1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11874 11874

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

Domuly
03.11.2013 5 z 5

Při čtení mi až běhal mráz po zádech. Naprosto geniální kniha, která je bohužel neuvěřitelně nadčasová. Řadím ji mezi nejlepší knihy co jsem kdy četla. Opravdu doporučuji.

dadako
01.11.2013 5 z 5

Této knize jsem se dlouho vyhýbal. Nechápu proč. Až na doporučení kamaráda jsem jí začal číst a od prvních vět jsem se nedokázal odtrhnout. Je pro mně neuvěřitelné jak Orwell v roce 1949 dokázal domyslet důsledky a směr totalitních režimů. Kdybych nevěděl kdy a kým byla kniha napsána myslel bych, že to bylo o minimálně dvacet let později někde ve východní Evropě. Pro mně je 1984 jednoznačně nejlepší kniha jakou jsem četl.

Pralev
27.10.2013 5 z 5

Od malička jsme pohádkami vychovávaní, že lidé jsou dobří a bezchybní a pouze jedna zlá bytost může za vše špatné. Později ve škole je nám toto v podstatě opakováno - v historii existovalo několik zlých jedinců (Hitler, Stalin...), kteří zmanipulovali ty hodné a dobré masy a sami mohli za všechny ty hrůzy. Teprve, když je člověk starší, je konfrontován se skutečností a s myšlenkami, že to tak není. A přestože by třetí (výslechová) část Orwellova díla mohla napovídat, že arciďábel je ten zlý a lidstvo oběťmi, kniha ve skutečnosti ukazuje, že problém je v lidech a v systému - a tím systémem jsou opět lidé.
Mimořádně se mi na 1984 líbily pasáže z "Knihy".

babajagaE
21.10.2013 5 z 5

Šok, deprese a zmar. Úžasná a obdivuhodná kniha i po 70 letech stále mrazivě aktuální.Velký bratr je všude kolem nás. Avšak týden před volbama do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR krajně nevhodná literatura. Ve volbách jde opravdu jen o to, aby Ti uprostřed se stali Těmi nahoře a naopak Ti nahoře si chtějí udržet svou moc. O nic jiného nejde a Ti dole s tím nikdy nic nezmůžou.....

t.o.m.m.y
19.10.2013 3 z 5

Nadčasová kniha s ne-nereálným příběhem.

petkab
17.10.2013 4 z 5

Knížka, při které by mi asi tuhla krev v žilách, kdybych zažila z totalitního režimu trochu víc než jen první 4 roky svého života. S ohledem na rok vydání oceňuji schopnost dovést následky politického utlačovaní až do takového stádia, které v Oceánii vládne. Do pěti hvězdiček mě osobně "něco" chybí, ale kniha je právem hodnocena tak vysoko.

punktruhlicka
16.10.2013 5 z 5

co říct..... super knížka. Neuvěřitelné nadčasové dílo. Pravdivé až z toho mrazí. Čte se sama

Dandulka
16.10.2013 3 z 5

Tato kniha mě tedy dost zklamala. Podle toho, co jsem o ní četla, jsem si myslela, že bude lepší. No, člověk nemůže chtít všechno, že?

petula.pd
10.10.2013 4 z 5

Nadčasové a děsivé dílo. Lež je vždy o krok před pravdou.

Volby 2013 jsou za dveřmi a stoupající preference "Strany" jsou pro mne nepochopitelné.
Strany, s níž jsou spojeny dlouhé roky totality, diktatury, lží, zatýkání, mučení i zabíjení.
Chápu JAK; nechápu PROČ.

dangerita
07.10.2013 5 z 5

Kniha 1984 patří mezi ty, které jsem si při povinné četbě odpustila a jsem za to ráda. Myslím, že teprve teď přišel ten správný čas, abych ji dokázala správně (a hlavně se zájmem) vstřebat. Četla se sama a nešlo přestat. Myslím, že varování autora je více než zřejmé a v každém, kdo tuto knihu přečetl, zanechala výraznou stopu, která rozhodně nezmizí.

mysiacik
06.10.2013 5 z 5

Výborná a bezútešná kniha. Šťastný koniec som neočakávala, ale pocit prázdnoty po prečítaní tiež nie. Geniálna kniha!

Fuksinka
25.09.2013 5 z 5

Přečíst si legendární a doporučovanou knihu, znamená většinou být méně či spíš více zklamaný. To ale není případ 1984. Je to odporné, skličující, šokující, naprosto nechutné a surové. Ale to neznamená, že to není jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.
Tak co dámy a pánové, jak daleko necháme Velkého bratra zajít?

Claire
24.09.2013 5 z 5

neskutečně perfektně propracovaný svět!

Eumenida
22.09.2013 5 z 5

Četla jsem asi dvakrát, s desetiletým odstupem, a i podruhé na mě působila stejným bezútěšným dojmem jako poprvé. Vlastně i hůře, protože co jsem před těmi deseti (nebo už patnácit?) lety považovala za antiutopickou fikci, v dnešní době se mi jeví jako reálná budoucnost.
Cožpak něco z toho se už neděje?
Kamerové systémy na ulicích i na pracovištích? Lidi držení v práci při minimálních mzdách, uměle na hranici bídy (ať mi nikdo nevykládá o krizi, byla uměle vyvolaná a mnozí zaměstnavatelé ji využívají jako výmluvu, aby nemuseli přidat na platě), lidi stále více oblbováni tupými reklamami, tupými reality šou typu Vyvolení a bulvárními zprávami, které nemají s pravdivostí už nic společného. Navíc je tu úprava dějin, přepis historických faktů (v Anglii prý vynechali z učebních osnov dějiny o holocaustu, za chvíli se bude popírat i druhá světová, stačí, když vymřou poslední pamětníci). Odebírané vzorky DNA a co víc, přemýšlí se o povinném čipování lidí. Kam tedy jako lidstvo směřujeme? Nerada bych do orwellovského světa 1984. Asi bychom si měli zapisovat to, co se děje, dřív, než se začne uměle a řízeně zapomínat...
Možná přeháním, možná ne.

Pend
22.09.2013 5 z 5

Až neskutečně realisticky působící vize totalitního státu budoucnosti, která bohužel v dnešní době v některých aspektech funguje. Podle mě jedna ze zásadních knih 20. století.

Rheesa

nejlepší :-)

Luxiee Axony
16.09.2013 4 z 5

Úžasná kniha. Doporučuji přečíst.

Joges
13.09.2013 5 z 5

Ani nevím, proč jsem se této knize tak dlouho vyhýbal. Když jsem se do Velkého bratra konečně začetl, už po několika odstavcích jsem se nedokázal od knihy odtrhnout. Román je výborný, inteligentní, ve své době nadčasový, a především velmi čtivý, dobře napsaný. Některé pasáže jsou zdařilé, trefné, pravdivé. Orwellovy myšlenky jsou až zarážející. Velký bratr alias 1984 zcela právem sídlí v první desítce nejlepších knih na DK. Ke knize se časem jistě rád vrátím, i když to zrovna není nejveselejší čtení. Některým mladším čtenářům příjde dnes kniha možná obyčejná, šedivá, v době prvního vydání to byla ale velká událost.

mautina7
11.09.2013 5 z 5

Při četbě mi běhal mráz po zádech a popravdě řečeno té myšlenky, kterou kniha předkládá se nemůžu ani po několika letech zbavit a často nad tím přemýšlím, zda přecejenom svět nesměřuje k takovému stavu... Br :/

Pakuna
11.09.2013 5 z 5