1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260655/bmid_1984-9zn-260655.jpg 5 11874 11874

1984 je významný antiutopický román anglického spisovateľa George Orwella z roku 1949. Opisuje svet, v ktorom vládne absolútna totalita a podporuje ju permanentná vojna. Akýkoľvek priestupok proti kolektívnemu mysleniu Strany je kruto potrestaný, ľudská individualita sa stáva zločinom. Z tohto diela pochádza známy výrok „Veľký brat ťa sleduje!“.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Nineteen Eighty-Four, 1949

katty27
24.12.2014 5 z 5

Kniha, která mě naprosto dostala, je excelentní. Na to, že je román dokončený až v roce 1949, v něm Orwell dokázal vykreslit hrůzostrašnou budoucnost, do které se svět a lidstvo řítí. Nikdy nezapomenu na slavný výrok: "Velký bratr tě sleduje"! Orwellova slova se naplnila!!!!!

cl3rick
22.12.2014 5 z 5

Asi nejdepresivnější knížka, jakou jsem kdy četl. Klobouk před Orwellem, protože málo kdo by si dovolil takový konec, jaký byl tady.

Aiva211
17.12.2014 5 z 5

výborné

blahoslav4997
14.12.2014 5 z 5

Zatím nic - bude později

Miška.Miška
14.12.2014 4 z 5

Dílo je velmi pěkně napsané... a děj mě doslova dostal ale trošku depresivní čtení.

martina.riz
01.12.2014 5 z 5

Dobře napsaná kniha a měl by jí přečíst každý.Hrozba totality je stále živá.

feex8
30.11.2014 5 z 5

Roman aktualny aj dnes. Politicka situacia vohnana do absurdity bohuzial smutne pripomina realitu aj dneska. Kniha k zamysleniu, velmi vydarena. Politicke nalady opisane v knihe a vymahanie moci ma zaujali viac ako lubostna zapletka, no ani ta nebola zvladnuta najhorsie. S krutou az realitou, ktora sa javi az abasurdne. Na konci je kazdy bez nazoru, na konci kazdy miluje velkeho brata. Vynikajuca kniha.

Moje hodnotenie: 96%

CeP
21.11.2014 5 z 5

Současná realita již bohužel Orwellův román dostihla, budoucnost jej překoná.

novelka
17.11.2014 5 z 5

Opravdu skvěle napsaná kniha, která člověka pohltí. Bohužel ale do nejtemnější noční můry....

Natt S
09.11.2014 5 z 5

Beznaděj. Potýkala jsem se při čtení se spoustu emocemi, ale tahle rozhodně převládala a převládá i kdykoliv jindy když si vybavím tuhle knihu anebo cokoliv jiného co se jí týká. Orwell byl víc než vynikající spisovatel. protože napsat něco takového v roce 1949 znamená buď to, že jste naprostý genius anebo vlastníte stroj času a já se rozhodně přikláním k té první možnosti!!

Tenebris
06.11.2014 5 z 5

Výborný antiutopický román, zvlášť mě fascinovala ta temná, depresivní atmosféra, ta bezvýchodnost celé situace. Orwell byl vynikající spisovatel - viz Farma zvířat.

Dousabel
03.11.2014 5 z 5

No, dalo mi to zabrat! Vůbec ne literárně - knížka se čte výborně, styl psaní i překlad jsou vynikající, ale spíše psychicky. Nejednou jsem musela přestat číst a pustit internet nebo TV, jestli tam nehraje ta příšerná hudba a po přečtení mám strašnou touhu všude nahlížet za obrazy:) A posledních tak třicet stránek je opravdu psychicky náročných. Smekám a klaním se, za každou přečtenou stránkou jsem si připomínala, že to mistr Orwell napsal v roce 1949... Měli by si to přečíst dnešní světoví "pohlaváři" a ještě z toho každý udělat referát, aby se na žádný totalitární systém nepozapomnělo!!!
Každopádně, vřele doporučuji

Pawlisman
03.11.2014 5 z 5

Jedna z top knih ever, obzvláště pro intelektuální dospívající revoltující mládež. Lze číst i několikrát. Použitý jazyk je nejen velice čtivý, ale nějakým způsobem magický. Podobně jako například Duna, Mistr a Markéta, 100 roků samoty a další nejklíčovější díla lidstva.

