1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11748 11748

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Dominika76
24.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Od knihy som vďaka recenziám mala vysoké očakávania ale kniha ich ešte predčila. Úprimne nemám slov. Kniha popisuje diktatúru v najabsurdnejších rozmeroch. Život ľudí v tomto systéme, ktorí ho chcú nejakým spôsobom zvládnuť. No neexistuje žiadna nádej... Plus príbeh lásky knihu okorenil a mne osobne pomohol sa lepšie vžiť do príbehu. Myšlienky na konci knihy o zriadení toho koho milujeme ma prinútili premýšľať aj nad svojím životom, ľudskosťou....

Lusa
23.10.2021 5 z 5

Knihu jsem začala číst díky čtenářské výzvě a musím říci že jsem z ní byla ze začátku nadšená, s koncem jsem měla však rozdílné pocity, ale určitě je tohle kniha kterou by si lidé měli přečíst.

JSmerda
16.10.2021 3 z 5

Kniha ve mě budí rozporuplné pocity. Na jedné straně si uvědomuji, že v době, kdy poprvé vyšla, to musela být šokují vize. Postupné naplňování této vize knihu katapultovalo do souhvězdí nesmrtelných. Na straně druhé je dnes spousta dokumentačního materiálnu o různých diktaturách a tyto dokumenty jsou často zajímavější/čtivější. Zkrátka realita často překonala Orwellovy představy.

Péťa1950
12.10.2021 4 z 5

Autor knihu napsal v roce 1949. Totalitní režim popsaný až do absurdity. Velice těžký text. Jakoby předpovídal budoucnost. Přečtěte si a utvořte vlastní názor. Autor nevěděl, co se bude v totalitních režimech dít. Zkušenost měl s fašismem a se Stalinem. Jde o vizi, která se v různé míře naplnila. Můj druhý komentář. První byl přesunut do diskuze.

kubakubikula
10.10.2021 5 z 5

Tady snad ani netřeba komentovat.

Renatka11
07.10.2021 4 z 5

‌Na tenhle kultovní román jsem se dlouho chystala a těšila a, přestože jsem měla poměrně jasnou představu, co mě čeká, i tak mě hodně překvapil. Tísnivý pocit beznaděje, jen s minimálními záblesky naděje, nejprve pozvolna, ale později čím dál děsivěji a šíleněji, i když stále věrohodně, gradoval. Neumím si představit číst tuhle knížku v době, kdy jsme v něčem podobném žili, a jsem vážně ráda, že už ji mám za sebou. Před panem Orwellem smekám, ale po dočtení snad nejdepresivnějšího příběhu, který znám, si ráda dám něco veselejšího.

kulibunda
30.09.2021

Dlouho jsem o této knize věděla, ale nějak furt nebyl čas. A najednou po přečtení, konečně chápu, co se celým tím Velkým Bratrem míní a spousta situací zapadla a je to přímo děsivé. Skvělé promyšlené.

HloupýHonza
29.09.2021 5 z 5

Je až mrazivé, jak autor dokázal popsat totalitu do takových detailů, aniž by ji zažil takto surově na vlastní kůži, byl to opravdu vizionář, který se očividně velmi bál velké totality, která by naprosto zabila lidskou důstojnost a samotnou duši. Mistrně popsané nechutné praktiky "Velkého bratra", které jsou bohužel velmi podobné některým totalitním režimům i v dnešním světě. Také jsou velmi skličující pocity hlavní postavy, které vám spustí nepříjemnou, depresivní náladu a vy se snažíte být co nejvíce vděční za to, že žijete v poměrně svobodném státě, protože jediné místo, kde může nalézt alespoň chvíli soukromí, je jen v jeho hlavě, která mu ovšem způsobuje také velké utrpení. Tato kniha je skutečně velký skvost literatury, protože je hlavně velmi důležitá pro všechny z nás, abychom si uvědomili, že o svobodu také můžeme jednou přijít a že i zodpovědnost, aby se to nestalo je i na našich bedrech. Je ovšem bohužel velmi smutné, že se stále najdou lidé, kteří totalitní režim obhajují, což mě vede k otázce takové, že nevím, zda je samotný režim vlastně horší, než tito lidé..

radimch
29.09.2021 5 z 5

Válka je mír,
svoboda je otroctví,
nevědomost je síla.

a co se skrývá v cele číslo 101?

Orwell věděl o čem píše!
Toto je povinná četba všech obyvatel planety.

Žhy
26.09.2021 5 z 5

Skvělá knížka. Všechno trefně popsané, bez zbytečností. Pojetí světa je možné zkombinovat s Ayn Rand, až na ten konec.

