do budoucna. Opravdu hodně depresivní příběh, který doporučuji číst jen ve chvílích naprosté duševní pohody. Jsem rád, že jsem knížku přečetl, ale víckrát se k ní asi nevrátím. Doufám, že 2 plus 2 budou vždycky čtyři.

Sova15
27.08.2017 4 z 5

Musela jsem dozvuk knihy nechat v sobě "dozrát". Velmi nadčasová kniha. Jak ji mohl Orwell v té době vůbec napsat? Úplně jsem si představovala šedé, ponuré město se samými zamračenými lidmi. A představa, že Velký bratr stále naslouchá, je děsivá. Doufám, že je to za námi. I když, člověk nikdy neví.....Bůh ví, kdo teď na mě skz PC kouká.

lachtan77
27.08.2017 3 z 5

Na knihu jsem se hodně těšil. Musím se však přiznat, že jsem ji několikrát odložil a četl jinou.

Zuzana08
21.08.2017 3 z 5

Jsem z knihy docela v rozpacích. V podstatě nadčasově popsaná situace i dnešní doby, kdy jsme všichni lehce zmanipulovatelné ovce stáda. Ovšem mnohé myšlenky se v knize táhly zcela zbytečně přes několik stran. Tuto knihu asi do svého top výběru nezařadím.

Lenka21
17.08.2017 5 z 5

Výborná a geniální kniha.....

PavlineCZka
17.08.2017 4 z 5

Musím uznat, že vzhledem k roku vydání se jedná o opravdu nadčasové dílo. I když to nebyl vyloženě můj šálek čaje vzhledem k zdlouhavým scénám a opakujícím se popisům Velkého Bratra, dočetla jsem až do konce.

MelodyFox
08.08.2017 5 z 5

Fascinující! Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Velice nadčasové čtení, pro mě chvílemi až neuvěřitelně skutečné.

Amacarsch
04.08.2017 4 z 5

Přestože jsem knihu znal z doslechu a věděl jsem zhruba o čem je, realita byla přeci jen trochu drsnější. Kniha v určitých pasážích zdlouhavě popisovala aby mě na jiných místech naprosto "stejným" druhem popisu dokázala vtáhnout a nepustit. A přestože je to v knize několikrát řečeno, konec je konec.

Janadvorackova
31.07.2017 5 z 5

Knižní svět se nestává realitou, ten už jí dávno je. Jenom to má zatím takové nějaké pozlátko - jako chatrný látkový přebal Listiny základních práv a svobod. Ale ten se trhá poměrně lehce.

Příběh je takový obyčejný, ale atmosféru to má strhující. Já bych v tom nežila dlouho...

S minulým režimem srovnávat nemůžu, žila jsem v něm jen deset let a tehdy jsem měla opravdu jiné starosti. Každopádně rodičům to doporučím. A mládež dnešní - náctiletá - by to měla dostávat k snídani. Aby se naučili přemýšlet a zajímat se o minulost, kterou považují za nudnou.
Když to budou se svobodou moc přehánět, svým dětem předají jen povrchnost. A to je snad ještě smutnější, než 1984.

FireOfFilth
29.07.2017 5 z 5

Tahle je kniha je povinnost! Protože Velký bratr vás vidí.
Velmi dobře vykreslený dystopický svět, který se možná pomalu stává realitou! Pozor aby někteří z nás nebyli vaporizování! Amen Georgi
Celkové hodnocení 100%