Jitkajitka
24.10.2014 5 z 5

Knížka mi naprosto dostala.
Nedokázala jsem se od ni odtrhnout a přestat číst.
Ta zrůdnost celého systému co začíná už od dětí!
Nejvíc mi vadilo že člověk už od začátku ví, že ta jejich láska nemůže dopadnout dobře.
Před autorem a jeho představivostí hluboce smekám.

Séboun
21.10.2014 5 z 5

Román 1984 mě neuvěřitelně zasáhl a šokoval. Žiji v přesvědčení, že by si ho měl přečíst každý. Opravdu každý.

5/5

Sofie45
19.10.2014 5 z 5

Většina lidí si možná myslí, že tento román představuje již jen plynule utichající dozvuk minulosti. Že dnes již nemůže náš svobodný dech nic ohrozit. Ale není tomu tak. Hrozba totality - a to celosvětové je stále velice reálná a já se odvažuji říci, že ke světové diktatuře se stále více přibližujeme...bohužel...
Když člověk nezaujatě s čistou hlavou a selským rozumem posoudí, jakým způsobem dnes média prezentují světové události, musí mu téměř zákonitě dojít, že je něco v nepořádku. Lidé podléhají dennodenně prostřednictvím televizního i internetového zpravodajství obrovské manipulaci a klamu. Historie je též z velké části zmanipulována, píší jí totiž vítězové a ti si ji většinou upravují dle své libosti. A co čipy v občankách, pasech, kamery na ulicích...hmm, skutečně je člověk tak svobodný?
Kniha je doopravdy vskutku výjimečná - výjimečně silná, depresivní a pravdivá až mrazí. Od první stránky mě uhranula a přenesla do toho studeně šedivého a ponurého totalitního světa. Často jsem zapomínala, kde přesně se nacházím, byla jsem plnou součástí knihy a všechny ty emoce prožívala společně s hlavním hrdinou. Nepustila mě od začátku do konce, vyskytoval se v ní minimální počet "těch slabších míst".
Rozhodně je právem nazývána jako jedna z nejzásadnějších knih v historii, poskytla mi neuvěřitelný prostor k zamyšlení a já jí všem vřele doporučuji, protože věřím, že nemůže zklamat takřka vůbec nikoho...

Serja
19.10.2014 5 z 5

1949...1984....2014....nic se nemění, zdravím Velkého Bratra.

KAERU
15.10.2014 5 z 5

Nemůžu usnout, posledních 100stran jsem četla jak v transu. Ještě pořád nevím, jestli jsem to opravdu četla, jestli si to můj mozek nevymyslel. Totalita, naprostá, bez výjimek.
O knížce jsem slyšela jen z doslechu a očekávala jsem cosi. Dostalo se mi však neočekávané, nitro drásající... Myšlenky stále pobíhají jak krysy. Je to vážně to, kam směřujeme?
V mém životě druhá kniha, která mne opravdu rozplakala... Nejspíš mi momentálně i mění život.

Janule164
11.10.2014 4 z 5

Jak tohle mohl napsat člověk, který nikdy nezažil totalitní systém, navíc už v roce 1949??? Běhal mi mráz po zádech, když jsem četla scény jak vystřižené z vyprávění politických vězňů u nás. Knihu bych zařadila na seznam povinné četby.

Koobeek
08.10.2014 5 z 5

Velmi děsivé. Nikdy jsem nic podobného nečetl. Jak "snadno" může být s člověkem manipulováno. Žádná svoboda, ovládání mysli člověka. 2 a 2 jsou 4? Pche, to už pro mne neplatí.