1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11741 11741

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Sklenička
07.06.2013 5 z 5

Člověka z toho mrazí...

vipera
07.06.2013 4 z 5

Zpočátku jsem vůbec nevěda, o co "v téhle zatracené knížce" vlastně jde...Ale z té zatracené knížky se postupně stávalo jedno z nejlepších děl, které jsem kdy četla. Nikdo by si ji neměl nechat ujít.

Bee Bee
07.06.2013 5 z 5

Ze začátku celkem těžké čtení, Čím dále ale čtete, tím více se do knihy ponoříte. Vlastně musím říct, že tolik rozporuplných emocí, co jsem prožívala u čtení této knihy se mi zatím u žádné jiné knihy nestalo. Zdůrazňuji, že při čtení se budete divit, nadávat, budete šokováni a husí kůže vám bude naskakovat až příliš často.
Přesto se od čtení nebudete moci odtrhnout.

Zdendin
03.06.2013 5 z 5

Mrazilo mě v zádech při čtení 1984. Ani ne pro obsah samotný, ale pro jeho podobu s historickou skutečností. Pro mě nejbližší tu před rokem 89. Mrazí mě i teď při pomyšlení jak lidé zapomínají na to co se stalo i bez účelné přepisování minulosti a děsím se toho, že se věci mohou opakovat znovu. Tuhle knihu by si měli přečíst extrémní pravičáci a extrémní levičáci. Házím je do jednoho pytle proto, že podstata zla a utrpení v totalitním režimu ať komunistického, nebo fašistického mi přijde stejná. Lidé trpí tak jako tak a kdo jim vládne je v tu chvíli bezpředmětné. utrpení a smrt přichází zleva i zprava. Možná se alespoň jednomu ze 100 rozsvítí. Tato kniha je však nadčasová. Jak bylo psáno v doslovu nejde o to útočit na nějaký konkrétní režim i když ta podoba je někdy děsná. Každého čtenáře v této knize zamrazí něco jiného a každý si odnese to své. Jak píší i ostatní i mě zůstane tenhle příběh ještě dlouho ležet v hlavě.

ChrisSparrow
29.05.2013 5 z 5

Hodně působivá kniha. Až mi naskakovala husí kůže, a když promluvilo zrcadlo, zůstala jsem chvíli jako přimražená. :D

avel
28.05.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Začátek mě naprosto uchvátil promyšleností. A konec tragičností...
Bomba!

Yorika
23.05.2013 5 z 5

Výborné, jak Orwell vystihl totalitní systém.Děsivé čtení ale velmi poučné.Knihu jsem dlouho nemohla dostat z hlavy.A to je dobře.

luper
20.05.2013 2 z 5

Tak jsem se opět vrátil k této knize po jejím neúspěšném pokusu ji přečíst z roku 2011. Upřimně pro mě byla tato kniha nezáživná kromě závěru knihy. Holt to není můj šálek kávy i přesto že momentálně studuji 2 rokem na VŠ - Fakulta veřejných politik,ale o knize Farma zvířat od stejného autora to říct nemohu to byl pravý opak.

Kermisee
11.05.2013 5 z 5

Knihu mi doporučila moje profesorka společenských věd. Jsem za to moc ráda, protože sama od sebe bych se do čtení asi sama nevrhla. Byl to úžasný a děsivý zážitek. Knihu jsem musela kvůli své velmi citlivé povaze několikrát odložit, jelikož husí kůže a obracející se žaludek tomu jinak nedali.Ohromující dojem, který ve mně po přečtení zůstal je důkazem toho, že 1984 opravdu patří mezi ta nejlepší literárně-historicky-humanistická díla...

Shashlick
09.05.2013 4 z 5

Četl jsem jakousi "samizdatovou" verzi, takže nevím, jak se to má s překladem. Tedy samozřejmě hlavně newspeakových slov. Ale rozhodně z knihy čiší ona bezmoc jedince změnit systém. Ze začátku jsem měl sice pár námitek na technologickou nevyváženost popisovaného světa, ale ty byly vyvráceny úmyslným udržováním populace na hraně bídy. I když kniha byla vydána v roce 1949, tak v některých detailech nebezpečně přesně popisuje naši současnost. Vždyť v kterém městě dnes neexistuje kamerový systém?

Dáma s hrnstjm
06.05.2013 5 z 5

Když jsem asi v 17 letech tuto knihu dočetla, zařekla jsem se, že už nikdy ji znovu nechci číst. Příběh je tak uvěřitelný, že mi z něj bylo těžko. V šoku jsem já, už tehdy milovnice historie, roztřesenou rukou v jedoucím autobuse červeným fixem kostrbatě podtrhla větu "Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou." Tato věta mě naprosto děsí i po deseti letech a snad někdy seberu odvahu a knihu si znova přečtu. Podle mně si v příběhu každý najde něco, co v něm vzbudí emoce, to každá kniha nedokáže. Doporučuji a považuji za součást všeobecného rozhledu vzdělaného člověka.

sivrab
04.05.2013

jedna z nejlepších knižek co jsem kdy četl doporučuji všem ale zároveň bacha i dneska vás velký bratr vidí dávám pět hvězdiček

Drakenovec
28.04.2013 5 z 5

Skvělý antiutopistický román, který se vám vryje do paměti. Chvílemi až děsivé čtení, které ovšem stojí za to. Velice propracovaná a dobře napsaná kniha se vším všudy.

zapina
26.04.2013 5 z 5

Naprosto fascinující a zároveň děsivá kniha. Celou mě pohltila a doslova jsem jí hltala. Úžasně propracovaná. Tuhle knihu by si měl každý přečíst a zamyslet se nad ní.

Bublinka78
19.04.2013 5 z 5

Neskutečně děsivé. Jak je možné z člověka "vytřískat" poslední kapku lidství, jak manipulovat člověkem i celým národem. Ze lži se stává pravda a z pravdy lež a vše lusknutím prstu. Čtěme ji znovu a znovu, protože to není jen o totalitě a diktatuře, ale i o tom, že člověk musí v prvé řadě kriticky myslet a toto konfrontovat s tím co vidí, nebo co myslí, že vidí.

Alouette
17.04.2013 5 z 5

Perfektní kniha, člověka až mrazí...

SafiraDarkfire
09.04.2013 5 z 5

Miluju Orwella, ale tohle přečíst byla doopravdy fuška. Ne že by to bylo špatně napsané, ale je to tak depresivní a děsivé, až se to těžko četlo a potřebovala jsem doopravdy přestávky. Z každého slova doslova čišelo zoufalství a beznaděj.

HonzaT
07.04.2013 4 z 5

Orwell je opravdu skvělý, ale todle je destruktivní dílo, mysl odzbrojující. "Goldsteinovi deníky" přečíst, byla fuška.

xdantex
02.04.2013 5 z 5

Dodnes mám díky tomuhle dílu těžkou hlavu......a jsem za to moc rád:)

Johnpercussion
02.04.2013 5 z 5

Člověk v průběhu četby žasne a kroutí hlavou nad absurdními pravidly a manipulací v tomto Orwellově světě, ale současně jej doprovází děsivé pocity při pomyšlení, že se něco takového může stát skutečností.