Lienilda
17.09.2021 4 z 5

Poprvé jsem ji četla na střední. Podruhé teď a myslím, že dvakrát za život stačí. Je to deprimující, je to výbušné a nekompromisní. Kniha jako celek je skvělá, jen vprostřed je příliš dlouhý výňatek z Goldsteinovy knihy plny filozofickych řečí, které se neustále omílají dokola, ale asi přes 30 stran! Poslední třetina na Ministerstvu lásky se mi četla těžce, ale pomalu spěla k tomu co se z Winstona nakonec stalo. Tento rok jsem četla Svědectví o životě v KLDR a neskutečné jak se jejich totalitní režim v mnohém shoduje s Orwellovym 70 let starým dílem.

Fifka
14.09.2021 3 z 5

1984 byla pro mě velmi depresivní kniha. Vybrala jsem si ji do maturitní četby, nakonec jsem si ji u maturity i vylosovala. Pro maturanty jako dělaná, krásně a dlouze se o ní dá mluvit. Doporučuju!

Pavlína197
13.09.2021 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do výzvy ( letos se hodí asi ke třem tématům) a opravdu to pro mě výzva byla - žánr antiutopie mi nic neříká. Naštěstí se mi knížka četla dobře, až na jednu krátkou pasáž, která pro mne byla nudná a složitá.
Zajímavá, nadčasová četba - i když jde o příběh smyšlený, působí děsivě a mrazivě, protože se zdá, že je v každé době z nějakého důvodu aktuální. Obdivuji, jak to měl Orwell promyšlené, dotažené do detailů.
Knížka mi zůstane v hlavě dlouho, vyvolala ve mně spoustu nepříjemných pocitů. Jsem ráda, že to končí se zavřením knihy, a vážím si svojí byť relativní svobody.

lernami
12.09.2021 5 z 5

Geniální dílo, které si mě pro jeho nadčasovost a autentičnost naprosto získalo.
Knihu jsem četla již po druhé a věřím, že ne naposledy. Také jsem zrovna po dotčení Svědectví o životě v KLDR a některé paralely jsou opravdu děsivé. Jedna věc je fikce, ale něco úplně jiného je, když si člověk uvědomí, že mnoho principů předložených v knize je reálných a že takovým způsobem někdo i v dnešní době může žít.
1984 je velké dílo.
Klaním se, Orwelle!

DomYell
12.09.2021 5 z 5

Kniha, ktera nikdy neztrati aktualnost... Kniha, ktera je paralelou spolecnosti

iv.ča
09.09.2021 5 z 5

Co to k tomu napsat? Dokonalé!!!!

WowKokinko
06.09.2021 5 z 5

mrazivé, děsivé a místy neskutečně pravdivé. Svoboda je otroctví.

iam.sokol
28.08.2021 5 z 5

K 1984 jsem se po letech vrátil v rámci čtenářské výzvy a jako před lety, i nyní po přečtení cítím, že na mě jde deprese a úzkost. Mistrovské a zároveň děsivé dílo, které nutí přemýšlet, jak asi vypadaly předchozí totalitní režimy, a zda by se něco podobného mohlo stát i nám v budoucnu (ačkoliv nemám iluze, že v některých státech "odlehčenější" verze Strany jedou na plný výkon).

ArkAngel
18.08.2021 4 z 5

1984 jako další z Orwellových protitotalistických děl ukazuje, co se může stát, když je lidstvo zbaveno "okovů svobody". Vše, co činí člověka člověkem, postupně mizí, iluze se stává skutečností a na scéně zůstává čirá moc, která rozhoduje o pravdě a existenci. Osobně na mne více zapůsobila Farma zvířat, ale 1984 v člověku zanechá daleko tísnivější a nepříjemnější pocity. Třetí část je vskutku geniální, ale popravdě musím říct, že mi v těch prvních dvou něco chybělo.

archandelka
18.08.2021 5 z 5

"Chápeš, že jediným cílem newspeaku je zúžit rozsah myšlení? Nakonec dosáhneme toho, že ideozločin bude doslova nemožný, protože nebudou prostředky, kterými by se dal vyjádřit. Vlastně ani žádné myšlení nebude, v tom smyslu, jak jej chápeme dnes. Být pravověrný znamená nemyslet - nemít potřebu myslet. Pravověrnost je nevědomí."
Šílené - jakou moc mají slova. Šílené, jak dlouho jsme i my žili v přetvořené realitě. A bohužel i dnes existují lidé, kteří nemají potřebu myslet...
Orwell je neskutečně nadčasový...